zdroj foto: TV Spektrum

Televízna stanica Spektrum by školákom, ktorí kvôli prebiehajúcej pandémii nového koronavírusu nemôžu chodiť do školy, rada pomohla s učením prostredníctvom seriálu s názvom Brutálna veda.

Od 22. marca preto každý týždeň od pondelka do štvrtka odvysiela jednu epizódu zo sérií Brutálna fyzika, Brutálna chémia, Brutálna biológia a Brutálna história, ktoré prinášajú zaujímavé a užitočné informácie. Zároveň už od dnes nájdete jednu epizódu aj na YouTube a Facebooku televízie.

Od 22. marca môžete o 09:00 hod. na TV Spektrum každý pondelok v premiére sledovať epizódu venovanú fyzike, v utorky chémii, v stredy biológii a každý štvrtok histórii. Repríza bude nasledovať o 16:00 hod. Už od 17.3. však môžete sledovať jednu epizódu Brutálnej vedy denne aj prostredníctvom YouTube kanála alebo facebookového profilu TV Spektrum. Každá séria Brutálnej vedy má štyri epizódy v dĺžke 45-60 minút. Odvysielané budú vždy dve série, spolu 32 epizód, takže najbližších osem týždňov sa nudiť určite nebudete.

Ako prvú odvysiela TV Spektrum časť venovanú elektrine. Prostredníctvom úžasných fyzikálnych experimentov v nej priblíži elektrickú energiu a život ohrozujúce blesky. Ďalšia príde na rad chémia – tešiť sa môžete na tému Chémia svetla zo série Brutálna chémia.

Seriál Brutálna fyzika populárnou formou šíri vedecké poznatky, zoznamuje divákov so základnými prírodnými úkazmi a vysvetľuje ich príčiny. Okrem toho aj názorne predvádza, ako pri každodenných činnostiach využívame alebo môžeme využívať fyzikálne zákony.

Ústrednú rolu v ňom zohrávajú pokusy uskutočňované s pomôckami zostavenými z bežne používaných prostriedkov a predmetov pod vedením Károlyho Härtleina, pracovníka Katedry experimentálnej fyziky Budapeštianskej technickej univerzity.

Tieto poučné pokusy prezentujeme divákom tou najzaujímavejšou formou, ktorá sľubuje najväčší zážitok a využíva všetky moderné technológie, aké majú dnešní filmoví tvorcovia k dispozícii.

Brutálny rozvrh hodín televízie Spektrum obsahuje aj chémiu. Expertom a demonštrátorom Brutálnej chémie bude Gergő Zoltán Nagy, mladý vedec ašpirujúci na doktorský titul, ktorý divákom v štyroch tematických okruhoch predvedie najkrajšie a najsilnejšie chemické reakcie: pôjde o tematické okruhy katalýza, oxidácia, horenie a kovy.

Divákov očaria plamene, erupcie, ako aj svetelné efekty reakcií. Bude sa vyrábať obrovská zápalka z trámu, uvidíme spontánne samovznietenie, ohňostroj s horiacou penou, začnú vybuchovať sudy aj čokoláda. S urýchlenými reakciami prichádza brutálna stránka chémie!

Dr. Gábor Szerényi, vystupujúci ako hlavný expert v seriáli Brutálna biológia, ponúka divákom zaujímavú a vzrušujúcu cestu za objavmi. Porovnaním ľudských a zvieracích vlastností napríklad vyjde najavo, či človek dokáže napodobniť určité pohyby zvierat.

Muži aj ženy budú musieť podstúpiť neľahkú skúšku v úlohe šoférov a pútavá akčná scéna nám názorne predvedie, akou formou činnosti toho ľudia viac zvládnu: individuálne alebo kolektívne. Pán profesor Szerényi zároveň na niekoľkých optických klamoch objasní vzťah medzi ľudským zrakom a mozgom a pristúpi k detailnému výkladu brutálnej biológie rastlín.

Na akom princípe funguje gilotína? Ako vyzeral ohnivý trón Juraja Dóžu? Aká je konštrukcia rímskeho vojnového vozu, na ktorom jazdili i pretekári v antických hipodrómoch? Čo je to ohnivý jež? To sú niektoré z otázok, na ktoré nám odpovie štvordielny seriál televízie Spektrum.

Ďalší člen seriálovej rodiny z vlastnej dielne Spektra vysielaný pod názvom Brutálna história nás zavedie do najkrutejších či z iného hľadiska najzaujímavejších období svetových dejín. Relácia sa vydá po stopách rôznych historických legiend, aby ich obsah poprela, alebo naopak potvrdila.

Tak sa napríklad dozvieme, či husté vlasy Ladislava Huňadyho skutočne dokázali zaraziť katovu sekeru, prípadne či tzv. ploskačka môže zastaviť vystrelenú guľku, letiacu rýchlosťou niekoľko stoviek metrov za sekundu. Zároveň nám program objasní pôvod legendy o tom, že si starí Maďari dávali mäso pod konské sedlo, aby pri jazde zmäklo.

(ts)

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu