foto: Facebook

V priebehu mesiaca apríl odhalila a označila spoločnosť Facebook na svojej platforme až 50-miliónov sporných príspevkov týkajúcich sa pandémie COVID-19.

Na odhaľovaní hoaxov a nepravdivých príspevkov spolupracuje sociálna sieť s nezávislými partnermi na kontrolu faktov. Až 7500 článkov odhalených partnermi na kontrolu faktov obsahovalo nepravdivé informácie o COVID-19. Spoločnosť Facebook o tom informuje na svojom firemnom blogu.

Od chvíle, keď bolo ochorenie COVID-19 v januári vyhlásené za celosvetovú pandémiu, sociálna sieť pracuje na tom, aby sa k ľuďom dostávali pravdivé informácie.

Sociálna sieť okrem identifikácie nepravdivého obsahu pomáha používateľom aj v tom, aby sa k nim dostávali informácie od dôveryhodných zdrojov.

Prostredníctvom informačného centra COVID-19 a kontextových okien na Facebooku a Instagrame sa viac ako 350-miliónov ľudí preklikalo na bezpečné články. Sú to najmä stránky WHO, ale aj dôveryhodné články iných zdravotníckych organizácii.

Facebook spolupracuje s viac ako 60 organizáciami na kontrolu faktov, ktoré kontrolujú a hodnotia obsah vo viac ako 50 jazykoch po celom svete. To, ale nie je konečný počet kontrolórov faktov ani jazykov.

V apríli spoločnosť pokračovala v rozširovaní o ďalších partnerov a jazyky. Od začiatku marca pribudlo do programu osem nových partnerov na kontrolu faktov a pokrytie kontrolou sa rozšírilo o tucet nových krajín.

V boji proti dezinformáciám s ochorením COVID-19 pokračuje Facebook aj ďalšími iniciatívami. „Aby sme ľuďom uľahčili hľadanie presných informácií o ochorení COVID-19, pridali sme do Informačného centa COVID-19 novú sekciu s názvom Get the Facts. V sekcii sa nachádzajú fakticky skontrolované články od našich partnerov, ktoré odhaľujú dezinformácie o koronavíruse,“ uviedla spoločnosť Facebook na svojom firemnom blogu. 

Články sú aktualizované každý deň. Služba je, ale zatiaľ dostupná iba v USA.

Používateľom ktorí lajkovali, reagovali alebo komentovali škodlivé dezinformácie súvisiace s ochorením COVID-19 začína sociálna sieť v paneli News Feed zobrazovať správy upozorňujúce na články, ktoré boli spoločnosťou Facebook odstránené.

Cieľom je upozorniť ľudí na mýty zverejnené o ochorení COVID-19, ktoré odhalila WHO vrátane tých, ktoré boli odstránené zo sociálnej siete, pretože mohli spôsobiť fatálne škody a ohrozenie ľudských životov. Používatelia by takto mohli ľahšie rozlíšiť pravdu a klamstvo o pandémii.

Účinné spôsoby v boji s ochorením COVID-19 bude Facebook hľadať a vyvíjať aj naďalej. Všetko bude závisieť od toho ako intenzívne sa bude ochorenie šíriť a ako sa bude situácia s pandémiou vyvíjať.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu