V súčasnosti najlepší slovenský tenista Martin Kližan je nespokojný s rozhodnutím RTVS, ktorá v nedeľu 20. septembra prerušila vysielanie tenisového turnaja o postup do svetovej skupiny Davisovho pohára a rozhodla sa namiesto toho zaradiť do vysielania 9. kolo najvyššej futbalovej Fortuna ligy, zápas medzi Slovanom Bratislava a Trenčínom. Článok som aktualizoval o stanovisko RTVS.

Slovenskí tenisti hrali barážové stretnutie v poľskej Gdyni o postup do svetovej skupiny Davis cupu. O prehre tenistov na 2:3 rozhodol až posledný zápas, ktorý ale diváci nemohli sledovať, lebo RTVS sa svojvoľne rozhodla program prerušiť a zaradiť namiesto neho futbal.

Martin Kližan na svojom facebooku napísal: „Chcel by som sa opýtať toho, kto má na zodpovednosti udávanie programov v našej RTVS pripomínam ŠTÁTNEJ televízii. Uprednostniť Fortuna ligu, ktorá s reprezentáciou nemá nič spoločné pred ,,kvalifikáciou,, majstrovstiev sveta (Davis cup play offs) to chce už naozaj veľké srdce pre národný zápas. Hlavne keď to bolo ešte k tomu 2-2 na zápasy… Tak však hlavne že ste si za to nahrabali! RTVS obrovský palec dole!!!,“ napísal nahnevane Kližan.

https://www.facebook.com/wordpresscom/posts/939252659480639

V nedeľu v prvej dvojhre Martin Kližan získal dôležitý bod, keď zdolal Jerzyho Janowicza za 127 minút 6:3, 7:6 (4), 6:3 a vyrovnal stav zápasu na 2:2. V ďalšom rozhodujúcom zápase potom Norbert Gombos nestačil na poliaka Michala Przysiezneho a prehral po 110 minút trvajúcom zápase za stavu 3:6, 4:6, 4:6.

Kližanov výkon si zaslúži obdiv, ale slovenskí tenisti budú zas, desiaty rok po sebe hrať len v prvej skupine euro-africkej zóny Davisovho pohára reprezentačných družstiev. Ak by im mohli diváci fandiť pri televíznych obrazovkách nič by sa na tom pravdepodobne nezmenilo ale je na škodu, že RTVS nemá vo svojej programovej ponuke športový kanál, akým bola v minulosti Trojka.

Napríklad taký vysielateľ MAC TV/JOJ Group má vo svojej programovej ponuke až 7 kanálov – JOJ, WAU, PLUS, Rik, JOJ Cinema, Senzi a Ťuki TV (ktorú vytvorila na objednávku pre Slovak Telekom). Prečo by nemohla RTVS mať aspoň jeden – špecializovaný televízny kanál (!), aby mala kde vysielať šport a aby živé prenosy zo športových podujatí “nenabúravali“ program Dvojky a Jednotky.

„Otázka spustenia tretej televíznej programovej služby RTVS je úzko spätá so zmenou financovania RTVS, “ povedala pre masmedialne.info Dominika Šulková, manažérka marketingu a komunikácie s verejnosťou RTVS.

Stanovisko RTVS k vyjadreniam p. Kližana, ktoré sa objavili na jeho facebookovej stránke:

„RTVS je nezávislá verejnoprávna inštitúcia (nie štátna, ako nesprávne uvádza pán Kližan), jej úlohou je zo zákona poskytovanie programovej služby, ktorá je univerzálna z hľadiska svojho geografického dosahu, programovo rozmanitá, pripravovaná na zásade redakčnej nezávislosti prostredníctvom kvalifikovanej pracovnej sily a s pocitom spoločenskej zodpovednosti, a ktorá rozvíja kultúrnu úroveň poslucháčov a divákov, poskytuje priestor súčasným kultúrnym a umeleckým aktivitám, sprostredkúva kultúrne hodnoty iných národov a je financovaná najmä z verejných prostriedkov.

Tvoria ju spravodajské, publicistické, dokumentárne, dramatické, hudobné, športové, zábavné a vzdelávacie programy, programy pre deti a mládež iné programy, ktoré sú založené na zásadách demokracie a humanizmu a prispievajú k právnemu vedomiu, etickému vedomiu a k environmentálnej zodpovednosti verejnosti.

Úlohou RTVS je teda omnoho viac, ako len vysielať športové prenosy. Napriek tomu a napriek svojej finančnej situácii, ktorá v súčasnosti neumožňuje prevádzku tretieho programu, sa snažíme uspokojiť fanúšikov všetkých športov na dvoch programových službách Jednotke a Dvojke.

Berieme pri tom do úvahy svoje možnosti, zmluvné záväzky, záujem divákov, ako aj výkonnosť našich reprezentantov. Napríklad v spomínanú nedeľu 20. 9. sme hľadali, a podľa nášho názoru aj našli, kompromisný spôsob ako uspokojiť nielen tenisových fanúšikov, ale aj priaznivcov vodného slalomu na divokej vode (vysielali sme MS z Londýna), hokeja (vysielali sme Tipsport Ligu), futbalu (Fortuna liga) ako aj cyklistiky (MS).

Sme presvedčení, že RTVS počas víkendu priniesla vo svojom vysielaní všetky dôležité športové momenty, dodržala svoje zmluvné záväzky a aj naďalej trváme na tom, že RTVS bola, je a chce byť pri všetkých významných úspechoch slovenského športu.

Pripomíname, že play-off Davis Cupu sme vysielali od piatka do nedele na Dvojke a na treťom online streame na webe www.rtvs.sk, ktorý bol vytvorený špeciálne pre tento účel. O tejto skutočnosti sme informovali športových fanúšikov v živom vysielaní RTVS, na Facebooku a tiež prostredníctvom správy, ktorú sme distribuovali médiám.
Ďakujeme za pochopenie,“ uviedla vo svojom stanovisku RTVS.

K sledovanosti oboch zápasov

Podľa informácií masmedialne.info v nedeľu 20.9. medzi 12 tou hodinou a začiatkom futbalu bola sledovanosť Davis Cupu 66 tisíc divákov, kým futbal začínal so 108 tisíc divákmi, v 2. polčase sa dostal až na 124 tisíc divákov.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu