Rozprávkový projekt Mimi a Líza sa dočkal veľkého úspechu a záujmu a preto sa dve neobyčajné kamarátky vrátili. Premiéru nových častí, ako vianočný darček pre divákov uvedie vo svojom vysielaní RTVS na Vianoce 24. decembra na Dvojke a vo vysielaní Rádia Regina.

„Nemyslite si, ja nespím. Ja som slepá. Svet vidím rukami a ušami. Aj svoju najlepšiu kamošku Lízu takto vidím,“ hovorí v úvode večerníčku malá Mimi.

Mimi a Líza v nových častiach rozprávky zoberú najmladších divákov na cestu do vesmíru, do sveta neposlušných písmenok, ale aj do starých kukučkových hodín. Bolo nakrútených až 13 nových častí, každá so 7 minútovou dĺžkou.

Mimi a Liza, zdroj - Fool Moon - obr. 1
Mimi a Líza (zdroj: Fool Moon)

Autorkou večerníčku je režisérka a animátorka Katarína Kerekesová, ktorá scenáristicky spolupracovala s Katarínou Molákovou. Na výtvarnom spracovaní sa spolupodieľal vynikajúci výtvarník a animátor Boris Šima. Seriál vznikol ako koprodukcia produkčnej spoločnosti Fool Moon, RTVS a štúdia Ekran. Práve RTVS patrí medzi najväčších filmových koproducentov na Slovensku.

Mimi a Liza, zdroj - Fool Moon - obr. 2
Mimi a Líza (zdroj: Fool Moon)

„Príbehy Mimi a Lízy sú možno trochu nezvyčajné, pretože jedna z hlavných hrdiniek Mimi je nevidomá. Jej kamarátka Líza má naopak oči otvorené dokorán. Naším cieľom bolo otvoriť tému tolerancie v detskom svete. Ukázať, že nie všetci vnímame veci okolo nás rovnako, a tak je to v poriadku,“ uviedla autorka projektu Katarína Kerekesová.

Katarína Kerekesová vyštudovala animovanú tvorbu na Filmovej a televíznej fakulte Vysokej školy Múzických umení v Bratislave a je autorkou takých animovaných snímok, ako sú Milenci bez šiat, Pôvod sveta či Kamene.

Prečítajte si rozhovor s Katarínou Kerekesovou > tu 

Podľa námetu večerníčkov vznikla vo vydavateľstve Slovart aj kniha. Vytvorila ju spisovateľka Alexandra Salmela v spolupráci s autorkami večerníčka Katarínou Kerekesovou a Katarínou Molnárovou.

„Páči sa mi jej schopnosť nazerať na svet cez mnohoraké pohľady, ako aj jej hravý jazyk,“ povedala na margo knihy Katarína Kerekesová.

Pozrite si ako RTVS komunikovala prvý diel knihy vo svojom vysielaní v roku 2013:

Už na začiatku roka 2016 bude vyjdú nové príbehy, pod názvom Mimi a Líza 2 na knihe a DVD. Rozrávky si deti môžu pozrieť aj prostredníctvom mobilnej aplikácie v Appstore ale i Google play, kde nájdu nielen TV seriál a rozhlasové hry, ale aj zvukové pexeso.

Seriál večerníkov má i svoju vlastnú internetovú stránku mimializa.sk.

„Už pri prvej knihe sa nám osvedčilo, že deti si nielen radi pozrú rozprávku v televízii, ale neustále sa vracajú ku knižným príbehom až ich vedia naspamäť, “ dodala Katarína Kerekesová.

Premiéra nových nových častí Mimi a Líza 2 bude 24. decembra o 18:00 v Rádiu Regina a o 18:45 na Dvojke v RTVS.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu