Rudo Birman a Martin Šulík (zdroj foto: Slnko v sieti)

Slovenská filmová a televízna akadémia odovzdala v piatok 5. apríla už po deviatykrát ocenenia Slnko v sieti. Všetky tri víťazné filmy, hraný film Tlmočník, dokument Posledný autoportrét a animovaný film Mimi a Líza – Záhada vianočného svetla, vznikli v koprodukcii RTVS.

Suverénnym víťazom udeľovania cien sa stal film Tlmočník režiséra Martina Šulíka. Jeho tvorcovia získali šesť ocenení z dvanástich nominácií.

Snímka získala cenu Slnko v sieti za najlepší hraný film, najlepšiu filmovú réžiu, najlepší scenár, najlepšiu filmovú hudbu, najlepší kameramanský výkon a najlepší mužský výkon v hranej úlohe, ktorú získala dvojica Jiří Menzel a Peter Simonischek.

V koprodukcii RTVS vznikli aj filmy, ktoré sa stali najlepší dokumentárnym a najlepším animovaným filmom. Posledný autoportrét Mareka Kuboša vyhral v kategórii dokumentárnych filmov.

Dvojica Ivana Šebestová a Katarína Kerekesová, režisérky filmu Mimi a Líza – Záhada vianočného svetla, získala Slnko v sieti v kategórii Najlepší animovaný film.

„Slovenská národná filmová cena je pre mňa ako človeka, ktorý vyrastal vo filmovom prostredí, veľmi dôležitá a významná. Som nesmierne rád, že každý rok úroveň slovenských filmov rastie, čoho dôkazom sú aj medzinárodné ceny. Želám si a zároveň želám aj všetkým tvorcom, aby tento trend a kontinuita pokračovala nielen kvantitatívne, ale aj kvalitatívne,“ uviedol Marek Ťapák, riaditeľ sekcie programových služieb Slovenskej televízie.

Udeľovanie cien Slovenskej filmovej a televíznej akadémie vysielala RTVS v priamom prenose na Jednotke > pozri Po skončení galavečera si diváci mohli pozrieť na Jednotke víťazný film Tlmočník. Kompletný zoznam víťazov Slnka v sieti nájdete na www.slnkovsieti.sk.

Katarína Kerekesova, Martin Vandas, Ivana Šebestová (zdroj foto: Slnko v sieti)

(ts)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu