fotokoláž: MediaHub.sk, zdroj foto: pixabay.com

Koncom roka 2017 sociálna sieť Twitter uviedla do používania nové pravidlá, ktoré by mali viesť k očisteniu platformy od takzvaných alt-right účtov a nenávistného prejavu.

Nové pravidlá, ktoré začal Twitter uplatňovať na konci roka 2017, aby tak pozastavil aktivity používateľov, ktorí sú spojení s nenávistnými skupinami na platforme aj mimo nej, už viedli k zablokovaniu mnohých alt-right účtov, čiže účtov, ktoré sú spojené s pravicovými hnutiami. Informáciu priniesol recode.net.

Alt-right účty sú voľne prepojené skupiny far-right konzervatívcov a reakcionárov, ktorí tiež uprednostňujú biely nacionalizmus alebo bielu nadradenosť v Severnej Amerike a v Európe. Pojem far-right je spojený s nacizmom, neonacismom, fašizmom, neo-fašizmom a inými ideológiami alebo organizáciami, ktoré majú extrémne nacionalistické, šovinistické, xenofóbne, rasistické alebo reakčné názory.

Podľa pravidiel, ktoré na svojich stránkach uviedol Twitter ešte v novembri, začali byť penalizované aj účty používateľov, ktoré obsahujú nenávistné obrázky a zobrazujú nenávistné názvy.

„Nesmiete používať nenávistné obrázky alebo symboly vo svojom profile alebo hlavičke profilu. Nesmiete tiež používať svoje používateľské meno, zobrazované meno alebo bio profil, ktorým by ste sa podieľali na zneužívajúcom správaní, ako je napríklad cielené obťažovanie alebo vyjadrenie nenávisti voči osobe, skupine alebo chránenej kategórii. Toto pravidlo začneme uplatňovať 18. decembra 2017,“ uvádza sa v pravidlách spoločnosti Twitter.

Tieto nové obmedzenia sú pokusom sociálnej siete Twitter bojovať proti stúpajúcemu obťažovaniu a zneužívaniu na svojej platforme.

Ide najmä o obmedzenie aktivít používateľov, ktorí sú pričlenení k pravicovým alebo neonacistickým hnutiam a svojim konaním vyvolávajú rasové napätie, zverejňujú falošné spravodajské správy a napádajú svojich kritikov vrátane demokratov.

V súvislosti s novými pravidlami sociálnej siete Twitter, mnoho používateľov oznámilo, že presunú svoje aktivity na sociálnu sieť Gab, ktorá je priateľská k pravicovým hnutiam. Svojich podporovateľov povzbudili, aby urobili to isté.

Podľa informácií recode.net, ihneď ako začal Twitter uplatňovať nové pravidlá, niektoré účty pravicových hnutí boli prepnuté do režimu offline, vrátane účtu „American Renaissance“, či iných skupín a osôb prepojených s krajnými pravicovými skupinami, ako napríklad s britskou nacionalistickou skupinou „Britain First“.

Sociálna sieť Twitter 18.decembra 2017 na svojom blogu oznámila, že začína presadzovať nové pravidlá na celej svojej platforme.

„V našom úsilí byť agresívnejší, môžeme urobiť aj nejaké chyby. Tiež pracujeme na odvolacom, čiže opravnom procese. Tieto zmeny budeme v nasledujúcich dňoch a týždňoch vyhodnocovať a opätovne používať. O pokroku v tomto procese vás budeme informovať,“ uvádza na svojom blogu spoločnosť Twitter.

V nových pravidlách sociálnej siete Twitter nie sú nikde v súvislosti s nenávistným obsahom uvedené neonacistické skupiny alebo pravicové hnutia.

Nová politika je skôr zameraná na vylúčenie konkrétnych hrozieb násilia alebo atakov v podobe želaní vážnej fyzickej ujmy, smrti alebo choroby pre jednotlivcov, či skupiny ľudí.

Uvedené zmeny pravidiel sociálna sieť Twitter začala zavádzať z dôvodu vysokého tlaku zo strany amerických používateľov, ale aj regulačných orgánov po celom svete, najmä v Európe.

No nielen sociálna sieť Twitter, ale aj ďalšie dva veľké internetové giganty Google a Facebook sprísňujú pravidlá používania svojich platforiem, čo vytvára zdanie, že internet by sa mohol stať bezpečnejším miestom.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu