V samozvanej Doneckej ľudovej republike (DĽR) zahynul v nedeľu kameraman ruskej televíznej stanice Prvý kanál. Informáciu o smrti Anatolija Kľana stanica potvrdila dnes v spravodajstve o 5.00 h miestneho času, oznámila agentúra Interfax.

„Túto noc zahynul v Donecku náš kolega, kameraman Prvého kanála Anatolij Kľan. K tragédii došlo v blízkosti jednej z vojenských základní, kde filmový štáb prišiel urobiť ďalšiu reportáž,“ uviedla stanica.

Anatolij Kľan mal 68 rokov. Podľa Prvého kanála prišla streľba nečakane zo strany vojakov: „Keď reportér uvidel na oblohe svetlicu a povedal ‚nakrúcaj‘, Anatolij bez váhania stlačil tlačidlo nahrávania. V tomto okamihu ho zasiahla guľka“.

Prvý podpredseda vlády DĽR Andrej Purgin predtým informoval, že kameraman šiel autobusom na základňu ukrajinskej armády do doneckého obvodu Spartak spolu s matkami brancov, ktoré chceli požiadať o prepustenie svojich synov domov. V autobuse bolo aj niekoľko novinárov. Keď dorazili k základni, ozvala sa streľba. Kľan dostal zásah do brucha a zomrel pri prevoze do nemocnice. Zranený na krku bol aj vodič autobusu.

Anatolij Kľan je tretím novinárom, ktorý zomrel násilnou smrťou od začiatku konfliktu vo východnej Ukrajine. Dvaja ruskí novinári zahynuli 17. júna pri mínometnom útoku v Luhanskej oblasti, 24. mája prišli pri Slovjansku o život taliansky fotograf a jeho tlmočník.

Terčom granátometného útoku sa podľa Purginu stali takisto v nedeľu neďaleko vojenskej základne v Donecku aj novinári z ruskej webovej stránky LifeNews. Nikto z nich neutrpel zranenia a podarilo sa im ukryť v lese, na miesta však museli nechať auto a vybavenie.

Napriek do pondelka predĺženému prímeriu na východe Ukrajiny dochádzalo aj cez víkend k ozbrojeným konfliktom medzi proruskými silami a vládnymi jednotkami, ktoré si za 24 hodín vyžiadali životy piatich ukrajinských vojakov a najmenej 17 zranených.

Zdroj: TASR, ilustračná fotografia archív „MI“

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu