Obeťou mínometnej paľby v dedine Andrijivka neďaleko Slovjanska v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny sa v sobotu stal taliansky novinár Andy Rocchelli a jeho ruský tlmočník Andrej Mironov.

S odvolaním sa na správu, ktorú vedenie samozvanej Doneckej ľudovej republiky zverejnilo v sieti Twitter, o tom dnes informovala agentúra Ukrinform.

Pri prestrelke, do ktorej sa dostalo auto s novinármi, bol zranený aj francúzsky novinár a vojnový reportér William Roguelon, ktorého po útoku previezli do nemocnice. Jeho zranenie nebolo vážne a nemocnicu už medzičasom opustil.

Roguelon v rozhovore pre francúzske médiá potvrdil, že utrpel zranenie a dodal, že jeho kolegovia po útoku „zostali ležať bez pohybu“. Dodal, že mínometný útok vychádzal z pozícií ukrajinských vládnych síl.

Talianska tlačová agentúra ANSA pripustila, že Rocchelli mohol byť na východnej Ukrajine ťažko zranený alebo prišiel o život.
Okolie Slovjanska je od piatkového večera dejiskom pomerne prudkých zrážok medzi vládnymi silami a separatistami.

Zaobchádzanie s novinármi, ktorí pracujú v Ukrajine, ich ohrozovanie a prekážky v práci odsúdil celý rad ľudskoprávnych organizácií, vrátane Výboru na ochranu novinárov, ktorý vyzval kyjevské vedenie, aby prestalo prirovnávať tvorbu spravodajstva o udalostiach na východe Ukrajiny s terorizmom.

V čase, keď sa na Ukrajine schyľovalo k dnešným predčasným prezidentským voľbám, ukrajinské úrady bez vysvetlenia odmietli povoliť vstup na svoje územie niekoľkým akreditovaným ruským novinárom, vrátane arabského a španielskeho štábu televízie Russia Today.

Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) nedávno kritizovala, že novinárom na Ukrajine je „sústavne odmietaný prístup k informáciám, často s použitím sily“.

Doplnené:

Talianske ministerstvo zahraničných vecí dnes potvrdilo smrť talianskeho fotoreportéra Andreu Rocchelliho, ktorý prišiel o život neďaleko mesta Slovjansk na východe Ukrajiny. Rocchelli pracoval pre agentúru Cesura.

Talianske úrady spresnili, že spolu s Rocchelliho telom do nemocnice v Slovjansku previezli aj pozostatky nemenovaného ruského občana. Vo vyhlásení talianskeho MZV sa uvádza, že sa čaká na oficiálnu identifikáciu tela. Príbuzní 30-ročného novinára by do Kyjeva mali pricestovať ešte dnes.

 

Zdroj: TASR, zdroj titulkovej fotografie: OBSE/OSCE

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu