Foto: pixabay.com

Donald Trump začlenil sociálnu sieť Twitter medzi svoje politické nástroje. Pretvoril tak charakter presadzovania prezidentskej moci v USA.

Na začiatku Trumpovej prezidentskej kariéry sa jeho najvýznamnejší asistenti snažili obmedziť prezidentov zvyk používať Twitter. Neskôr jeho posadnutosť s nevôľou prijali.

Twitter je v podstate personálnou kanceláriou Trumpovej administratívy. Je to jeho nástroj pre zahraničnú politiku.

Na sociálnej sieti viac ako stokrát ocenil diktátorov a takmer dvakrát viac sa sťažoval na amerických tradičných spojencov.

Denník The New York Times preskúmal Trumpovu záľubu v používaní sociálnej siete Twitter a dopracoval sa k zaujímavým záverom.

Viac ako polovica analyzovaných prezidentových pracovných tweetov boli útoky. Medzi jeho hlavné ciele patrí vyšetrovanie Ruska, Federálny rezervný systém, ktorý nepodporuje prezidentove rozmary, predchádzajúci volebný aparát, ale aj celé mestá vedené demokratickými lídrami.

Trump verejne útočil aj na veľké spoločnosti ako Amazon alebo denník The Washington Post, ktorým sa cez Twitter opakovane vyhrážal vyšetrovaním pre rôzne podvody.
Podľa denníka The New York Times je Twitter vysielacou sieťou pre Trumpovu paralelnú politickú realitu.

Na sociálnej sieti používa alternatívne fakty na šírenie konšpiračných teórií, falošných informácií a extrémistického obsahu. Na platforme zverejňuje aj obsah, ktorý podporuje značnú časť jeho volebnej základne.

Donald Trump má na svojom Twitter účte až 66-miliónov sledovateľov. Títo ľudia sú niečo ako jeho súkromná volebná služba. Trump používa sociálnu sieť na budovanie svojej obrannej komunikačnej stratégie.

Prezidentovi najbližší poradcovia sa na jeho záľubu v tweetovaní pozerajú omnoho skeptickejšie. Trump, ale vôbec nepripúšťa, že jeho tweety môžu spôsobovať politické škody.

Naopak vládnuca hlava USA je presvedčená, že ovláda sociálnu sieť Twitter a má ju pod kontrolou.

Trojica najbližších Trumpových poradcov sa dokonca snažila o čiastočnú kontrolu nad prezidentovými tweetmi. Predložili prezidentovi návrh, aby svoje tweety zverejňoval až potom, ako mu ich skontrolujú.

Trump odsúhlasil skúšobnú prevádzku na jeden týždeň. Netrvalo ani 72 hodín a Trump začal opäť tweetovať po svojom.

Pre Twitter je Trump generátor finančných prostriedkov. Jeho tweety majú veľa interakcií a sociálna sieť akosi prehliada aj to, že niektoré z Trumpových správ porušujú zásady spoločnosti proti zneužívaniu a podnecovaniu.

Analýza denníka The New York Times preukázala, že Trump najčastejšie tweetuje ráno. Tweety, ktoré majú útočný charakter zverejňuje prezident najmä medzi 6:00 a 10:00 hodinou doobeda.

Hoci má Trump na sociálnej sieti okolo 66-miliónov sledovateľov, nie všetci musia byť reálny. Vysoký podiel na tomto čísle tvoria pravdepodobne roboty, falošné alebo neaktívne účty.

Hoci Trump považuje Twitter za svoj silný politický nástroj a jeho účet sleduje mnoho ľudí, tí ktorí nesúhlasia s jeho politikou sú na sociálnej sieti omnoho aktívnejší.

Podľa novej štúdie Pew Research Center až 55% dospelých Američanov aktívnych na Twitteri dôrazne nesúhlasí s prezidentovou politikou.

Tí, ktorí dôrazne nesúhlasia s Trumpom, sú zodpovední za 80% všetkých zverejnených tweetov v USA a za 72% tweetov o národnej politike zverejnených v roku 2018.

Stúpenci Donalda Trumpa sú zodpovední iba za 11% všetkých tweetov a za 25% tweetov o národnej politike.

Blížia sa ďalšie prezidentské voľby USA. Donald Trump sa pripravuje na predvolebný boj. Demokrati stupňujú útoky na jeho osobu a spôsob jeho vládnutia.

Twitter sa tak stáva ešte výraznejším komunikačným a politickým nástrojom pre jeho súčasnú prezidentskú funkciu, ale aj pre boj o toto kreslo v nadchádzajúcich voľbách.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu