Spoločnosť July Group podľa zverejnených zmlúv v centrálnom registri dodala verejnoprávnej RTVS služby v hodnote niekoľko desiatok tisíc eur. Podľa našich informácií zabezpečila jazykové kurzy i pre generálneho riaditeľa, ktorý sa mal vzdelávať v španielčine ale i v business angličtine.

Spoločnosť July Group, ako sprostredkovateľ zdokonaľovala zamestnancov RTVS ešte i v taliančine a francúzštine. Václav Mika a tlačové oddelenie RTVS sa k informácii nevyjadrili.

Mika okrem toho, že je generálnym riaditeľom RTVS je honorárnym konzulom Mexika, kde sú jazykové schopnosti pre diplomata veľmi dôležité. Prečo je ale jeho jazykové dovzdelávanie hradené zo štátneho rozpočtu a príjmov RTVS?! Verejnoprávna inštitúcia, ani sám Mika na naše otázky nereagovali.

Vo februári 2017 verejnoprávna RTVS podľa zmluvy z Centrálneho registra podpísala zo spoločnosťou Jely Group zmluvu na takmer 24 tisíc eur.

Túto konkrétnu zmluvu uzatvoril Mika s platnosťou do dĺžky presahujúcej jeho funkčné obdobie riaditeľa, do konca januára 2018. Cena za jednu vyučovaciu hodinu bola stanovená na 17 eur. Ďalšiu zmluvu za ďalších takmer 24 tisíc eur s rovnakou spoločnosťou uzavrel Václav Mika už 20. apríla 2016.

Kurzy cudzích jazykov boli uskutočňované priamo v priestoroch Slovenského rozhlasu na Mýtnej ulici a v priestoroch televízie RTVS v Mlynskej doline v Bratislave.

Jedným z lektorov bol i mexičan Daniel Ballado, ktorý pre HNonline.sk prezradil že ako jazykový lektor učil aj v RTVS a dodal „Hovorí sa, že v deň, keď nájdeš prácu, ktorú máš rád, je deň, keď prestaneš pracovať. Musím priznať, že je to úplná pravda, a to všetko vďaka tejto ,zasľúbenej krajine‘. Dobrý plat, veľa času, skvelí ľudia, čo viac si môžem priať?,“ povedal.

Ak sa generálny riaditeľ Mika, alebo tlačové oddelenie RTVS (Juraj Kadáš, Dáša Matušíková) k téme vyjadria, správu o ich stanovisko doplníme.

Aktualizované:

Tlačové oddelenie RTVS nám stanovisko nezaslalo, Václav Mika sa ale vyjadril sám priamo pod článkom na Facebooku:

„Jazykové vzdelávanie je súčasťou koncepcie vzdelávania, ktorej princípy boli prezentované a diskutované aj na oficiálnom zasadnutí Rady RTVS. Jazykové vzdelávanie je hradené rozpočtových zdrojov Sekcie ľudských zdrojov RTVS a je poskytované zamestnancom, ktorí zastupujú RTVS v medzinárodných organizáciách, hlavne v EBU (The European Broadcasting Union) a zamestnancom, ktorí používajú cudzí jazyk pravidelne, pri výkone svojej práce.
Na pracoviskách RTVS sú pred začiatkom a po skončení pracovnej doby zamestnancom organizované aj jazykové kurzy, ktoré si však zamestnanci hradia sami. Spoločnosť JULY Group bola vybraná v riadnom procese verejného obstarávania a poskytuje výuku jazykových kurzov niekoľko rokov. Zamestnanci RTVS sú s kvalitou výuky spokojní. A ak mám zareagovať osobne, tak nemám dlhodobo žiadnu výučbu španielčiny a čo sa týka biznis angličtiny, tú naďalej, žiaľ len príležitostne, využívam. Inak zastupujem RTVS v EBU, ak by ste mali možnosť byť 10.,11.,12. novembra v Prahe na konferencii EBU, kde som mal ako jediný riaditeľ z centrálnej a východnej Európy diskusný panel a prednášku na tému: „Sustainability of public service media CEE region,“ tak by ste možno zhodnotili, že to asi neboli až tak zle investované peniaze do jazykového vzdelávania. :) A ak niekomu prekáža, že sa niekto má chuť stále vzdelávať, aby dobre repreznetoval a „neurobil hanbu,“ tak potom…,“ uviedol Václav Mika.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu