Celotýždňové tematické televízne a rozhlasové vysielanie RTVS k Novembru ´89 vyvrcholí predovšetkým vo sviatočný deň, v sobotu 17. novembra. Diváci a poslucháči sa môžu tešiť na množstvo filmov, dokumentov, rozhovorov, rozhlasových hier a príbehov.

Cenami ovenčený koprodukčný film RTVS Učiteľka, v ktorom v hlavnej úlohe excelovala Zuzana Mauréry, prinesie Jednotka v sobotu 17. novembra o 20:30.

V nedeľu 18. novembra o 20:30 uvidia diváci rodinný film o dobe, v ktorej deti prichádzali o to, čo je pre ne najdôležitejšie a dospelí o slobodu myslenia.

Rukojemník, v ktorom si zahrali napríklad Milan Lasica a Libuše Šafránková, patrí k ďalšej z koprodukčných snímok RTVS. Po ňom bude o 22:50 nasledovať tragikomédia Báječná léta pod psa.

Tematický večerný program Dvojky sa začne o 20:00 priamym prenosom z odovzdávania Ceny pamäti národa, ktorú tento rok získajú Milena Blatná, Jiří Světlík, Marta Szilárdová a Helena Kociánová.

Na programe sa už roky podieľa občianske združenie Post Bellum spoločne s RTVS a Českou televíziou. O 21:20 odvysiela v premiére dokument Milda o bývalom 1. tajomníkovi ÚV KSČ Milošovi Jakešovi.

Ďalšou premiérou bude o 22:35 záverečná časť minisérie Pod rovnakým nebom, ktorej dej sa odohráva v Nemecku, v tom čase rozdelenom železnou oponou. Premiérová bude aj retro relácia Noc v archíve o 11:10, v ktorej diváci uvidia ukážky z vysielania Československej televízie z bezprostredného obdobia novembrových udalostí roku 1989.

Dvojka sa tejto téme bude venovať už od sobotňajšieho rána v dokumentoch Spomínanie na Nežnú a Nežný východ. O 9:25 a 12:15 prinesie ďalšie časti z cyklu Historická panoráma, ktoré mapujú udalosti v roku 1989.

Okrem toho Dvojka odvysiela o 14:20 dokumentárny film Taktici, večne živí o rozmanitých životných osudoch členov legendárnej hudobnej skupiny Taktici. Nasledovať bude o 15:15 literárno-hudobné pásmo Slovíčka s ukážkami pesničiek Karla Kryla.

Odpovede na otázky, aká bola Nežná revolúcia, čo sa dialo, kto ju pripravil a ako prebiehala, dá o 15:55 dokument Nežná. V nedeľu 18. novembra sa diváci Dvojky môžu o 20:55 tešiť na film Vojtěcha Jasného z roku 1968 Všichni dobří rodáci.

Nežnú revolúciu si Rádio Slovensko pripomenulo v piatok 16. novembra rannou témou Ivany Ilgovej, v ktorej sa bude poslucháčov pýtať, čo významné pre nich, okrem zmeny spoločenského systému, priniesol rok 1989 v osobnom živote. Rozhovory so štyrmi ocenenými laureátmi Ceny pamäti národa prinieslo Rádio Slovensko v piatok po 14:00.

V sobotnom Dobrom ráne privítala Petra Bernasovská výraznú osobnosť Novembra ´89 Tóna Popoviča.

Moderátor Matej Gašparovič sa bude v sobotu po 20:00 rozprávať s Františkom Mikloškom a tajomníkom Konferencie biskupov Slovenska Antonom Ziolkovským o tom, ako cirkev na Slovensku naložila s obdobím 29 slobodných rokov.

Rádio Regina Západ sa v sobotnej Panoráme pozrie na oblasť Devínskej Novej Vsi, kde sa vďaka železnej opone zachovala nedotknutá príroda, avšak v tejto lokalite prišlo v minulom režime o život najviac ľudí, hovorí sa až o 62 obetiach.

Taktiež sa prejde uličkami Starého mesta, v ktorých sa odohrali novembrové udalosti roku 1989. Témou fíčra Odsun 1991 bude od 11:05 odsun vojsk Varšavskej zmluvy z územia Československa a bezprostredný dosah ich prítomnosti, trvajúcej takmer dvadsaťtri rokov, na jednotlivcov, miestnu komunitu či životné prostredie.

Ústrednými rozprávačmi sú napohľad nesúrodá dvojica – generálmajor Svetozár Naďovič a Michael Kocáb, zodpovední za odsun vojsk, ktorí sa vďaka tejto spolupráci stali priateľmi.

Program súvisiaci s novembrovými udalosťami pripravilo v sobotu aj Rádio Devín. V relácii Gramoretour o 11:40 ponúkne redaktorka Soňa Horňáková výber z tvorby legendárnej americkej pesničkárky, speváčky a skladateľky, gitaristky a neúnavnej bojovníčky za ľudské práva, slobodu a svet bez násilia Joan Baez.

O 12:00 prinesie premiérovú časť relácie Ľudia, fakty, udalosti, venovanú literárnemu vedcovi Petrovi Zajacovi, ktorý bol aktívne činný v období Nežnej revolúcie. Následne o 13:00 odvysiela rozhlasovú hru Viliama Klimáčka Denník nežnej, ktorá sa cez prizmu mladej hrdinky Maje venuje prežívaniu udalostí 17. novembra 1989, vo vynikajúcej réžii barda rozhlasového umenia Viktora Lukáča, v hlavnej úlohe s Miloslavou Zelmanovou.

Autorskú hudbu k hre skomponoval skladateľ Juraj Beneš. Vo Víkende z playlistu si od 14:00 môžu poslucháči vypočuť výber hudby z revolučného obdobia. Témy revolúcie sa dotýka aj známa opera Giuseppe Verdiho Sicílske Nešpory, ktorá bude znieť rozhlasovým éterom Rádia Devín od 19:00.

(ts)

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu