Václav Mika v rozhovore pre Aktuality.sk povedal, že cíti vnútornú podporu a spätnú väzbu od zamestnancov, aby sa opäť uchádzal o znovu zvolenie do pozície generálneho riaditeľa RTVS, no či sa oň bude uchádzať ešte nepotvrdil.

Ako hlavný dôvod pre svoje rozhodovanie určil nutnosť upraviť výšku koncesií „jednoznačne som povedal, že ak nebude zmena financovania, veľmi zvážim kandidatúru,“ povedal Václav Mika pre portál Aktuality.sk. 

Podľa Miku bude RTVS už v rokoch 2017 až 2018 odkázaná na finančné prostriedky zo zmluvy so štátom. Nevie sa teraz určiť aká bude výška prostriedkov pre rok 2018.

„Našťastie som mal šancu pracovať s týmto tímom viac ako štyri roky, a to nám umožnilo pripraviť projekty, ktorých kontinuita bude viditeľná aj ďalšie štyri roky,“ uviedol Mika pre Aktuality.

„Väčšina detských programov, či už to sú rozprávky hrané alebo animované, väčšina z nich sa pripravuje pre budúce obdobie. Ak sa vytvára literárna predloha pre pôvodné hrané seriály, tiež prídu na obrazovku najskôr v rokoch 2017-18,“ doplnil Mika.

Úroveň vysielania podľa Miku najbližšie dva roky poklesne, keďže RTVS je podfinancovaná v investíciách. Financovanie RTVS je potrebné riešiť v dlhodobom horizonte.

Naproti tomu bývalá riaditeľka TV Markíza Zuzana Ťapáková, ktorá tiež nevylúčila kandidatúru za novú šéfku RTVS a v rozhovore pre denník N sa vyjadrila „neviem, či budem kandidovať, no bolo by to zavŕšením mojej profesionálnej cesty“ a tiež povedala, že RTVS má peňazí dosť a je presvedčená, že koncesionárske poplatky zvyšovať netreba.

„Vnímam to tak, že nie je zainteresovaná. Keby bola…. Poviem to takto, na to, aby si manažér vyrobil reálny obraz o situácii, musí byť súčasťou hry,“ reagoval Mika v rozhovore pre Aktuality.sk.

Na otázku redaktora Aktuality.sk prečo si myslí, že dochádza aktuálne k viacerým útokom voči nestrannosti spravodajstva RTVS Mika odpovedal, že to vníma, ako súčasť toho, že sa mu končí funkčné obdobie. „To, že je ale taký nevšedný záujem o RTVS, nám dáva značnú váhu. Je to odkaz, že sme relevantní na trhu,“ dodáva.

Zásah zvonku a ovplyvňovanie spravodajstva RTVS Mika vylúčil „nemyslím, že je vôbec možné zasahovať zvonka spôsobom, aký bol naznačený (pozn. v tzv. Kauze Kočner) alebo chcel vzniknúť. Nie je to len o ľuďoch, ale o celom spravodajskom systéme,“ povedal Mika.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu