V boji proti zavádzajúcim článkom, falošným správam a dezinformáciami by mohla pomôcť umelá inteligencia.

V boji proti falošným správam a dezinformáciám urobili internetové spoločnosti veľký pokrok. Spoločnosť Facebook plánuje na kontrolu škodlivého obsahu zamestnať v priebehu krátkeho času až 20-tisíc ľudských moderátorov po celom svete. Facebook vyvíja aj svoje vlastné algoritmi na odhaľovanie falošných správ.

Výskumní pracovníci z inštitútu MIT’s CSAIL a Qatar’s Computing Research Institute vo svojej najnovšej štúdii tvrdia, že kontrola by mala byť zameraná na kvalitu samotného spravodajského zdroja.

Internetové spoločnosti sa zameriavajú väčšinou na individuálnu kontrolu každého článku. Kontrola samotného spravodajského zdroja by mohla byť efektívnejšia.

V štúdii skúmali využitie nového systému, ktorý používa strojové učenie k tomu, aby určil či je spravodajský zdroj spoľahlivý alebo politicky zaujatý.

„Ak webové stránky už predtým publikovali falošné správy, existuje veľká šanca, že to urobia opäť,“ pre MIT News uviedol Ramy Baly, vedúci výskumník štúdie.

Nový systém potrebuje preveriť približne 150 článkov, aby určil či je spravodajský zdroj spoľahlivý alebo nie.

Nový systém je spoluprácou medzi počítačovými vedcami v MIT CSAIL a inštitútu QCRI, ktorý je súčasťou Univerzity Hamad Bin Khalifa v Katare.

Výskumníci použili údaje z webového portálu Media Bias/Fact Check, kde na kontrolu faktov využívajú ľudí. Media Bias/Fact Check analyzuje presnosť a spoľahlivosť viac ako 2-tisíc spravodajských stránok.

Následne boli tieto údaje skontrolované cez algoritmus strojového učenia, ktorý vyvinul MIT’s CSAIL a Qatar’s Computing Research Institute.

S využitím týchto údajov dokázal nový systém na 65% určiť či má spravodajský zdroj vysokú, strednú, alebo nízku spoľahlivosť.

Na 70% dokázal systém vyhodnotiť či je spravodajský zdroj ľavicovo, alebo pravicovo orientovaný, alebo má vyváženú politickú orientáciu.

„Keďže je oveľa jednoduchšie získať základ pravdivosti o spravodajských zdrojoch ako o samotných článkoch, táto metóda je schopná poskytnúť priame a presné predpovede týkajúce sa typu obsahu distribuovaného týmito zdrojmi,“ pre MIT News uviedol profesor informatiky Sibel Adali z Rensselaer Polytechnic Institute.

Podľa webového portálu Engadget, ale spoľahlivosť nového algoritmu nie je dostatočná k tomu, aby mohol byť spustený v reálnom systéme preverovania obsahu.

Presnosť dokáže vyhodnotiť len na 65% a zaujatosť len na 70%. Okrem toho potrebuje k tomuto vyhodnoteniu až 150 článkov.

Toto môže byť účinné pri spravodajských zdrojoch, ktoré na internete pôsobia dlho a majú zverejnených mnoho článkov. Nebude, ale účinný pri spravodajských zdrojoch, ktoré začali publikovať len nedávno a nemajú dostatočný počet článkov.

Aj preto bude kontrola obsahu na internete prostredníctvom skutočných ľudí aj naďalej dôležitým prvkom v boji proti nežiaducemu obsahu.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu