Nežná 30 – Cesta k slobode (foto: TV Markíza)

Vďaka archívnym záberom sa divák vráti o 30 rokov dozadu, prežije atmosféru tých dní a spozná zákulisie revolúcie.

Televízia Markíza nakrútila pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie výnimočný pôvodný dokument s názvom NEŽNÁ 30 – CESTA K SLOBODE.

Diváci si túto udalosť domáceho aj celosvetového významu budú môcť pripomenúť symbolicky práve v nedeľu, 17. novembra 2019, so začiatkom o 20:30.

Dokument NEŽNÁ 30 – CESTA K SLOBODE sa vracia k historickým udalostiam novembra 1989 na Slovensku a prostredníctvom raritných archívnych záberov a výpovedí hlavných aktérov krok po kroku ukazuje priebeh Nežnej revolúcie od študentskej manifestácie 16. novembra 1989 až po zostavenie prvej nekomunistickej vlády.

Výnimočná bude najmä sebareflexia osobností revolúcie a silný odkaz na súčasné dianie na slovenskej politickej a spoločenskej scéne.

Tvorcovia sa vybrali na autentické miesta, kde sa rozprávali s ľuďmi, z ktorých dramatické novembrové dni urobili revolucionárov, študentských lídrov a zakladateľov opozičného hnutia Verejnosť proti násiliu.

Spolupracovali s historikmi z Historického ústavu SAV a Ústavu pamäti národa, ktorí tieto mladé dejiny skúmajú a objasnili, čo sa počas revolúcie dialo v Komunistickej strane, či ako na všetko reagovala vtedajšia tajná polícia (ŠtB).

Vďaka archívnym záberom sa divák vráti o 30 rokov dozadu, prežije atmosféru tých dní a spozná zákulisie revolúcie.

„Snažili sme sa o to, aby divák dostal ucelený a zrozumiteľný obraz o tom, ako sa revolúcia udiala na Slovensku. Film je o tom, ako potreba jednotlivcov povedať režimu nie, prerástla do masových demonštrácií a zachvátila celú krajinu, ale aj o tom, či sa podarilo ideály Nežnej revolúcie spred 30 rokov naplniť,“ povedala spoluautorka a režisérka dokumentu Lenka Stanková.

„Pri rešeršovaní archívov som zažila chvíle, keď sa mi do očí tisli slzy a v strižni sme mali so strihačom zimomriavky. Robili sme všetko preto, aby sme tieto silné emócie dopriali aj divákom, dúfam, že sa nám to podarilo,“ dodala Stanková.

„Lenka Stanková so strihačom Marekom Prochácom a kameramanmi Petrom Pálfym, Petrom Javorom a Matejom Prochácom dali dokopy výnimočný materiál s detailne prepracovaným výberom archívov, ktoré sa prelínajú so súčasnosťou. Odkaz na aktuálne dianie v našej spoločnosti je citeľný a silná sebareflexia hlavných aktérov Nežnej revolúcie nás až šokovala,“ povedala šéfredaktorka relácie Reflex Zuzana Štelbaská, ktorá je spoluautorkou a dramaturgičkou dokumentu.

„Po tridsiatich rokoch je dôležité vrátiť sa späť a pripomenúť si, ako to celé prebehlo, kto boli ľudia, ktorí sa o Nežnú revolúciu zaslúžili. Dnes už ľahko zabúdame na to, že za tým celým boli bežní občania, študenti, ktorí nabrali odvahu, vyšli do ulíc a najmä necúvli,“ uzavrela.

Tematicky zvolená je aj následná filmová ponuka TV Markíza, ktorú budú tvoriť dnes už legendárne české komédie Pelíšky (21:20) a Tankový prapor (0:00). Špeciálne bude tiež nedeľné vydanie politickej diskusnej relácie Na telo, v ktorej moderátor Michal Kovačič v tradičnom čase o 13:00 privíta sociologičku a bývalú premiérku Ivetu Radičovú, jedného z najbližších spolupracovníkov prezidenta Václava Havla Michaela Kocába, prvého ponovembrového predsedu Komunistickej strany Petra Weissa a lídra revolúcie a neskôr politika Milana Kňažka.

Taktiež spravodajský portál TVNoviny.sk spustil pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie špeciálnu sekciu Nežná 30 v originálnom retro dizajne a s jedinečným monotematickým obsahom.

repro foto: TVnoviny.sk, 15.11.2019

(ts)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu