foto: RTVS

Pri príležitosti osmičkových výročí, ktoré si Slovensko tento rok pripomína, pripravila RTVS množstvo aktivít. Osmičková pyramída sa bude vo štvrtok 22. februára venovať februárovým udalostiam z roku 1948.

Verejné podujatie sa začne o 17:00 v Malom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu bratislavskou premiérou filmu českého režiséra Pavla Palečka – Krištáľový fantóm.

Ide o voľné pokračovanie dokumentu o komunistickom prokurátorovi Karlovi Vašovi. Opisuje príbeh jeho dcéry Galiny a Milana Píku, syna generála Heliodora Píku, prvej obete komunistických justičných vrážd v 50. rokoch a najznámejšej obete Karla Vaša.

„Všetko sa začalo na premiére môjho prvého filmu v Bratislave. Dcéra Karla Vaša nás vtedy poprosila, aby sme tam prečítali jej ospravedlnenie všetkým obetiam jej otca. Večer po premiére jej Milan Píka zavolal na mobil. V ten moment sa začal príbeh, ktorý je druhým dielom filmu o človeku, ktorý zničil tisíce životov a ktorého dcéra sa dodnes vyrovnáva s tým, že jej otec je zločinec. Podobne ako Milan Píka sa nikdy nezmieri s tým, že jeho otec bol nespravodlivo popravený,“ priblížil režisér Pavel Paleček, ktorý sa spolu s generálom Milanom Píkom zúčastnia štvrtkového premietania.

Nasledovať bude diskusia Čo zostalo po Víťaznom februári o dôsledkoch komunistického prevratu a vyrovnaní sa s nimi. Zúčastnia sa jej politickí väzni z 50. rokov, historik Jerguš Sivoš a Pavel Paleček.

Na záver je pripravená vernisáž výstavy Nenechali sa zlomiť, pozostávajúca z portrétov 15 politických väzňov a ľudí prenasledovaných komunistickým režimom v 50. rokoch. Vďaka sile svojho charakteru boli schopní vzdorovať podmienkam za hranicou ľudskosti a nepoddali sa ani najťažším perzekúciám.

Snímky fotografky Kataríny Ácel-Gálikovej vznikli ako súčasť knihy, ktorú na túto tému pripravuje redaktorka RTVS Soňa Gyarfašová. Vyjsť by mala koncom roka.

Dokument Krištáľový fantóm uvedie Dvojka v televíznej premiére v deň výročia udalostí 1948 – v nedeľu 25. februára o 14:00.

(ts)

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu