S blížiacim sa najvýznamnejším kresťanským sviatkom prichádza komorný orchester Bohdana Warchala a spevácky zbor ADOREMUS s duchovnou hudbou v monumentálnom prostredí Dómu sv. Martina.

Slovenský spevácky zbor ADOREMUS, ktorý bol založený v roku 1991 ako celoslovenské vokálne teleso dramaturgicky zamerané na sakrálnu hudbu a členovia Slovenského komorného orchestra Bohdana Warchala prichádzajú 26. decembra  2014 o 15:00 do jednej z najvýznamnejších bratislavských dominánt– Dómu sv. Martina, aby priaznivcom duchovnej hudby priniesli hudobné stvárnenie tajomstva Vianoc.

 

Pod vedením dirigenta Ewalda Danela a zbormajstra Dušana Billa uvedú skladbu vianočnej pastorálnej lyriky, omšu patriacu k najobľúbenejším a najvyhľadávanejším skvostom  českej hudobnej literatúry, dielo Jana Jakuba Rybu – Česká mše vánoční Hej mistře. Príbeh príchodu Kráľa ľudských sŕdc v obdivuhodnej a rozmanitej podobe zvestujú vianočné koledy.  V programe koncertu nebude chýbať ani inštrumentálne dielo, ktoré svojim naturelom zdôrazňuje a sprítomňuje atmosféru Vianoc – známe Concerto grosso g mol  č. 8 op. 6  Fatto per notte di Natale / Na Božie narodenie od Arcangela Corelliho.

Vianočná hudba interpretovaná v autentickom, monumentálnom sakrálnom priestore ponúka nevšedný, jedinečný umelecký zážitok a kvalitnú interpretáciu. Zaručí ju spevácky zbor ADOREMUS, ktorý koncertoval na mnohých zahraničných festivaloch a jeho dominantou je práve duchovná hudba: repertoár zboru má široký záber do historicko-štýlového vývoja duchovnej hudby (gregoriánsky chorál, polyphonia sacra, klasická duchovná tvorba, vokálno-inštrumentálne diela). Jednou z dominánt zboru je uvádzanie diel slovenských skladateľov. Zbormajster Dušan Bill má obdivuhodné skúsenosti práve v oblasti cirkevnej hudby – po ukončení vysokoľkolského štúdia ďalej pokračoval školeniami u profesorov Bernarda Huneau a Godeharda Joppicha.

Znovuobjavil, editoval a premiéroval mnohé historické diela cirkevnej hudby slovenských skladateľov a skladateľov slovenskej proveniencie, najmä diela zachované v archívoch Bratislavskej kapituly a Slovenského národného múzea. Súčasne je aj významným interpretom diel žijúcich slovenských skladateľov. Mnohí z nich mu dokonca venovali svoje skladby.

Koncert zaznie pod taktovkou Ewalda Danela, ktorý v roku 2001 prevzal vedenie Slovenského komorného orchestra, ktorý celých 40 rokov viedol majster Bohdan Warchal. Ako vyštudovaný huslista a zároveň dirigent má bohaté skúsenosti s vedením rôznych telies, preto tento koncert bude nepochybne jedinečným zážitkom.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu