Britského novinára pracujúceho pre ruskú televíziu Russia Today (RT), ktorého 20. mája zadržali v  Mariupole, už prepustili na slobodu.

Prostredníctvom svojho účtu v mikroblogovacej sieti Twitter o tom dnes informoval samotný novinár, Graham Phillips.
„Pustili ma….nemám svoj telefón, ani veci. Dúfam, že mi ich vrátia zajtra. Všetkým ďakujem za podporu. Všetko je v poriadku,“ napísal podľa agentúry Ukrinform. Dodal, že úrady s ním zaobchádzali korektne.

Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) potvrdila, že Phillipsa prepustili v stredu večer a po 36 hodinách zadržiavania odovzdali ho britskému konzulovi v Kyjeve.

Stringera televízie RT zadržali príslušníci Národnej gardy v utorok v Mariupole, kde bez povolenia robil reportáž. Odtiaľ ho previezli do Záporožia, kde ho podrobili výsluchu a kde strávil noc vo vyšetrovacej väzbe.

Novinár vysvetlil, že na kontrolnom stanovišti v Mariupole „len fotografoval – tak ako to robil desiatkykrát počas nepokojov na východnej Ukrajine“. Okrem toho sa vojakov pýtal na situáciu v ten deň. Keď vojaci zistili, že pracuje pre RT, “ začalo to byť vážne. Začali niekam telefonovať a potom ma zadržali“. Nasledoval výsluch, zadržanie osobných vecí. Neskôr prišli agenti tajnej služby SBU, uviedol Phillips v prvom vyjadrení pre RT.

Ukrajinskí predstavitelia mu naznačili, že ho podozrievajú zo špionáže. „Pracovať pre Russia Today znamená čierny bod,“ vysvetlil Phillips. Ukrajinské ministerstvo obrany Phillipsovo zadržanie potvrdilo a zdôvodnilo ho tým, že „snímal zariadenia, ktorých fotografovanie alebo filmovanie je zakázané“.

Spolu s Phillipsom zadržali aj dvoch miestnych ľudí, ktorí ho sprevádzali. Tých však čoskoro prepustili.

Na Ukrajine ešte stále zadržiavajú dvoch novinárov ruského spravodajského kanálu LifeNews. Olega Siďakina a Marata Sajčenka ukrajinské úrady podozrievajú z prevozu zbraní z Ruska na Ukrajinu, informovala RT.

 

Zdroj: TASR, zdroj fotografie OSCE/OBSE