Najčastejšími produktmi zakúpenými v online obchodoch boli za posledných 12 mesiacov oblečenie a obuv. Tento druh tovaru preferujú najmä ženy. Výsledky vyplývajú z výskumu Mediaresearch Slovakia pre Slovenskú asociáciu elektronického obchodu. Prieskum sa uskutočnil na reprezentatívnej vzorke 1006 respondentov Slovenského národného panela.

Spoločnosť MEDIARESEARCH SLOVAKIA  je dcérskou spoločnosťou výskumnej agentúry MEDIARESEARCH, a.s. Okrem klasických výskumov trhu – online prieskumy CAWI, CATI prieskum…, sa sústreďuje aj na rozsiahle a metodologicky a technologicky náročné mediálne výskumy.

Na Slovensku od roku 2007 realizujú Výskum návštevnosti internetu – AIMmonitor. Ich materská spoločnosť realizuje v Českej republike Meranie sledovanosti televízie – TV metre, Výskum návštevnosti internetu – NetMonitor a Monitoring reklamných výdajov na internete – AdMonitoring aj vo všetkých médiách – Admosphere. Sú odborníci na oblasť spracovania dát a štatistických analýz. Majú rozsiahle skúsenosti v oblasti vývoja software.

Slováci, ktorí v poslednom roku nakupovali  aspoň raz cez internet, najčastejšie kupovali oblečenie a obuv (46%). Druhým najčastejším produktom v elektronických košíkoch boli knihy (okrem audiokníh a elektronických kníh (32%), na treťom mieste skončili mobily a iné mobilné komunikačné zariadenia (28%).

Štvrté miesto obsadili počítače, notebooky a iný hardware (26%). Na piatom mieste sú produkty určené pre zdravie a krásu, to znamená: kozmetika, parfumy a ďalšie (25%). Naopak najmenej ľudí si na internete nakupovalo napríklad potraviny a nápoje (3%) alebo alkohol (2%). Vo veľmi malej miere tiež posielali príspevky neziskovým organizáciám a taktiež nakupovali nehnuteľnosti (oba prípady: 2%).

V e-shopoch najčastejšie nakupujú ženy oblečenie a obuv - graf 1
Nakupovanie oblečenia a obuvi je najviac preferované u žien. Tieto produkty nakupuje online až 57% opýtaných žien, zatiaľ čo mužov iba 34%. U ďalších produktov už mali obe pohlavia veľmi podobné spotrebiteľské návyky.

„Zaujímavé je tiež porovnanie vekových skupín: oblečenie a obuv najčastejšie nakupujú ľudia medzi 25 a 34 rokmi (56%), naopak najmenej respondenti starší ako 45 rokov (36%). Skupina 25-34 ročných nakupuje na internete knihy častejšie (38%) ako ľudia v ostatných vekových skupinách (31% resp. 33%),“ poukazuje na výsledky výskumu zástupca riaditeľa Marek Zámečník zo spoločnosti  MEDIARESEARCH SLOVAKIA .

V e-shopoch najčastejšie nakupujú ženy oblečenie a obuv - graf 2
Pravidelný kontinuálny prieskum Nakupovanie na internete 2014 pre Slovenskú asociáciu elektronického obchodu SAEC pripravila už štvrtým rokom výskumná agentúra MEDIARESEARCH Slovakia.

Rovnako ako v minulých rokoch sa výskum zameral na súčasné a perspektívne postavenie internetových obchodov na Slovensku, monitoroval znalosť internetových obchodov, mieru ich využívania a celkový nákupný proces v rámci e-commerce. Prieskum sa uskutočnil v máji 2014 na reprezentatívnej vzorke 1006 respondentov zo Slovenského národného panela.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu