foto: mediawatch.dog

Obľúbená vegetariánska reštaurácia Veg life v Bratislave otvorila vo štvrtok 27. júla v poradí už svoju štvrtú prevádzku. K reštauráciám na uliciach Mickiewiczova a na Dúbravskej ceste vo Westend, či Rožňavskej ulici vo Farmárskej tržnici tak pribudla reštaurácia i na Prievozskej ulici.

Otvorenie v poradí už štvrtej reštaurácie je znakom toho, že jedlo z Veg life zákazníkom chutí. V súčasnosti už aj ľuďom na Slovensku stále viac a viac záleží na tom, čo jedia a uvedomujú si, že jedlo má priamy dosah na to ako sa cítia.

Hoci sú zdravému stravovaniu naklonené vo väčšej miery ženy, medzi skalnými zákazníkmi Veg life je aj mnoho mužov. A práve zákazníci sú ten dôvod, pre ktorý Veg life otvoril novú reštauráciu, tentokrát na Prievozskej ulici pri business centre.

„V roku 2012 sme začínali s reštauráciou na Mickiewiczovej. Po dvoch rokoch nás oslovili, aby sme otvorili prevádzku na Patrónke. V tom čase sme nad rozširovaním vôbec neuvažovali, ani sme si nemysleli, že sme na také niečo pripravení, ale to, že dopyt po našich službách prichádzal z vonku, nás motivovalo, aby sme to skúsili. Tak sme otvorili druhú prevádzku, ďalší rok tretiu a teraz štvrtú. Teší nás, že ľuďom naše jedlo chutí a že nám iniciatívne píšu, že by nás chceli mať na viacerých miestach. Čo sa týka ďalšieho rozširovania, na to musí prísť ten správny čas. Zatiaľ sa mimo Bratislavy nechystáme, ale do budúcnosti to ani nevylučujeme,“ priblížila pre mediawatch.dog dôvody otvorenia novej reštaurácie, marketingová manažérka Lucia Juríková zo spoločnosti Veg life.

foto: mediawatch.dog
foto: mediawatch.dog

Koncept reštaurácii Veg life je zostavený tak, aby si v ponuke jedál mohli vybrať aj zákazníci so špecifickými stravovacími potrebami, čiže stabilne ponúkajú vegetariánske, vegánske a bezlepkové jedlá, čerstvé ovocné a zeleninové šťavy a šaláty, ako aj zdravé pečené alebo RAW dezerty.

Okrem pestrej ponuky jedál sú reštaurácie Veg life výnimočné vo viacerých aspektoch. Napríklad aj tým, že tu funguje samoobslužný systém, čo umožňuje zákazníkom namiešať si svoje pestré a vyvážené menu v ideálnej veľkosti.

Tento spôsob podávania jedla rešpektuje individuálne potreby každého zákazníka a taktiež výrazne prispieva k znižovaniu plytvania s jedlom, samozrejme cena jedla sa odvíja od jeho váhy, čo je určite férový prístup.

To, ale nie je všetko, v rámci zodpovedného a ekologického správania sa firmy, vo Veg life používajú obaly na jedlo „take away“, ktoré sú z kompostovateľných materiálov, rozvoz sa robí na bicykloch, odpad sa separuje, veciam sa dáva druhá šanca.

V rámci myšlienky „veciam sa dáva druhá šanca“, je v reštaurácii na Mickiewiczovej zriadená malá knižnička, kde ľudia môžu priniesť knihy alebo časopisy, ktoré už nepotrebujú a niekto iní si ich ešte rád prečíta.

Za vznikom úplne prvej reštaurácie Veg life, ktorá sa nachádza na Mickiewiczovej ulici  stojí prianie jej zakladateľov, aby sa bežní ľudia mali možnosť každodenne najesť zdravo a chutne zároveň, pretože takáto možnosť stravovania v hlavnom meste chýbala.

„Vychádzali sme z toho, že nám niečo ako Veg life na trhu chýbalo. Žiť zdravý a plnohodnotný život je prioritou a k takémuto životnému štýlu neodmysliteľne patrí aj zdravá strava. Našim prianím bolo a stále zostáva, aby sa bežní ľudia mali možnosť každodenne najesť zdravo a chutne zároveň. Keďže my sami sme popri našich pracovných povinnostiach pociťovali, že možností, kde sa takto dá najesť moc nie je, rozhodli sme sa, že sa to pokúsime zmeniť,“ uviedla Lucia Juríková.

foto: mediawatch.dog
foto: mediawatch.dog

Prevádzkovanie gastronomickej spoločnosti, ale nie je len o dobre a chutne vyzerajúcom jedle, ale aj o marketingovej stratégii, o vzťahoch s okolím, so zákazníkmi, o tom čím sa daná spoločnosť líši od tých ostatných, aký názov, logo zvoliť pre jej ľahkú a výstižnú identifikáciu.

Aj preto nás zaujímalo ako vznikol napríklad názov Veg life alebo logo spoločnosti, do ktorého sú šikovne zapracované dve mrkvy.

„Veg life je slovenská rodinná firma, a tak aj celú korporátnu identitu, logo a marketingovú komunikáciu sme si robili sami. Všetko sme tvorili tak trochu intuitívne, tak ako sme to cítili, že je to správne. Chceli sme reštauráciu nazvať tak, aby vegetariáni a vegáni podvedome vedeli, že sa u nás najedia,“ povedala Juríková.

Veg je spoločným menovateľom pre vegetariánstvo i vegánstvo a život life je tým najcennejším, čo máme. Dve mrkvy spojené do písmena V, znázorňujú i symbol srdca, ktorý je podvedome spájaný so zdravím. Našou filozofiou je byť viac než obyčajná vegetariánska reštaurácia. Sme reštaurácia pre zdravý život, miesto, kde každodenne ľudia prídu radi, lebo sa u nás dobre a zdravo najedia, kde si v rámci teplých a studených bufetových pultov sami zostavia svoj pestrý obed v súlade so svojou diétou a to všetko za dostupné ceny,“ vysvetlila Lucia Juríková.

Gastronómia na Slovensku, ale najmä v Bratislave, je veľmi silným konkurenčným prostredím a dnes už Veg life nie je jedinou spoločnosťou, ktorá ponúka zdravé stravovanie.
Aj preto je veľmi dôležité udržať si zákazníkov, čo si uvedomujú aj v reštauráciách Veg life.

„Našou konkurenciou sú v princípe všetky prevádzky, ktoré varia zdravo a majú v ponuke vegetariánske a vegánske jedlá. Jedlo musí zákazníkom chutiť a musia sa v reštaurácii cítiť príjemne. Ľudia k nám nechodia len preto, že máme na dverách napísané Reštaurácia pre zdravý život. Možno preto prídu zo zvedavosti prvý krát. Na to, aby sa k nám vrátili, ich musíme chuťovo presvedčiť, variť z čerstvých a kvalitných surovín a náležite sa k ním aj správať. Dobrý personál je neodmysliteľnou súčasťou úspešnej reštaurácie,“ popísala stratégiu úspešnosti Veg life, Lucia Juríková.

O tom, že Veg Life nie je len o jedle, ale aj o ľudskosti a že dobré meno spoločnosti sa dá budovať rôznymi spôsobmi vypovedá aj iniciatíva, ktorú táto reštaurácia rozvíja už druhý rok.

„Veg life v apríli 2016 odštartoval svoje Štedré pondelky s mottom „Každý týždeň malé Vianoce“. V rámci tejto aktivity si vyberáme nejakú nadáciu či občianske združenie, ktorého činnosť sa nám páči a venujeme mu 1 cent z každého eura, ktoré u nás zákazníci v pondelok zaplatia. K týmto peniazom ešte pripájame finančné príspevky od ľudí z Veg life tímu,“ povedala Lucia Juríková.

„Prijímateľmi našej podpory sú subjekty, ktoré pôsobia v rôznych sférach, prevažne je ich činnosť zameraná na pomoc deťom a mládeži, ľuďom s rôznymi zdravotnými problémami, ochranu životného prostredia a niekoľkokrát sme podporili aj konkrétne osoby, ktoré sa dostali do vážnych životných situácií. Našim cieľom je inšpirovať ľudí k pravidelnej dobročinnosti a štedrosti. A aj preto sme si nevybrali len jeden subjekt, ktorý by sme pravidelne podporovali, ale chceme poukázať na to, že ľudí, ktorí pomoc potrebujú, je veľa. Sme radi, že aj medzi našimi zákazníkmi sú všímaví ľudia, ktorí nám posielajú tipy na organizácie, ktoré potrebujú podporu,“ doplnila Lucia Juríková.

Sieť reštaurácii Veg Life (aj keď sú zatiaľ iba štyri) je na slovenské pomery naozaj výnimočná, nielen v tom, že ponúka zdravé a chutné vegetariánske, vegánske a bezlepkové jedlá, ktoré sú pripravené z čerstvých surovín, bez použitia umelých prísad, ale celou svojou koncepciou fungovania, v ktorej sa zameriava na ekologický spôsob myslenia, ktorý je charakteristický pre vysoko rozvinuté krajiny, ale tiež veľkou dávkou solidarity a empatie, ktorá je aj v dnešných časoch v podnikateľskom prostredí stále vzácna.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu