Reportéri bez hraníc upozorňujú na vážny problém so zhoršenými podmienkami práce, ktoré majú novinári v Indii.

Pre novinárov v Indii sú podmienky pre prácu alarmujúce. V roku 2017 podľa údajov mimovládnej organizácie Reportéri bez hraníc boli v Indii zavraždení najmenej traja novinári.

V roku 2018 je situácia ešte horšia, keďže v prvom polroku boli zavraždení už štyria novinári. Organizácie bojujúce za ochranu a slobodu tlače požadujú riešenie tejto situácie. Informáciu zverejnili newsobserver.com.

Organizácia Reportéri bez hraníc žiada vládu v Indii, aby situáciu riešila. Indická vláda, ale nereaguje na túto požiadavku.

Christophe Deloire, generálny tajomník organizácie Reportéri bez hraníc, napísal 3. júla 2018 indickému premiérovi Narendru Modiovi. V správe ho upozornil na to, že dostal správu o incidentoch v súvislosti so slobodou tlače v Indii. Christophe Deloire požiadal Narendra Modi, aby podnikol naliehavé kroky.

Správy o incidentoch sa vydávajú vtedy, keď sú spozorované udalosti, ktoré by mohli ovplyvniť poradie krajiny na základe jedného alebo viacerých ukazovateľov, ktoré sa používajú pri hodnotení Svetového indexu slobody tlače.

Skupina bojujúca za slobodu tlače vyzvala zástupcov vlády a vládnucej strany Bharatiya Janata, aby zasiahla a spravila potrebné kroky proti on-line kampani nenávisti a obťažovania zameranej na novinárov.

Organizácia Reportéri bez hraníc upozorňuje na skutočnosť, že tento rok boli v Indii zavraždení už štyria indickí novinári.

Minulý mesiac bol spolu s dvoma policajnými strážnikmi zastrelený Shujaat Bukhari, ktorý pracoval ako redaktor denníka Rising Kashmir.

Redaktor bol zastrelený, keď opúšťal svoju kanceláriu v Srinagare, hlavnom meste indickej časti Kašmíru.

V marci bol zavraždený aj novinár Sandeep Sharma, ktorého rozdrvilo smetiarske auto. Vražda sa stala v štáte Madhya Pradesh, v centrálnej Indii.

Aj dvaja ďalší novinári Navin Nischal a Vijay Singh boli zavraždení kolesami auta. Niekto ich prešiel a zabil SUV vo východnom Biharskom štáte.

Seema Mustafa, riaditeľka think-tanku Centra pre analýzu politík v New Delhi hovorí, že útoky na novinárov majú za cieľ šíriť strach a zastrašovať médiá v Indii. „Vytvára sa prostredie, ktoré pracuje proti slobodnému a spravodlivému fungovaniu médií, pretože je zastrašovaný obyčajný novinár, ktorý je vydesený a bojí sa,“ uviedla pre newsobserver.com.

Situácia je podľa organizácie Reportéri bez hraníc vážna a je preto potrebné ju riešiť.

Ilustračná fotografia: pixabay.com

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu