Podľa zistenia sociálnej siete Twitter, takmer 1,4 miliónov ľudí v USA buď sledovalo nejaký propagandistický účet spojený s Kremľom, alebo sa im páčil tweet poslaný z jedného z takýchto účtov. Niektorí dokonca tieto tweety zdieľali a posielali ich ďalej.

Sociálna sieť Twitter sa rozhodla všetkých týchto používateľov informovať o tom, že sa dostali do kontaktu s kremeľskými trollími účtami. Informáciu zverejnili CNN.

Výsledkom vyšetrovania spoločnosti Twitter, ktoré sa začalo ešte v minulom roku, je identifikovanie tisícov účtov, ktoré súvisia s agentúrou Internet Research Agency, teda ruskou trollou farmou sídliacou v Petrohrade.

Agentúra sa podľa mnohých zistení snažila zasahovať do amerických prezidentských volieb v roku 2016. V online prostredí vytvárala chaos a svojimi aktivitami rozdeľovala americkú spoločnosť.

„V súlade s našim záväzkom v oblasti transparentnosti zasielame e-mailové oznámenia 677 775 ľuďom v USA. Sú to ľudia, ktorí v priebehu volebného obdobia sledovali niektorý z takýchto účtov, zdieľali tweet z takého účtu alebo ho označili, že sa im páči,“ uviedla spoločnosť Twitter na svojom firemnom blogu.

V aktualizovanom príspevku následne spoločnosť Twitter oznámila, že rozšírila počet ľudí, ktorým zaslala informačný email na 1,4-milióna používateľov.

Na začiatku vyšetrovania, ktoré spustila spoločnosť Twitter v minulom roku, bolo odhalených 200 účtov prepojených so skupinou Internet Research Agency.

Neskôr Twitter oznámil americkému Kongresu, že identifikoval 2752 účtov spojených s uvedenou agentúrou. Na blogu sociálna sieť uvádza, že v súčasnosti spája s Internet Research Agency celkovo 3814 účtov. Všetky tieto účty spolu poslali viac ako 175-tisíc tweetov.

CNN uviedla, že Twitter tiež odhalil viac ako 50-tisíc automatizovaných účtov prepojených s Ruskom, ktoré tweetovali o prezidentských voľbách v USA.

Siete automatizovaných účtov sa často spúšťajú z toho istého počítača a niekedy posielajú rovnaký odkaz, alebo predmet diskusie, či hashtag, čím sa pokúšajú na sociálnej sieti vytvárať určitý smer alebo trend.

Podľa informácií CNN, medzi tých, ktorí dostanú od sociálnej siete Twitter informačný email, budú pravdepodobne patriť aj niektorí súčasní či bývalí členovia Trumpovej administratívy. Takýto email by mal dostať dokonca aj člen rodiny Trumpovcov.

Podľa zistení CNN jeden z účtov Internet Research Agency sledoval aj bývalý poradca pre národnú bezpečnosť Michael Flynn, jeho syn Michael Flynn Junior a tiež Sebastian Gorka, ktorý je bývalým zástupcom asistenta prezidenta Donalda Trumpa.

Tento konkrétny účet, ktorý sledovali, používal pseudonym „Jenna Abrams“ a prostredníctvom vytvorenia identity, ako konzervatívnej americkej ženy, získal viac ako 70-tisíc nasledovaní.

CNN na základe vlastnej iniciatívy zistila, že v informačných emailoch, ktoré Twitter zasiela používateľom, sa síce nachádza upozornenie o prepojení s ruskými propagandistickými účtami, no nie je v nich konkrétne uvedené s ktorými.

Twitter zároveň informoval, že aj naďalej hodlá investovať do technológií, ktoré budú nápomocné pri odhaľovaní a zmierňovaní vplyvu falošných, koordinovaných a automatizovaných aktivít na účtoch používateľov.

Podľa CNN je úsilie spoločnosti Twitter v tomto smere plné nedostakov. Napríklad falošný účet „Jenna Abrams“, ktorý sledovali Flynn aj Gorka sa na sociálnej sieti objavil opäť a dokonca pod tým istým menom.

Twitter, ale nepodnikol v tejto veci žiadne kroky, až kým ho na účet neupozornila CNN.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu