Turecko vo štvrtok zablokovalo YouTube. Urobilo to týždeň po tom, ako zakázalo sociálnu sieť Twitter, informovala agentúra DPA.

„Prístup bol zablokovaný vedením telekomunikácií,“ informuje správa telekomunikačného regulátora, ktorá sa objaví v Turecku po pokuse o prístup na videoportál.

Turecko zablokovalo YouTube pred nedeľňajšími komunálnymi voľbami, v rámci boja premiéra Recepa Tayyipa Erdogana so sociálnymi médiami.

Podľa štátnej tlačovej agentúry Anatólia požiadalo o zablokovanie YouTube ministerstvo zahraničných vecí s odvolaním sa na ohrozenie národnej bezpečnosti „najvyššieho stupňa“. Na YouTube sa totiž objavila zvuková nahrávka, na ktorej údajne šéfovia tajných služieb, armády a rezortu diplomacie hovoria o možných vojenských operáciách v Sýrii. Jej autentickosť nebolo možné overiť.

Turecký minister zahraničných vecí Ahmet Davutoglu dnes vyhlásil, že zverejnenie tejto nahrávky je vyhlásením vojny Turecku. Jeho rezort uviedol, že niektoré časti nahrávky boli zmanipulované, informovala agentúra Reuters.

Twitter, ktorý má v Turecku približne desať miliónov užívateľov, je zablokovaný od minulého piatku. Západ a OSN to odsúdili. Ankarský súd v stredu nariadil zrušiť toho rozhodnutie, proti verdiktu sa však úrady ešte môžu odvolať.

YouTube bol v Turecku zablokovaný aj v minulosti, približne dva roky do roku 2010.

Zdroj: TASR, YouTube-ilustračná foto

REKLAMAadv.: