Po tom čo vydavateľstvo Petit Press v októbri 2015 redizajnovalo subdoménu Čítanie Plus a jednotlivé sekcie SME.sk – Tech, Kultúra a Rómovia, zmení aj titulku svojho najčítanejšieho spravodajského portálu.

Zmena sa dotkne aj použitého písma, ktoré sa zjednotí pre tlačené i online vydanie SME. „Zjednotením fontu posilní denník SME svoju vizuálnu identitu. Je to štandard aj vo svete, rovnakou cestou sa vydali denníky ako New York Times, Guardian, Washington Post, Wall Street Journal či magazíny Monocle alebo New Yorker,“ uviedol Dávid Tvrdoň, projektový manažér vydavateľstva Petit Press pre blog redakcie SME.sk. 

SME.sk - titulka po redizajne, zdroj- sme-beta.sme.sk
titulka SME.sk po redizajne

Hlavné zmeny:

  • použité písmo
  • na titulke pribudne submenu, v ktorom budú čitateľom komunikované aktuálne témy, ako napr. Všetko o parlamentných voľbách, Štrajk učiteľov, Výpovede zdravotných sestier a pod.
  • obrazové piktogramy plus piktogram plus zdroj sme.sk, audio, video piktogram video zdroj sme.sk, alebo foto piktogram foto zdroj sme.sk nahradí po novom len text v sivom rámiku, ako piktogram video zdroj sme-beta-sme.sk, alebo piktogram plus zdroj sme-beta-sme.sk
  • medzi najčítanejšie a najnovšie články vpravo v menu redakcia zaradí aj sekcie s výberom článkov zo SME+ a články v anglickom jazyku z novín The Slovak Spectator

Viac info o novinách  The Slovak Spectator > pozri

Novú podobu SME.sk si môžete pozrieť už teraz – na stránke > sme-beta.sme.sk

O autorovi použitého písma

Zmena sa dotkne i použitého písmového fontu, ktorý sa zjednotí pre tlačené vydanie denníka i jeho online podobu. Autorom písma Font Greta je medzinárodne uznávaný slovenský grafický dizajnér a typograf Peter Biľak, ktorý je absolventom Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave.

Je držiteľom viacerých ocenení za grafický dizajn a autor viacerých písmových fontov, okrem Grety, vytvoril napríklad font Eureka, ktorá získala ocenenie aj na Bienále v Brne, alebo fonty Fedra, Orbital, Craft, či Linotype. Je spoluzakladateľom grafického magazínu DOT DOT DOT.

Peter Biľak je syn komunistického politika Vasila Biľaka, ktorý sa neslávne preslávil vďaka podpisu na nešťastnom pozývacom liste pre okupačné sovietske vojská v roku 1968.

Peter žije v Holandsku a okrem VŠVU v Bratislave študoval aj v Anglicku, Francúzsku, či v USA.

O vydavateľstve Petit Press

Vydavateľstvo Petit Press vlastní najnavštevovanejší spravodajský web na Slovensku – SME.sk, ktorý podľa výskumu AIMmonitor v mesiaci január 2016 navštívilo viac ako 2 milióny 290 tisíc unikátnych čitateľov (RU).

Petit Press vydáva viac ako 30 regionálnych a celoslovenských titulov s týždenným predaným nákladom vyše 600 tisíc výtlačkov v slovenskom, maďarskom a anglickom jazyku.

Do jeho portfólia patria okrem siete regionálnych týždenníkov MY aj denníky SME, Új Szó a Korzár a týždenníky, ako Vasárnap, TV Svet, The Slovak Spectator, magazín Profit, ale i sieť bezplatných schránkových novín ECHO, mesačníky Lišiak, Doma v záhrade, Magazín zdravia a Natankuj auto.

Petit Press vlastní najmodernejšiu tlačiareň v regióne, inštaláciu Wifag z roku 2010 a pôsobí aj v oblasti distribúcie tlače.

V novembri 2014 došlo k prevzatiu časti vydavateľstva Petit Press finančnou skupinou Penta Investments, ktorá má menšinový 45%-ný podiel.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu