Premiérka Spojeného kráľovstva Theresa May plánuje nasadiť do boja proti falošným správam v online prostredí národnú bezpečnostnú komunikačnú jednotku.

Hovorca úradu premiérky sa pre theguardian.com vyjadril, že národná bezpečnostná komunikačná jednotka bude mať za úlohu bojovať proti šíreniu dezinformácií zo strany štátnych činiteľov a iných aktérov.

„Jednotka bude systematickejšie odrádzať našich protivníkov a pomáhať nám pri plnení priorít národnej bezpečnosti,“ uviedol pre theguardian.com hovorca úradu.

Bližšie informácie o tom, kde bude táto „jednotka“ sídliť alebo kto ju bude riadiť zatiaľ nie sú známe.

Podľa informácií pressgazette.co.uk, sa, ale očakáva, že jednotka bude monitorovať platformy sociálnych médií a jej sídlo bude v úrade vládneho kabinetu.

„Vláda sa zaviazala riešiť situáciu so zverejňovaním nepravdivých informácií a vládna komunikačná služba zohráva v tejto oblasti kľúčovú úlohu. Digitálna komunikácia sa neustále vyvíja a my hľadáme spôsoby, ako splniť náročnú výzvu mediálneho prostredia s využitím moci nových technológií,“ uviedol pre pressgazette.co.uk hovorca úradu vlády.

Tak ako vedie USA viacero vyšetrovaní vo veci možného ovplyvnenia posledných prezidentských volieb ruskou propagandou aj Spojené kráľovstvo vedie podobné vyšetrovanie.

V rámci tohto vyšetrovania zodpovedný úrad požiadal sociálne siete Facebook a Twitter o poskytnutie podrobných informácií o možnom zahraničnom zásahu do hlasovania o Brexite.

Facebook v tejto veci sľúbil, že svoje súčasné vyšetrovanie rozšíri aj o to, či sa ruská propaganda pokúsila ovplyvniť hlasovanie o Brexite.

Vláda Spojeného kráľovstva, tak ako aj iné vlády po celom svete, neustále rieši množstvo problémov, ktoré spôsobuje zverejňovanie falošných informácií.

V minulom roku bola vláda nútená riešiť falošné správy, ktoré tvrdili, že britská politická strana Tories v návrhu zákona o zrušení členstva v Európskej únii, respektíve v dodatku týkajúcom sa zvierat, hlasovala, že zvieratá nie sú vnímajúce bytosti a necítia bolesť. Ako informovali pressgazette.co.uk, táto informácia nebola ale pravdivá.

Takýmto a podobným falošným správam chce vláda Spojeného kráľovstva prostredníctvom národnej bezpečnostnej komunikačnej jednotky zabrániť.

Cieľom je najmä rýchla reakcia, aby sa zverejnené správy v krátkom čase zablokovali a zabránilo sa ich šíreniu.

Spojené kráľovstvo týmto krokom dáva jasne najavo, že sa nemieni spoliehať len na prísľuby technologických gigantov ako Facebook, Google či Twitter, a že budú v boji s falošnými správami efektívnejší, sami sa púšťajú do realizácie podporných opatrení. Aké efektívne budú tieto riešenia ale ukáže až čas.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu