V štáte Karnataka, ktorý leží v severozápadnej časti Indie sa tento mesiac konali štátne voľby. Voľby sú považované za náhľad do národných volie, ktoré sa v Indii uskutočnia v budúcom roku. Hlavnou témou volieb v Karnatake je momentálne aplikácia WhatsApp.

Tohtoročné predvolebné kampane v štáte Karnataka sa neuskutočnili klasickým spôsobom na uliciach, ale v on-line priestore cez službu WhatsApp, ktorú vlastní spoločnosť Facebook a v Indii ju využíva približne 250-miliónov používateľov.

Služba WhatsApp zohráva v rozvojových krajinách čoraz dôležitejšiu úlohu vo volebnom procese. Služba WhatsApp sa stala v posledných mesiacoch najviac využívanou sociálnou aplikáciou aj pre indické politické strany, náboženských aktivistov či iných ľudí, ktorí prostredníctvom služby rozposielali svoje posolstvo a iné informácie medzi 49-miliónov voličov v štáte Karnataka.

Mnohé správy boli bežnými kampaňami, no niektoré boli určené na vyvolanie náboženského napätia, iné boli falošné a nebolo možné zistiť ich pôvod. Informáciu zverejnili The New York Times.

Dve hlavné politické strany v krajine sa vyjadrili, že vytvorili viac ako 20-tisíc skupín WhatsApp, cez ktoré do niekoľkých minút rozposlali svoje správy medzi viac ako 1,5-milióna používateľov.

Podľa aktivistov, ktorí sa vyjadrili pre The Washington Post, služba WhatsApp používa pri komunikácii šifrovanie, ktoré ani vedúci pracovníci spoločnosti Facebook nemôžu čítať.

Platforma môže byť náchylná na zneužitie, pretože mnohí z jej používateľov sú na internete noví a nie sú digitálne gramotní. Rozhovory vo WhatsApp prebiehajú v skupinách a preto sa už opravená dezinformácia šíri ťažko.

„Problém s aplikáciou WhatsApp spočíva v tom, že nie je možné zistiť, ako sa táto informácia šíri. Pre politickú stranu je veľmi jednoduché šíriť dezinformáciu, ktorú nikto nemôže spätne vysledovať,“ pre The Washington Post, uviedol Nikhil Pahwa, aktivista v oblasti digitálnych práv.

Rovnako ako zvyšok Indie, Karnataka je vo väčšine hinduistický štát, v ktorom sú moslimovia proti hinduistom a rôzne hinduistické kasty proti sebe navzájom.

Služba WhatsApp doposiaľ unikala väčšej pozornosti z hľadiska jej úlohy, ktorú zohráva vo voľbách. V centre pozornosti sú najmä Facebook a Instagram.

Obe platformy sa v posledných mesiacoch intenzívne zaoberali vyšetrovaním „ruských trollých fariem“, ktoré manipulovali s voličmi v amerických prezidentských voľbách v roku 2016.

Spoločnosť WhatsApp do značnej miery unikla tomuto vyšetrovaniu, pretože sa intenzívnejšie využíva mimo územia USA. V krajinách ako India, Brazília a Indonézia sa cez WhatsApp posiela celkovo 60-miliárd správ denne.

V službách Facebook a Instagram je veľa on-line aktivít verejne viditeľných. V službe WhatsApp sú aktivity vo všeobecnosti skryté, pretože zväčša začínajú ako osobná komunikácia medzi používateľmi.

WhatsApp má niekoľko funkcií, ktoré z tejto služby robia potenciálny nástroj na šírenie dezinformácii. Všetko v službe je zašifrované, čo znemožňuje úradom činným v trestnom konaní alebo dokonca samotnej službe WhatsApp kontrolovať obsah komunikácie.

Zamestnanci spoločnosti WhatsApp pre The New York Times uviedli, že majú obavy zo zneužitia platformy.

Služba zakazuje tak ako Facebook alebo Instagram nenávistné prejavy, hrozby násilia a nepravdivé vyhlásenia.

Pred niekoľkými týždňami systémy WhatsApp odhalili podozrivú činnosť. Neznámy používateľ z Karnataky sa pokúsil veľmi rýchlo vytvoriť desiatky skupín pomocou automatizovaného procesu. Hneď ako niekoľko ľudí oznámilo, že dostali spam z týchto skupín, spoločnosť ich zablokovala. WhatsApp odmietol povedať, kto bola podozrivá osoba.

„Pracujeme na tom, aby sme ľuďom poskytli väčšiu kontrolu nad skupinami a neustále vyvíjame nástroje na zablokovanie automatizovaného obsahu,“ uviedol hovorca WhatsApp vo vyhlásení pre The New York Times.

Ilustračné foto na titulke: pixabay.com 

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu