zdroj: pixabay.com

Spoločnosť Uber Technologies Inc. schválila multimiliardovú ponuku spoločnosti SoftBank Group Corp. na kúpu podielu vo svojej spoločnosti, ktorá sa zaoberá poskytovaním taxislužieb v mnohých mestách po celom svete. Týmto krokom spoločnosť Uber Technologies Inc. pripravila základ pre jeden z najväčších súkromných start-up projektov pre podielové nákupy akcií.

Dohoda umožňuje spoločnosti SoftBank Group Corp., investičnej spoločnosti Dragoneer Investmens Group a iným spoločnostiam investovať minimálne 1-miliardu dolárov do spoločnosti Uber a v nadchádzajúcich týždňoch pokračovať vo verejnej ponuke na nákup podielových akcií od existujúcich investorov až do výšky 9-miliárd dolárov. Informáciu zverejnil portál bloomberg.com.

Ešte ale nie je nič isté, pretože ak nebude v celom procese dostatok zainteresovaných predajcov, z dohody môže vzísť.

„Vstúpili sme do dohody s konzorciom vedeným spoločnosťami SoftBank a Dragoneer o potenciálnej investícii. Veríme, že táto dohoda je silným hlasom dôvery v dlhodobý potenciál spoločnosti Uber. Po jej úplnom uzatvorení pomôže poháňať naše investície do technológií a pokračovať v rozširovaní doma i v zahraničí, pričom budeme posilňovať naše podnikové riadenie,“ uviedla spoločnosť Uber vo svojom vyhlásení, ktoré zverejnil bloomberg.com.

Podmienky dohody boli dojednávané niekoľko týždňov. Začiatkom mesiaca november bol Uber informovaný o podmienkach dohody a následne právnici začali pracovať na jej kompletnej podobe. Pre bloomberg.com to uviedli nemenované zdroje, ktoré majú vedomosť o celej tejto záležitosti.

Ako súčasť tejto dohody spoločnosť Benchmark, ktorá je najväčším akcionárom spoločnosti Uber, súhlasila s pozastavením žaloby proti spoluzakladateľovi spoločnosti Uber Travisovi Kalanickovi.

Podľa informácií nemenovaných svedkov, ktorí sa vyjadrili pre bloomberg.com spoločnosť Benchmark má v pláne žalobu úplne zrušiť, keď sa dohodnuté veci naštartujú správnym smerom.

V žalobe, spoločnosť Benchmark obviňuje Kalanicka za úmyselné zadržiavanie informácií, ale aj z úmyslu udržať si v spoločnosti Uber moc, aj potom čo bol donútený rezignovať z funkcie generálneho riaditeľa.

Zmluva pomôže spoločnosti Uber efektívnejšie prekonať negatívny dopad, ktorý spôsobila séria škandálov a zmätok vo vedení. Japonská technologická spoločnosť SoftBank by mohla pomôcť spoločnosti Uber aj so stagnujúcimi dohodami s konkurentmi v Indii alebo juhovýchodnej Ázii.

Výkonná rada spoločnosti Uber musela schváliť aj zmeny v riadení, ktoré obmedzujú úlohu Travisa Kalanicka v spoločnosti. Tieto zmeny sú podmienku pre investície spoločnosti SoftBank do spoločnosti Uber.

Očakáva sa, že spoločnosť SoftBank spolu so spoločnosťou Dragoneer a General Atlanticom investujú do spoločnosti Uber najmenej 1-miliardu dolárov a budú nakupovať akcie Uberu od existujúcich predajcov až do hodnoty 9-miliárd dolárov.

Očakáva sa tiež, že spoločnosť SoftBank bude kupovať akcie spoločnosti Uber pri súčasnom ocenení, ktoré predstavuje takmer 70-miliárd dolárov.

Generálny riaditeľ softwarového investičného fondu spoločnosti SoftBank, ktorého hodnota je 93-miliárd dolárov, Rajeev Misra varoval, že spoločnosť by mohla od nákupu akcií upustiť, ak akcionári spoločnosti Uber budú žiadať príliš veľa.

„O našej investícií do Uberu nie je vôbec rozhodnuté. Máme záujem o spoločnosť Uber, ale konečná dohoda bude závisieť od ceny ponuky a minimálneho percentuálneho podielu spoločnosti SoftBank,“ povedal vo vyhlásení, ktoré zverejnil bloomberg.com, Rajeev Misra.

Súčasťou dohody je podľa zdrojov bloomberg.com aj to, že investori TPG, Tiger Global, DST Global a čínska spoločnosť Tencent Holdings Ltd. môžu tiež nakupovať akcie spoločnosti Uber.

Celá predajná transakcia môže z Travisa Kalanick spraviť miliardára, ak sa rozhodne predať dostatočne veľkú časť svojho podielu v spoločnosti. Táto transakcia by mohla byť aj najväčším súkromným predajom akcií vôbec.

Uber plánuje prostredníctvom reklám v novinách informovať investorov o nákupoch akcií. Potom spoločnosť SoftBank navrhne cenu, za ktorú bude nakupovať akcie.

Akcionári spoločnosti Uber sa následne rozhodnú, či chcú predávať akcie a koľko akcií chcú ponúknuť. Ak sa do predaja akcií nezapojí dostatok predajcov spoločnosť SoftBank môže navrhnúť vyššiu cenu alebo z kúpi odstúpiť.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu