Pri príležitosti začiatku talianskeho predsedníctva EÚ v Bratislave po prvý raz zahrá známy taliansky klavirista a skladateľ patriaci v súčasnosti k hlavným predstaviteľom hudobnej inovácie, Roberto Cacciapaglia. Svoju tvorbu predstaví v sprievode vynikajúcej slovenskej violončelistky Silvie Longauerovej.

Koncert tohto výnimočného umelca sa uskutoční vo Veľkej sále Slovenského rozhlasu 3. júla 2014 o 19:30 a dá bodku za už tradičným júnovým festivalom Dolce Vitaj.

Roberto Cacciapaglia sa narodil sa v Miláne, kde na konzervatóriu Giuseppe Verdiho vyštudoval skladbu, dirigovanie a elektronickú hudbu. Patrí medzi hudobníkov, ktorí inklinujú k experimentovaniu a hudobnej inovácii.

Keďže sa dlhé roky venoval hudbe a posvätným tancom a svoje štúdium zameriaval na magickú moc zvuku, jeho poznatky sa stali veľkým zdrojom pre jeho kompozície. Prostredníctvom tónov a rôznych zvukov vytvára pôsobivú, silné emócie vyvolávajúcu atmosféru čím dokáže preniesť poslucháča do inej dimenzie.

[quote align=“center“ color=“#999999″]„Hudba je pre mňa prostriedkom v najvyššom zmysle, diaľnicou pre tansformáciu emócie zvuku na kontakt s dušou, s inými bytosťami a Duchovnom. Mám filozofiu, na základe ktorej koncipujem hudbu ako prostriedok a nie ako cieľ,“ povedal Roberto Cacciapaglia.[/quote]

Uznávaný taliansky klavirista Roberto Cacciapaglia vystúpi v Bratislave  v rámci festivalu Dolce vitaj - 2
Roberto Cacciapaglia

 

Autorsky sa tiež podpísal pod niekoľko soundtrackov. Popri tvorbe pre film a televíziu sa venuje aj koncertnej činnosti, vystúpil v niektorých z najprestížnejších koncertných sál a zúčastnil sa mnohých významných hudobných podujatí.

Roberto Cacciapaglia dlhodobo spolupracuje s vynikajúcou slovenskou violončelistkou Silviou Longauerovou, ktorá sa po dlhšej dobe opäť vrátila na rodné Slovensko.

Absolventka bratislavskej VŠMU a žiačka Roberta Cohena sa pravidelne zúčastňuje medzinárodných festivalov ako napr. „Thy Chambermusic Festival“ v Dánsku. V súčasnosti pôsobí ako prvá violončelistka komorného orchestra L’Orchestra da Camera di Lugano, ktorý diriguje taliansky dirigent Stefano Bazzi.

Popri veľkej umeleckej hodnote má koncert Roberta Cacciapagliu v Bratislave aj diplomatický rozmer. Koná sa totiž za podpory talianskych diplomatických autorít a záštitu nad ním prevzali minister kultúry SR Marek Maďarič a primátor hlavného mesta SR Milan Ftáčnik.

Doplnené 7.7. 2014: Recenziu koncertu si môžete prečítať >> TU

Zdroj: Kharisma

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu