Do kín prišla animovaná rozprávka Pieseň mora
záber z filmu Pieseň mora (zdroj: ASFK)

V kinách môžete aktuálne objaviť animovanú rozprávka Pieseň mora, ktorá má na konte aj nomináciu na Oscara. Podmanivý svet keltských mýtov, ktorý mohli diváci vidieť v špeciálnej predpremiére už na Medzinárodnom filmovom festivale FebioFest, a v kinách je v dvoch verziách – v pôvodnej verzii s titulkami ale aj s českým dabingom.

V Írsku žije na osamelom majáku otec s dcérou a synom. Život celej rodiny sa obráti hore nohami vo chvíli, keď malá dcérka Saoirse nájde čarovný kožuštek a zistí, že je poslednou z tuleních víl. Jedine ona totiž môže piesňou zachrániť všetky rozprávkové bytosti, ktoré premenila na kameň čarodejnica Macha.

Ako dopadne tento príbeh, si môžete pozrieť v kinách a to v pôvodnej verzii s titulkami alebo s českým dabingom, kde titulnú pieseň nahrala držiteľka Oscara Markéta Irglová.

Režisér Tomm Moore získal v minulosti obdiv a svoju prvú nomináciu na Oscara s animovaným filmom Brendan a tajomstvo Kellsu, druhú mu vyniesla práve Pieseň mora.

Obe rozprávky sa venujú keltskej mytológii a sú robené klasickou kreslenou animačnou technikou. Základom pre film sú teda ručne vytvorené kresby postáv a prostredia, ktoré sa následne, okienko po okienku, animujú v počítači.

Tomm Moore, reziser, zdroj ASFK
Tomm Moore, režisér (zdroj: ASFK)

Nádherne a tradične animovaný svet keltských mýtov a silné rozprávanie o sile materskej a súrodeneckej lásky vyniesol mladému režisérovi nie len porovnanie s najväčšími majstrami animovaného filmu, ale tiež už druhú nomináciu na Oscara. Premiéru mala už 6. septembra 2014 na MFF Toronto.

Tomm Moore je jeden zo zakladateľov animačného štúdia Cartoon Saloon, ktoré stojí aj za úspešnou televíznou sériou Skunk Fu!. Už prvý celovečerný animovaný film tohto írskeho režiséra, Brendan a tajomstvo Kellsu, získal oscarovú nomináciu.

Jeho filmy sú charakteristické tým, že využívajú tradičnú animáciu a sú orientované na írsku mytológiu.  Výnimočným projektom, na ktorom v roku 2014 spolupracoval, je aj celovečerný animovaný film inšpirovaný knihou Kahlila Gibrana – Prorok, pri ktorom jeho jednotlivé kapitoly tvorili animátori z celého sveta.

Pieseň mora je skvelou ukážkou tradičnej animácie a vďaka silnej téme materinskej a súrodeneckej lásky ponúka aj možnosť ďalšej práce s rozprávkou pre školy. K tomu Asociácia slovenských filmových klubov pripravila aj špeciálny metodický materiál do škôl. Okrem toho dostane každý detský divák k svojmu lístku aj pexeso s obrázkami z filmu.

Do kín prišla animovaná rozprávka Pieseň mora - obr.2
záber z filmu Pieseň mora (zdroj: ASFK)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu