Sviatky sú jednou z najlepších príležitostí pozrieť si v televíziách slovenskú filmovú klasiku. Slovenský filmový ústav (SFÚ) ukrýva poklady slovenskej kinematografie a tie najobľúbenejšie z nich ponúknu túto zimu slovenské televízie. Na obrazovky ako prvý už tento víkend zavíta legendárny film Pacho, hybský zbojník.

V čase blížiacich sa Vianoc budú môcť diváci už túto nedeľu vidieť na TV Markíza nezabudnuteľného Jozefa Kronera v hlavnej úlohe filmu Pacho, hybský zbojník, ktorý podľa rovnomennej poviedky Petra Jaroša v roku 1975 nakrútil režisér Martin Ťapák.

Táto úsmevná zbojnícka féeria čerpá z tradície slovenského ľudového humoru, aj preto oslovuje všetky generácie divákov. Pacho nie je obyčajný zbojník. Neznáša krivdy a feudálny útlak a aj napriek nedostatku fyzickej sily sa za pomoci svojej šikovnosti a prešibanosti vie vyrovnať s každou situáciou.

Film Pacho, hybský zbojník sa vlani stal najsledovanejším slovenským filmom v slovenských televíziách a patrí k divácky najúspešnejším slovenským filmom vôbec.

Televízie počas Vianoc ponúknu najlepšie slovenské filmy-Pacho, hybsky zbojnik
Pacho, hybsky zbojnik – © Slovenský filmový ústav – fotoarchív, foto: Elena Považanová

 

Medzi najobľúbenejšími titulmi počas vianočných sviatkov sú klasické slovenské filmové rozprávky. TV Markíza vo svojom programe uvedie päť z nich. Malí i veľkí diváci si budú môcť znova pozrieť rozprávku Nebojsa o odvážnom putovaní smelého drevorubača Ondreja, ktorý na svojej strastiplnej ceste oslobodí krásnu princeznú.

Televízia odvysiela aj rozprávku Soľ nad zlato o sile ľudskej lásky, ktorú svojmu otcovi, kráľovi Pravoslavovi dokáže najmladšia dcéra Maruška, až keď vyhnaná z hradu prekoná nebezpečné prekážky a privedie domov Soľného princa.

Príbeh Kráľ Drozdia brada nakrútený podľa rozprávky bratov Grimmovcov je zasa o krásnej, ale pyšnej princeznej Anne, ktorú až svadba so žobrákom naučí milovať aj odpúšťať. Vysielať sa bude aj rozprávka Popolvár najväčší na svete o rytierskej cti, potrestanom zle a nežnej láske, nakrútená na motívy slovenskej ľudovej rozprávky.

Slovenské televízne obrazovky sa vo vianočnom čase nezaobídu bez Jakubiskovej Perinbaby, rozprávky o starenke, ktorá sa starala o sneh a o Jakubovi, ktorý sa nebál smrti, v hlavnej úlohe s talianskou herečkou Giuliettou Masinou s hlasom Evy Krížikovej. Príbeh zachytávajúci odvekú túžbu človeka po šťastí, porozumení, láske a snahu prekonať ťažkosti a zvíťaziť nad smrťou patrí každoročne k nasledovanejším slovenským filmom v televíziách počas Vianoc.

Televízie počas Vianoc ponúknu najlepšie slovenské filmy-Perinbaba
Perinbaba – © Slovenský filmový ústav – fotoarchív, foto: Václav Polák

 

V silvestrovský deň si diváci TV Markíza budú môcť pozrieť obľúbený film Pásla kone na betóne Štefana Uhra, filmovú adaptáciu rovnomennej zbierky poviedok Milky Zimkovej, ktorá si v tomto tragikomickom príbehu o mentalite a spôsoboch života ľudí vo východoslovenskom regióne zahrala aj hlavnú úlohu Johany Ovšeny. Po novom roku sa budú vysielať Sebechlebskí hudci Jozefa Zachara, ľudová povesť o dobrodružnej ceste hudcov za vyslobodením krásnej pani.

V programe verejnoprávnej RTVS bude možné filmy SFÚ vidieť na Jednotke i Dvojke. V závere roka Jednotka uvedie film Orlie pierko Martina Hollého v hlavnej úlohe s Ivanom Mistríkom, ktorý je voľným pokračovaním príbehu chatárov zo slávneho režisérovho filmu Medená veža.

Diváci budú môcť vidieť aj Poslednú bosorku Vladimíra Bahnu, odohrávajúcu sa v 18. storočí o mladom dievčati, ktoré sa stalo modelom pre obraz Umučenia svätej Júlie, za čo ju cirkevní hodnostári odsúdili ako bosorku. Klasický príbeh Paľa Bielika Majster kat s Vladom Müllerom v úlohe kata zasa hovorí o priateľstve dvoch mužov, ktoré náklonnosť k jednej žene zmení na nenávisť.

V prvý januárový deň uvedie Dvojka dve snímky o kráse našej krajiny. Prvý slovenský celovečerný zvukový film Zem spieva je etnografickým záznamom ľudových zvykov, hier, obradov, tancov a slávností v čase od skorej jari do neskorej jesene na Slovensku v 30. rokoch minulého storočia a režijne ho spracoval Karel Plicka.

Hudobno-tanečný film Rodná zem Josefa Macha, ktorý oslavuje ľudovo-umeleckú tvorivosť slovenského národa s odstupom dvadsať rokov po vzniku Plickovho filmového diela, je príbehom o objavovaní mladých ľudí z rôznych krajov Slovenska, ktorí sa stávajú členmi profesionálneho kolektívu v súbore ľudových piesní a tancov.

Zo SFÚ filmov uvádzaných počas sviatkov je šesť v HD kvalite, a to Nebojsa, Perinbaba, Kráľ Drozdia brada, Popolvár najväčší na svete z programu TV Markíza a Majster kat a Rodná zem z programu STV.

Okrem sviatočného času, kedy sa budú vysielať rozprávky, komédie, etnografické snímky a filmy so zaujímavými a často i dnes aktuálnymi príbehmi, je filmy zo SFÚ možné vidieť v slovenských i českých televíziách aj počas roka pri rôznych príležitostiach a výročiach významných slovenských tvorcov.

[message_box title=“Najlepšie slovenské filmy v programe televízií, počas sviatkov:“ color=“red“]
TV Markíza
21.12.2014 – 20.30 hod. – Pacho, hybský zbojník, r. Martin Ťapák (1975)
24.12.2014 – 10.00 hod. – Nebojsa, r. Julius Matula (1988)
24.12.2014 – 14.40 hod. – Soľ nad zlato, r. Martin Hollý (1982)
24.12.2014 – 18.10 hod. – Perinbaba, r. Juraj Jakubisko (1985)
25.12.2014 – 10.00 hod. – Kráľ Drozdia brada, r. Miloslav Luther (1984)
26.12.2014 – 10:00 hod. – Popolvár najväčší na svete, r. Martin Ťapák (1982)
31.12.2014 – 13:15 hod. – Pásla kone na betóne, r. Štefan Uher (1982)
2.1.2015 – 15.40 hod. – Sebechlebskí hudci, r. Jozef Zachar (1975)

STV Jednotka
28.12.2014 – 14.00 hod. – Orlie pierko, r. Martin Hollý (1971)
29.12.2014 – 17.25 hod. – Posledná bosorka, r. Vladimír Bahna (1957)
30.12.2014 – 17.15 hod. – Majster kat, r. Paľo Bielik (1966)

STV Dvojka
1.1.2015 – 16.50 hod. – Zem spieva, r. Karel Plicka (1933)
1.1.2015 – 21.00 hod. – Rodná zem, r. Josef Mach (1953)[/message_box]

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu