foto kolaz-Marian LUHA-LAUFEN-Tugendhat-Daniel Pirsc_banner_na_titulku
foto-koláž: Marián LUHA (na fotografiách je keramika LAUFEN, dizajnér Daniel Piršč a vila Tugendhat)

Dvere brnianskej funkcionalistickej vily Tugendhat sa po rozsiahlej  rekonštrukcii opäť otvorili verejnosti. Skupina popredných architektov si vytýčila spoločný cieľ, repliky dotiahnuté do posledných detailov a maximálnej autentickosti priestorov. Výzvy sa veľmi zdarilo ujala i znojemská keramička LAUFEN pod dohľadom dizajnéra Daniela Piršča.

autor fotografií vily Tugendhat: David Židlický


Celý priebeh rekonštrukcie kúpeľne sťažoval nedostatok pôvodného vybavenia. Predlohami pre repliky sa tak stali reálne fotografie umývadiel z nemeckých archívov, súkromný dobový bidet brnianskeho reštaurátora, či klozet a dvojitá výlevka zo zbierky magistrátu mesta Brna.

Daniel Pirsc dizajner
dizajnér Daniel Piršč, www.pirsc.cz

„Všetky fyzické predlohy sme zoskenovali a vytvorili sme z nich modely pre výrobu liacich foriem. Bohužiaľ sa nepodarilo dohľadať fyzickú predlohu pre jedno z umývadiel, pri jeho výrobe sme tak využili 3D technológiu,“ vysvetľuje dizajnér Piršč.

Na zhotovení finálnych odliatkov, rovnako ako na celý proces výroby, dohliadali skúsený majstri znojemského LAUFEN. „Za skvelú prácu im patrí veľké  Ďakujem,“ dodáva Daniel Piršč.

V snahe o maximálnu autentičnosť a bezchybný vzhľad bol kladený veľký dôraz na technologické riešenia. „Nebolo napríklad jednoduché zladiť odtieň glazúry umývadiel a obkladov kúpeľní vzhľadom k skutočnosti, že farba na dennom svetle vyzerá inak, ako pri umelom osvetlení,“ vysvetluje dizajnér Piršč.

Vybavenie kúpeľne vo vile Tugendhat spĺňa funkčné i estetické nároky dnešnej doby. „Je až neuveriteľné, ako priaznivo na človeka jednotlivé kusy pôsobia. Stále sú nadčasové a v istom zmysle moderné,“ dopĺňa dizajnér.

fotografie, zdroj: LAUFEN CZ:

.

logo_laufen_standardSpoločnosť LAUFEN CZ vznikla v roku 1999 a zastupuje značky LAUFEN, ROCA a JIKA nielen na Českom a Slovenskom trhu, ale taktiež v ďalších štátoch strednej a východnej Európy. Sanitárna keramika JIKA sa vyrába už od roku 1878. Je významnou súčasťou švajčiarskeho koncernu LAUFEN a od roku 1999 patrí do skupiny španielskej firmy ROCA, ktorá je najväčším európskym výrobcom sanitárnej keramiky. V roku 2006 sa ROCA stala svetovou jednotkou. Do výrobného sortimentu všetkých značiek patria kompletné kúpeľne – sanitárna keramika (kúpeľňové sety a ostatné výrobky), kúpeľňový nábytok, vane a vaničky, sprchové kúty, vaňové zásteny, batérie a kúpeľňové doplnky.

autor fotografií vily Tugendhat: David Židlický  

 

Zdroje:

Jana Machková                           Tereza Pirščová Brichtová                          Eliška Veselovská
www.botticelli.cz                                  www.pirsc.cz                                    www.tugendhat.eu

Informácie o možnosti prehliadky vily Tugendhat nájdete tu :   Prehliadky Tugendhat 

REKLAMAadv.: