V utorok 21. októbra sa v Prievidzi začne už 8. Slovenské filmobranie, ktorého program je každoročne zameraný výlučne na slovenský film. Podujatie tento rok prinesie štyri tematické večery a celkovo uvedie päť filmov s lektorskými úvodmi. Festival potrvá do 24. októbra.

Slovenské filmobranie predstaví súčasné i historické filmy v štyroch programových blokoch. Počas slávnostného otvorenia sa premietne film Krotká (1967) režiséra Stanislava Barabáša, ktorý organizátori prehliadky uvádzajú ako Poctu hercovi Ctiborovi Filčíkovi.

Ide o filmový prepis rovnomennej novely F. M. Dostojevského o manželstve starého majiteľa záložne a mladej dievčiny a herecky v ňom excelujú Ctibor Filčík a Magda Vášáryová. Film, ktorý v roku 1968 získal Veľkú cenu Zlatá nymfa na MFF v Monte Carlo, v Prievidzi uvedie filozof a estetik Peter Michalovič. Celé podujatie otvorí Peter Dubecký, generálny riaditeľ Slovenského filmového ústavu (SFÚ).

Druhý programový blok podujatia nesie názov Súčasný slovenský film. Pravidelne uvádza najaktuálnejšie a úspešné slovenské filmy. Tento rok v nej našiel zastúpenie dokument Ladislava Kaboša Všetky moje deti (2013), ktorý prostredníctvom postavy farára Mariána Kuffu ukazuje jednu z možných ciest pomoci sociálne slabším. Film uvedie producentka Svatava Mária Kabošová a autor hudby Martin Dohnal.

Projekcie ďalších dvoch filmov z programu sa budú premietať v bloku Večer Dušana Rapoša, dramaturgicky zostavenom ako spomienka na pesničkára, básnika a filozofa Karla Kryla. Filmy Karel Kryl – Kdo jsem…? (1993) a Karel Kryl – Bratříčku, zavřel jsi vrátka (1994) osobne uvedie ich režisér Dušan Rapoš. Podujatie uzavrie projekcia prvého slovenského celovečerného filmu Jánošík (1921) režiséra Jaroslava Siakeľa. V sekcii Slovenská filmová klasika bude film hudobne sprevádzať René Lacko, jeden z popredných domácich bluesových muzikantov.

Slovenské filmobranie vzniklo v roku 2007 so zámerom oboznámiť čo najširší okruh divákov so zaujímavými súčasnými filmami a menej známymi, no významnými osobnosťami slovenskej kinematografie. Organizujú ho Slovenský filmový ústav, Asociácia slovenských filmových klubov, Mesto Prievidza, Kultúrne a spoločenské stredisko Prievidza a Filmový klub FK ´93 Prievidza s finančnou podporou Audiovizuálneho fondu. Koná sa v termíne od 21. do 24. októbra 2014 vždy o 18.30 hod. v priestoroch Divadelnej sály Domu kultúry v Prievidzi, ktorá nedávno prešla digitalizáciou.

Viac informácií nájdete môžete nájsť > TU alebo na Evente na Facebooku > TU

PROGRAM

utorok / 21. 10. / 18:30
Krotká, r. Stanislav Barabáš / sekcia: Pocta hercovi – Ctibor Filčík
úvod: Peter Dubecký, Peter Michalovič

streda / 22. 10. / 18:30
Všetky moje deti, r. Ladislav Kaboš / sekcia: Súčasný slovenský film
úvod: Svata Mária Kabošová, Martin Dohnal

V Prievidzi sa začína Slovenské filmobranie - Vsetky moje deti
Všetky moje deti, réžia: Ladislav Kaboš

 

štvrtok / 23. 10. / 18:30
Karel Kryl – Kdo jsem…?, r. Dušan Rapoš / sekcia: Večer Dušana Rapoša
Karel Kryl – Bratříčku, zavřel jsi vrátka…, r. Dušan Rapoš / sekcia: Večer Dušana Rapoša
úvod: Dušan Rapoš

piatok / 24. 10. / 18:30
Jánošík, r. Jaroslav Siakeľ / sekcia: Slovenská filmová klasika
hudobný sprievod: René Lacko

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu