repro foto: argumentuj.sk

Občianske združenie Ľudia proti rasizmu dnes spustilo interaktívny web portál Argumentuj.sk. Svojim obsahom bude pokrývať problematiku pravicového extrémizmu, ale aj fenomény ako sú konšpiračné komunity, dezinformácie či hoaxy o menšinách. Web obsahuje aj sekcie špeciálne vytvorené pre potreby učiteľov stredných škôl.

Projekt www.argumentuj.sk  je finalistom Hackathonu proti extrémizmu, ktorý prezident Andrej Kiska vyhlásil presne pred rokom. Cieľom výzvy bolo predstaviť riešenie, ktoré spája unikátnu myšlienku v boji proti extrémizmu a moderné online technológie. Spomedzi 139 projektov bol tento zámer jedným z piatich, ktoré prezident ocenil ako najlepšie.

Web portál má slúžiť širokej verejnosti, ktorej poskytuje argumentačnú výbavu pre prípady, kedy sa ocitne v konfrontácii s extrémistickou agendou či konšpiračným obsahom.

„Častokrát sa nám študenti sťažovali, že sa v online diskusiách o týchto témach ocitajú v argumentačnej núdzi. Chýbajú im jadrné a faktické argumenty“, vysvetlila Irena Bihariová, odborníčka na extrémizmus a odborná garantka projektu.

„Rovnako tak sa nám sťažovali aj učitelia. Nie je totiž pravdou, že by mladí sympatizanti extrémizmu ignorovali hodiny dejepisu či občianskej náuky. Naopak, prichádzajú na vyučovanie nabití pochybnými informáciami z extrémistických kanálov a stavajú učiteľov pred úlohu ustáť s nimi diskusie. Učitelia však nemajú čas čítať obsiahle štúdie o Rómoch či migrácií, preto sme aj pre nich vytvorili stručné odpovede na najčastejšie mýty a dezinformácie“, doplnila Bihariová.

Okrem „demytizačnej časti“ obsahuje web portál aj sekcie vyhradené práve učiteľom: jednou z nich je e-learningový program o extrémizme.

V krátkych kreslených videolekciách nájdu informácie o súčasných podobách extrémizmu, ale aj o často zneužívanej téme slobody prejavu. V druhej sekcii budú pribúdať metodické návody, komunikačné rady a praktické cvičenia na vyučovacie hodiny.

Práve tie sú podľa združenia učiteľmi najviac dopytované. Príprava web portálu bola konzultovaná s učiteľskou obcou, je reakciou na ich dopyt a zatiaľ sa stretla s priaznivou odozvou.

Tvorbu e-learningového programu podporilo aj Veľvyslanectvo USA na Slovensku. Na jeho výrobe sa podieľala aj startupová EDtech spoločnosť Skillandia, ktorá je priekopníkom v tvorbe inovatívnych riešení pre online vzdelávanie a ktorá získala aj prestížne medzinárodné ocenenie Steve@awards.

(ts)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu