Na minulotýždňovom televíznom veľtrhu MIPTV v Cannes zaujala RTVS svojimi animovanými rozprávkami, ale aj hranou tvorbou. Veľký záujem bol o koprodukčnú historickú minisériu Mária Terézia, smeruje na taliansky, nemecký a aj francúzsky televízny trh.

Na veľtrhu prezentovala RTVS obľúbené večerníčky Mimi a Líza, Drobci a minuloročnú novinku o pavúčej rodinke Websterovci. Ponuku zo svojej dielne obohatila a pripravovaný vianočný špeciál Mimi a Líza – Záhada vianočných svetiel. V premiére sa objaví na obrazovkách RTVS na tohtoročné Vianoce. Záujem o neho prejavila slovinská verejnoprávna televízia RTV, maďarská MTVA ako aj ázijské distribučné spoločnosti.

Televízni diváci v Slovinsku uvidia tiež aktuálnu novinku v koprodukcii RTVS, ktorá má tento týždeň premiéru v slovenských kinách – Dubček. Historická dráma v réžii Laca Halamu je prvým hraným filmom o tejto významnej osobnosti novodobých slovenských dejín.

Jedenásťdielny seriál Inšpektor Max v hlavnej úlohe s Jurajom Kukurom sa tešil veľkému záujmu zo strany maďarskej MTVA a francúzskych distribučných spoločností. Hraná rozprávka RTVS Vianočné želanie v réžii Petra Bebjaka sa síce iba natáča a svoju premiéru bude mať počas tohtoročných Vianoc, poľská televízna stanica PULS TV ju však už zaradila do svojho výberu.

Minuloročná novinka štyroch verejnoprávnych televízií – slovenskej, českej, rakúskej a maďarskej, ktorá lámala čísla sledovanosti, mieri do sveta. Vysielacie práva k dvojdielnej minisérii Mária Terézia kúpila talianska verejnoprávna televízia RAI, francúzska televízia ARTE pre Nemecko a Francúzsko a licencia sa taktiež predala do Mexika. Distribúciu práv zabezpečuje spoločnosť BETA Film.

Programový riaditeľ televíznej časti RTVS Tibor Búza sa v Cannes zúčastnil medzinárodného rokovania o pokračovaní Márie Terézie. „Momentálne sme v štádiu vývoja ďalších dvoch epizód. Scenáre by mali byť hotové do konca roka. Začiatok nakrúcania je plánovaný na rok 2019 a v tom istom roku na Vianoce by sa mali objaviť na obrazovkách RTVS, ČT a ORF. Záujem pokračovať prejavila aj maďarská verejnoprávna televízia,“ priblížil Tibor Búza.

RTVS počas veľtrhu potvrdila záujem o druhú sériu úspešného nemeckého seriálu Babylon Berlín z dielne spoločnosti BETA Film. Premiéra jej prvej série bude nepochybne udalosťou jesennej sezóny na Jednotke. Diváci sa tiež môžu tešiť na druhú sériu seriálu Viktória od ITV Studios.

záber z historickej minisérie Mária Terézia (foto: RTVS)

(ts)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu