zdroj ilustračnej foto: pixabay.com

Medzi signatármi petície sú režiséri, ako Marek Šulík, Peter Kerekes, Miro Remo, Jaroslav Vojtek, či Zuzana Piussi. Chcú apelovať, aby ostala zachovaná nezávislosť verejnoprávnych médií a aby sa „pričinením politikov nezužoval priestor spoločenskej kritiky, informovania verejnosti, či alternatívnych názorových prúdov.“

„S veľkým znepokojením sledujeme, ako sa pričinením politikov zužuje priestor spoločenskej kritiky, alternatívnych názorových prúdov, informovania verejnosti, verejnej diskusie. Ako sa namiesto zákonného postupu smerujúceho k odhaľovaniu pokriveností a zločinov obviňujú novinári, ktorí majú na pokrivenosti a zločiny upozorňovať. S obavami vnímame opätovnú snahu politikov uzurpovať si právo vlastniť verejnoprávne médiá, používať ich ako nástroj k upevneniu svojej moci a neohrozeného postavenia. Používať tému financovania či riadenia RTVS na vzájomné politické vydieranie je len dôsledkom toho, že politici strácajú pocit zodpovednosti za veci verejné, za svoje slová a činy,“ uvádzajú na úvod petície signatári.

„Apelujeme na vás, aby ste v spoločnom záujme prijali také legislatívne opatrenia, ktoré vytvoria efektívnu brzdu proti ovládnutiu médií verejnej služby politickou mocou. Takéto opatrenia možno podľa nás docieliť zmenou zákona o RTVS. O prevádzkovaní a fungovaní verejnoprávnych médií by nemali rozhodovať politici, ale občania a profesionáli. Tí by mali byť zastúpení pri voľbe orgánov RTVS a pri tvorbe programovej skladby verejnoprávnych médií. Obdobným spôsobom funguje a pracuje v našom prostredí napríklad Audiovizuálny fond,“ dodávajú signatári petície.

Slovenská televízia čelí v týchto dňoch kritike po tom čo kontroverzný podnikateľ Marián Kočner 19. októbra zverejnil internetovú stránku lipsicovestado.info na ktorej sa nachádzajú údajné prepisy rozhovorov šéfa spravodajstva RTVS Lukáša Dika s poslancom Gáborom Grendelom a viacerými novinármi z médií, hneď vzápätí vystúpil na tlačovej besede zakladajúci člen strany SNS Anton Hrnko a zaútočil voči Václavovi Mikovi, generálnemu riaditeľovi RTVS a verejne ho vyzval aby preveril pravdivosť komunikácie šéfa spravodajstva RTVS. Čítajte viac. 

Paradoxne práve aktuálne RTVS v treťom kvartáli roku predstihla dlhoročného lídra TV Markíza v prieskume objektívnosti spravodajsta, keď nezávislá spoločnosť zaoberajúca sa prieskumom trhu Median SK zverejnila výsledky prieskumu pod názvom MML Omnibus: Najobjektívnejšie televízne spravodajstvo a najobjektívnejšie spravodajstvo má podľa prieskumu práve verejnoprávna televízia RTVS. Spravodajstvo komerčnej televízie JOJ je podľa prieskumu najmenej objektívne. Čítajte viac.

Celé znenie petície > pozri

Za petíciou stoja títo umelci:

Robert Kirchhoff, režisér
Marek Šulík, režisér
Peter Kerekes, režisér
Zuzana Piussi, režisérka
Marko Škop, režisér
Miro Remo, režisér
Mario Homolka, režisér
Marek Kuboš, režisér
Viera Čakányová, režisérka
Marek Leščák, scenárista
Jaroslav Vojtek, režisér
Jana Bučka, režisérka
Juraj Lehotský, režisér
Iveta Grofová, režisérka
Martin Kollár, kameraman
Ján Meliš, kameraman

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu