Spoločnosť Nvidia je známa najmä výrobou procesorov do grafických kariet a čipových sád do základných dosiek. V súčasnosti spoločnosť experimentuje s novou metódou v technológii umelej inteligencie, prostredníctvom ktorej vytvára z reálnych fotografií nové tváre.

Výskumníci zo spoločnosti Nvidia výsledky svojho výskumu prezentovali na nedávnej konferencii „International Conference on Learning Representations 2018“. Dostupné sú aj on-line.

Informáciu o trochu desivom využití umelej inteligencie spoločnosťou Nvidia zverejnil mashable.com.

Výskumníci spoločnosti Nvidia pripustili, že ich umelo vytvorené napodobeniny ľudskej tváre vyžadujú ešte veľa dodatočnej práce, ale s istotou poukázali na to, že je to úspešný krok k dosiahnutiu vytvárania presvedčivejšej reality.

Samozrejme, výskumníci, ktorí pracovali na tejto technológii očakávajú odborné názory a zhodnotenie výsledkov svojej práce aj od iných expertov zaoberajúcich sa umelou inteligenciu.

Zároveň sú, ale spokojní s výsledkami svojej práce, respektíve s rôznymi variáciami tvári, ktoré vytvorili pomocou strojového generovania a aj s jemnými detailmi, ktoré dosiahli v rozlíšení 1 024 pixelov.

Podľa informácií z mashable.com, bola pri experimente použitá technika „Generative adversarial networks“, teda generatívne nepriateľské siete, prostredníctvom, ktorej je možné vytvárať fotografie, ktoré na pohľad vyzerajú veľmi autenticky.

Pri tejto technike je program „kŕmený“ obrovským súborom dát, ktoré v tomto konkrétnom prípade predstavujú fotografie celebrít, čo následne umožňuje vytvoriť lepší výsledok, v tomto prípade počítačom generovanú realistickejšiu podobu ľudskej tváre. A to všetko v priebehu niekoľkých dní alebo týždňov.

Generatívne nepriateľské siete sú algoritmy, ktoré sa používajú pri nekontrolovanom strojovom učení, kedy je vytvorený systém dvoch neurónových sietí, ktoré medzi sebou neustále bojujú.

Prvá neurónová sieť vytvára podoby ľudskej tváre a tá druhá sa snaží spochybniť ich pravosť. Výsledkom ich neustáleho boja je dokonalejšie vyobrazenie napodobeniny ľudskej tváre.

Hoci sa spoločnosti Nvidia podarilo vygenerovať obrázky veľmi vysokej kvality, na to, aby boli dokonalé bude potrebné ešte mnoho práce.

Niektoré podoby tváre mali napríklad čudne vyzerajúci krk, bradu alebo čelo. Algoritmus má totižto problém s rozhodovaním, kedy objekt vykresliť ako zaoblený a kedy ako rovný.

Aplikácie, ktoré dokážu realistickejšie generovať podobu ľudskej tváre, sa podľa mashable.com, na jednej strane javia ako potencionálne užitočné, ale na druhej strane vzbudzujú určité obavy.

Pre grafické firmy, ktoré potrebujú stále nové a nové fotografie ľudských tvári, najmä pre použitie v reklame, môže byť takáto aplikácia veľkým prínosom.
Obavy vzbudzuje využitie tejto technológie pri tvorbe falošných správ, ale aj pri iných podvodných aktivitách, ktoré ako sa zdá, nemajú hraníc.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu