Väčšina vlastníkov mediálnych spoločností v Maďarsku, ktorí podporujú vládu Viktora Orbana sa zapojila do založenia spoločného mediálneho konglomerátu.

Novovznikajúca stredoeurópska tlačová a mediálna nadácia bude v sebe spájať káblové televízie, internetové spravodajské portály, bulvárne a športové noviny, rozhlasové stanice, časopisy a všetky regionálne maďarské periodiká. Informáciu zverejnila agentúra AP.

Väčšina mediálnych spoločnosti, ktoré sa rozhodli vložiť svoje aktíva do spoločného konglomerátu patrí spojencom Viktora Orbana alebo bola nimi v minulosti založená.

Mediálne prostredie v Maďarsku je podľa zahraničných expertov nezdravé s trvalo obmedzenou slobodou slova.

Aj tie média, ktoré boli relatívne nezávislé sa časom zmenili na otvorených podporovateľov Orbanovej vlády. Okrem toho tieto média získavajú bohatú vládnu lebo štátnu reklamu.

Podľa Agnes Urban, ktorá pôsobí ako mediálna analytička v spoločnosti Mertek Media Monitor, po tomto bezprecedentnom kroku, nemá zmysel hovoriť o slobode tlače v Maďarsku. Konglomerát bude mať príliš veľkú a centrálnu moc.

„Od teraz budú pravicové médiá blízke vláde pod totálnou kontrolou. Tieto spoločnosti medzi sebou súťažili o štátne inzertné zákazky, teraz bude systém omnoho centralizovanejší a jeho fungovanie bude lacnejšie. Niekoľko zostávajúcich nezávislých médií zistí, že ich fungovanie bude omnoho zložitejšie, pretože budú mať proti sebe veľkého konkurenta,“ pre agentúru AP uviedla Agnes Urban.

Podľa Attilu Toth-Szenesi, šéfredaktora index.hu, môže vznik konglomerátu pomôcť inzerentom vidieť jasnejšie, kde každé médium patrí. Okrem toho by bolo možné šíriť v pravicových médiách centrálne vytváraný obsah.

Nadácia CEMPF uviedla, že jedným z jej cieľov je pomôcť prežiť maďarským tlačeným médiám. Mediálne operácie nadácie bude riadiť Gabor Liszkay, ktorý je známy svojou lojalitou k Orbanovi.

Podľa organizácie Freedom House je mediálne prostredie v Maďarsku „čiastočne“ slobodné. V roku 2010 bolo skóre Maďarska ohodnotené na stobodovej stupnici hodnotou 23, v tomto roku je to 44, pričom platí čím nižšie číslo, tým vyššia sloboda tlače.

Ilustračná foto, zdroj: pixabay.com

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu