Ilustračná foto: pixabay.com

World Wide Web alebo v skratke www, spája miliardy webových stránok po celom svete a vyvinul ho medzi rokmi 1989 až 1990 Timothy Berners-Lee. Lenže situácia do akej sa sieť dostala, núti Timothyho Berners-Lee premýšľať ako ju zachrániť. Je to už 28 rokov, čo tento človek v európskych laboratóriách v Ženeve, začal s vývojom celosvetovej siete.

Predstavoval si web ako otvorenú platformu, ktorá by umožnila komukoľvek kdekoľvek zdieľať informácie, hľadať príležitosti a spolupracovať naprieč geografickými a kultúrnymi hranicami.

Aj napriek rôznym nástrahám web napĺňal jeho víziu, no za posledný rok dospel k záveru, že v tejto otvorenej platforme sú tri trendy, ktoré sa musia nevyhnutne riešiť, aby web napĺňal svoj skutočný potenciál nástroja, ktorý slúži celému ľudstvu. Svoje názory vyjadril v článku pre The Guardian.

Strata kontroly nad osobnými údajmi

Súčasný obchodný model mnohých webových stránok funguje na princípe výmeny obsahu za osobné údaje užívateľov.

Hoci užívatelia musia akceptovať veľakrát dlhé a mätúce zmluvné podmienky, v zásade im neprekáža poskytovať nejaké osobné údaje výmenou za poskytovanie bezplatných služieb.

Lenže užívatelia prehliadajú skutočnosť, že celý tento proces je v podstate trik. Ak užívatelia poskytnú tieto dáta na použitie v rámci stanovených podmienok, stratia možnosť výhody priamej kontroly nad tými dátami a stratia možnosť výberu kedy a s kým sa o ne podelia.

Čo je ešte horšie, tieto údaje sú veľakrát zbierané po potreby tretích strán a v tomto prípade neexistuje možnosť ovplyvnenia alebo dodatočného výberu, aké údaje užívateľ chce alebo nechce poskytnúť na použite pre tretie strany.

Tento rozsiahly zber dát spoločností má, ale ďaleko väčší dosah ako bol popísaný vyššie. V spolupráci alebo v mnohých prípadoch z donútenia týchto spoločností, vlády po celom svete dokážu čoraz intenzívnejšie sledovať pohyb užívateľov po internete a prijímať extrémne zákony, ktoré výrazne potláčajú práva ľudí na súkromie.

V potlačovateľskom režime je ľahké vidieť, čo všetko táto skutočnosť spôsobuje od monitorovania politických odporcov až po zatknutie alebo zabitie bloggerov.

Celý tento systém má negatívny vplyv na slobodu prejavu a ničí úlohu webu slúžiť ako priestor, ktorý skúma dôležité témy ako napríklad zdravie, sexualitu, náboženstvo…

Dezinformácie sa webom šíria veľmi ľahko

Dnes užívatelia hľadajú správy a informácie na webe prostredníctvom stránok na sociálnych sieťach a cez vyhľadávače. Tieto stránky zarábajú peniaze, keď užívatelia klikajú na linky, ktoré sú im ponúknuté.

No a samozrejme, tento výber zobrazovania je založený na algoritmoch, ktoré pracujú s osobnými údajmi užívateľov, ktoré sú neustále zbierané.

Výsledok je ten, že tieto stránky ukazujú užívateľom obsah, o ktorom si myslia, že naň budú klikať, čo znamená, že dezinformácie, falošné správy, ktoré sú spracované tak, aby verejnosť šokovali, prekvapovali či nejako inak zaujali jej pozornosť, sa môžu šíriť ako „požiar“.

Politická on-line reklama potrebuje transparentnosť a porozumenie

On-line politickú reklamu možno v súčasnosti označiť za sofistikovaný systém, ktorý je vďaka zberu osobných údajov od užívateľov oveľa cielenejší, to znamená, že jednotlivé reklamy sú vytvárané tak, aby pôsobili na konkrétnu cieľovú skupinu.

Tento fakt sa naplno prejavil napríklad počas nedávnej prezidentskej kampane v USA, kedy bolo na Facebooku zverejňovaných až 50-tisíc variantov reklamy, ktorú nebolo možné nijako odkontrolovať.

Existuje názor, že mnoho z týchto reklám bolo používaných neetickým spôsobom, čiže nasmerovaním voličov k falošným správam alebo odradením niektorých voličov od hlasovania.

Cielená kampaň umožňuje podať úplne rozdielne informácie rôznym skupinám, čo nemožno považovať za znak demokracie.

Ako uviedol pre The Guardian Tim Berners-Lee, tím organizácie Web Foundation si dal za úlohu pre nasledujúcu päťročnú statégiu, skúmať túto problematiku podrobnejšie, hľadať kreatívnejšie a aktívnejšie stratégie a vytvárať poltické združenia, ktoré pomôžu nasmerovať vývoj webu, tak aby poskytoval rovnaké príležitosti a moc pre všetkých.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu