Pred tromi rokmi bol odhalený prípad obchodovania s informáciami, ktoré boli ukradnuté hackermi. V prípade figurovalo deväť ľudí. Nedávno sa v USA konal proces s dvomi obvinenými. Informáciu zverejnil gizmodo.com.

Organizovaný systém krádeže a predaja informácií údajne vyniesol obvineným 20-miliónov dolárov. Nelegálna činnosť spočívala v tom, že počítačoví hackeri ukradli z rôznych firiem ešte nezverejnené tlačové správy, ktoré sa následne stali predmetom obchodovania.

Žalobcovia majú ako usvedčujú dôkaz elektronickú komunikáciu, obchodné záznamy a svedectvo od svedkov, ktorí boli súčasťou organizovaného zločineckého systému.

Prípad bol po prvý raz otvorený v roku 2015 po tom, ako sa začalo so zatýkaním podozrivých osôb. Prokurátori sa obvineným mužom snažili preukázať obvinenia zahŕňajúce bezpečnostné podvody a sprisahania.

Obvinení muži, z ktorých jeden pôsobí ako pastor v štáte Pensylvánia, sa dostali k informáciám, ktoré boli ukradnuté hackermi z Ukrajiny.

Informácie boli ukradnuté cez medzinárodnú sieť sprisahancov. Táto zločinecká schéma fungovala mnoho rokov.

Korchevsky bol zatknutý vo svojom dome v roku 2015, Khalupsky bol zatknutý na Ukrajine a vydaný do USA.

Medzi svedkov v tomto prípade patria Arkadiy Dubovoy a jeho syn Igor Dubovoy, ktorí sa priznali k súvisiacim obvineniam. Obvinení pastor z Pensylvánie a jeho komplic sa snažia samých seba vykresliť ako nevinné obete svojich bývalých partnerov.

O kradnutí informácií cez hackerov vraj nič nevedeli. Podľa informácií bloomberg.com, pastor vlastní nehnuteľnosti aj v Pensylvánii, aj v Gruzínsku v hodnote okolo 5-miliónov dolárov. Okrem toho vlastní aj 5-miliónov dolárov na bankových a maklérskych účtoch, ktoré mu vláda zmrazila v deň jeho zatknutia.

Podľa tlačového vyhlásenia ministerstva spravodlivosti z roku 2015, bolo v podvode zapojených deväť osôb z dvoch štátov.

Títo ľudia údajne ukradli najmenej 150-tisíc tlačových správ od rôznych spoločností a vygenerovali zisk vo výške 30-miliónov dolárov.

V dokumentoch z roku 2016 sa uvádza, že hackeri používali rôzne techniky vrátane sociálneho inžinierstva, škodlivého softvéru a útokov na SQL, aby získali dokumenty, ktoré potom predali obchodníkom.

Obchodníci vytvorili pre hackerov zoznamy tlačových správ, o ktoré mali záujem, respektíve o ktoré bol na trhu záujem.

Pozornosť v tomto prípade sa sústreďuje najmä na pastora Korchevskeho, ktorý v minulosti pôsobil aj ako finančník. Do USA prišiel vo veku 24 rokov zo Sovietskeho zväzu. V USA sa snažil praktizovať svoju vieru a zarábať peniaze ako obchodník.

Prípad je vôbec prvým prípadom, keď boli vznesené obvinenia zo schémy podvodov týkajúcich sa bezpečnosti, ktoré zahŕňajú napadnutie dôverných vnútorných informácií. Výsledky vyšetrovania zatiaľ nie sú známe.

Ilustračná fotografia, zdroj: pixabay.com 

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu