repro foto: Loli paradička

PREMIÉROVÉ FILMY RTVS

Loli paradička
Dvojka, 30. december o 21:50

Romantická komédia o dvojici z východného Slovenska – Milanovi, predavačovi cukroviniek a Rómke Veronke. Kinohit tohto leta videlo vyše 120.000 divákov.

Cesta do nemožna
Dvojka, 1. január o 20:10

Prvý slovenský trikový film sleduje osud Milana Rastislava Štefánika, jeho odhodlanie a vytrvalosť ísť za svojimi snami a cieľmi napriek všetkým prekážkam. Cesta do nemožna sa odohráva podľa skutočných udalostí a naprieč kontinentmi, na hrane dobrodružného, životopisného a romantického filmu pre rodiny, do ktorého presiakne groteska aj thriller.

ZAHRANIČNÉ PREMIÉROVÉ FILMY

Božská Florence / Florence Foster Jenkins
Dvojka, 25. december o 20:10

Životopisná komediálna dráma s Meryl Streepovou v hlavnej úlohe.
Florence Jenkinsová mala vo svojom živote len jediný sen – spievať. Nemala pre to síce žiadne predpoklady – chýbalo jej hudobné nadanie i vhodný hlas, mala však niečo dôležitejšie – peniaze, neochvejné presvedčenie o svojom talente a manžela, ktorý ju chránil pred krutou pravdou. Nečudo, že jej ambície siahali vysoko a rozhodla sa usporiadať koncert v slávnej Carnegie Hall…

Srdcu nerozkážeš / Big Sick
Dvojka, 3. január o 20:10

Kumail je začínajúci stand-up komik pakistanského pôvodu, ktorému sa jeho rodičia neustále snažia nájsť manželku. On sa však po jednom zo svojich vystúpení zoznámi so študentkou psychológie Emily a medzi oboma preskočí iskra. Kumail má strach, ako jeho rodina prijme jeho vzťah a bojí sa, že jeho rodičia by sa ho zriekli. Keď už sa zdá, že ich vzťah stroskotá kvôli kultúrnym rozdielom, Emily upadne do záhadnej kómy…

PREMIÉROVÁ DOKUMENTÁRNA TVORBA RTVS

Svetozár Stračina
Dvojka, 23. december o 20:10

Svetozár Stračina patrí medzi najvýraznejšie a najvýznamnejšie osobnosti slovenskej hudby druhej polovice 20. storočia. Bol to múdry a rozhľadený človek, mimoriadne nadaný a činorodý umelec. Jeho lásku k ľuďom, Slovensku a tradíciám prejavoval vo svojej tvorbe. K hudobnému dedičstvu pristupoval s úctou, ale nie s prehnanou pietou. Vo svojej hudbe zachytil atmosféru ľudovosti a ľudskej čistoty. Zanechal nám výnimočné posolstvo, povýšil ľudovú pieseň, dal jej svoju umeleckú pečať a nenapodobniteľnú esenciu.
Réžia: Pavol Barabáš

Slovensko – prítomná minulosť
Dvojka, 29. december o 20:10

Slovensko je nádherná krajina. Obdarená úžasnou rozmanitosťou lesov, hôr, riek, lúk, pasienkov, jazier, vysokohorských plies, ale aj drevených kostolov, hradov a kaštieľov, ktoré si dokázali zachovať svoju jedinečnosť až do dnešných dní. Cez naše územie sa prevalili dejiny, ktoré tu zanechali svoje nezmazateľné stopy.
Réžia: Tomáš Hulík

Volanie
Dvojka, 6. január o 20:10

Opustili svetský život, manželku, deti, prácu a vstúpili do kláštora. Cez portréty troch mníchov zachytáva dokument neopakovateľnú duchovnú atmosféru a mystiku pravoslávneho kláštora Počájivská lávra na západe Ukrajiny. Otcovia Gabriel, Vicilentius a Nazarij sa tu zbavili traumatizujúcej minulosti, dosiahli pokoj a vyrovnanosť a našli zmysel života. Ich príbehy sú metaforami zduchovnenia a očistenia od ľudských vášní na pozadí divokej ukrajinskej reality. Pod tlakom materiálnej biedy a duchovného zúfalstva navštevujú toto pútnické miesto masy veriacich, aby načerpali nové sily a odpustenie. Film s úctou pozoruje každodenný život mníchov, ale všíma si aj okázalú nádheru kláštorného prostredia. Cesta viery nie je len výsadou vyvolených. Je otvorená pre každého, kto pocíti „volanie“.
Réžia: Erik Praus

PREMIÉROVÁ ANIMOVANÁ TVORBA RTVS
Drobci
Dvojka, od 23. decembra o 18:30

Súrodenci Ben a Tom sú dvojica ako hrom. Málo spia a veľa vedia, ani chvíľu neobsedia…

Websterovci 2: Zo života pavúkov
Dvojka, od 23. decembra o 18:35

Pavúčia rodinka Websterovcov je späť! Spoznajte ich nové príbehy! Objavíte nielen pevnosť pavúčieho vlákna, ale najmä skutočnú silu rodiny, ktorú spája. Budú aj karamelové muchy!

Tresky plesky
Dvojka, od 31. decembra o 18:35

Veselý animovaný seriál Tresky plesky uvedie televízna Dvojka od 31. decembra. Deti sa v ňom dozvedia viac o prírodných javoch a katastrofách.

PREMIÉROVÉ HUDOBNÉ PROGRAMY

V slovenskom Betleheme
priamy prenos, Dvojka, 26. december o 17:00

Vianočný benefičný koncert zostavený z tradičných vinšov a kolied z Kostola Sedembolestnej Panny Márie v Martine. Tohtoročnými hosťami koncertu budú Kandráčovci s Monikou Kandráčovou a ďalšími hudobníkmi.
Program moderuje Ľubomír Bajaník.

Ariana Grande naživo v Londýne
Dvojka, 31. december o 19:55

Nositeľka viacerých ocenení, nominovaná aj na cenu Grammy, Ariana Grande, zaspievala na svojom koncerte v Londýne pesničky z jej albumu Sweetener – a to v sprievode ženského orchestra. Počas koncertu odznie aj viacero jej známych hitov. V rozhovore rozpráva o svojej hudobnej kariére a ponúka tak divákom pohľad do zákulisia života jednej z najúspešnejších speváčok jej generácie.

Duran Duran
Dvojka, 31. december o 20:55

Úspech a svetové hity – to je výsledok dlhoročného pôsobenia legendárnej anglickej kapely na svetových pódiách a v rebríčkoch hitparád. Tento dokument zachytáva výšky i pády Duran Duran v priebehu štyroch dekád existencie tejto výnimočnej skupiny.

Novoročný koncert Viedenských filharmonikov
priamy prenos, Dvojka, 1. január 2020 o 11:15

Vystúpenie Viedenskej filharmónie sa stalo už tradičnou súčasťou novoročného programu a to nielen pre priaznivcov vážnej hudby. Novoročný koncert každoročne sleduje okolo 50 miliónov ľudí z približne 90 krajín sveta. Tohtoročný koncert v Musikverein vo Viedni sa koná pod taktovkou lotyšského dirigenta Andrisa Nelsonsa, ktorý je hudobným riaditeľom Bostonského symfonického orchestra a Gewandhaus Bandmasterom orchestra Gewandhaus v Lipsku. Repertoár novoročného koncertu tvoria skladby dynastie Straussovcov (Josefa,Johanna a Eduarda), Carla Michaela Ziehrera, Franza von Suppého,Ludwiga van Beethovena a ďalších.

Koncert Viedenských filharmonikov v Macau
Dvojka, 5. január 2020 o 22:10

Viedenská filharmónia sa chce prostredníctvom svojho televízneho koncertu pod holým nebom v Macau, ktorý je súčasťou medzinárodného hudobného festivalu v Macau, zamerať na prekrásne kultúrne pamiatky a dedičstvo Macaa. Podobne ako Novoročný koncert z Viedne je zámerom orchestra priniesť vážnu hudbu a jej posolstvo nádeje, priateľstva a mieru ľuďom pôsobivého mesta a sveta. Viedenskú filharmóniu diriguje Andrés Orozco-Estrada,rodák z Medellíne (Kolumbia), sólistkou večera je čínska klaviristka Yuja Wang.

RTVS ponúkne aj tieto Vianoce bohatý sviatočný program

Vianočný program na Jednotke

(ts)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu