Čarovný kamienok (zdroj: RTVS)

Čarovný kamienok
Jednotka, 24. december o 19:45

Nová pôvodná rozprávka z tvorby RTVS, bude mať premiéru na Štedrý večer. Humorne ladená televízna rozprávka o čarovnom kamienku, ktorý plní želania a o sile lásky, ktorá prekoná aj ľudskú chamtivosť. Čarovný kamienok vnáša do duší a sŕdc nenávisť, zlobu, hašterivosť, ale i lásku, dobro a súcit podľa toho, čo si ľudská bytosť želá. Čarovný kamienok sa po mnohých krušných i ľudsky krásnych chvíľach nakoniec vracia späť – do rúk vládcov lesa. > Čítaj viac

Réžia: Kristína Herczegová
Scenár: Naďa Jurkemik
Hrajú: Zuzana Bydžovská, Ady Hajdu, Adela Mojžišová, Ivana Mikulčíková-Wojtylová, Jakub Jablonský, Daniel Žulčák, Kristína Spáčová, Anna Javorková, Milan Bahúl, Dominik Budinský, Jakub Rybárik, Ivo Gogál

Titulnú pieseň nahral Symfonický orchester Slovenského rozhlasu a naspievala folková speváčka Veronika Rabada:

Mária Terézia II
Jednotka, 27. a 28. december o 20:30

Historická dvojdielna dráma o živote Márie Terézie.
Na pleciach mladej panovníčky leží ťarcha celej ríše. Habsburská monarchia čelí vojenským útokom na všetkých frontoch, trpí devastujúce porážky. Mária Terézia vie, že musí konať, ak chce zabrániť ďalšej prehre. Krutý Barón Trenck a jeho divokí pandúri sú pre panovníčku ochotní umierať, čo je dôležitejšie, sú odhodlaní víťaziť. Preto ho Mária Terézia povoláva do služby, hoci si týmto činom vyslúži množstvo neprajníkov, jej rozhodnutím je znechutený aj jej manžel. Trenck však víťazí. Mária Terézia sa snaží pozdvihnúť poklesnutú morálku šľachty, hoci ona sama v snahe víťaziť obhajuje neľudské správanie a zatvára pred ním oči. Vzťah Františka a Márie Terézie ochladol, už to ani zďaleka nie je vášnivá láska dvoch mladých ľudí, ale racionálne manželstvo, v ktorom si viac či menej tolerujú mnohé nedostatky. František preukazuje Márii Terézii vernosť svojským spôsobom, robí všetko pre to, aby zabezpečil financovanie armády, neváha riskovať vlastný život, hoci nie v boji, no pri obchodovaní s nepriateľom. Skutočnú lásku zažíva Anna, zamilovaná do Františkovho brata Karola. Nakoniec je to práve ona, ktorá otvorí Márii Terézii oči, pochopí, akú cenu majú Trenckove víťazstvá.

Réžia: Robert Dornhelm
Hrajú: Mária Terézia – Stefanie Reinsperger, František I. Štefan – Vojtěch Kotek, Alžbeta Kristína – Zuzana Stivínová, Eliza Fritzová – Tatiana Pauhofová, Mademoiselle de Chartres – Zuzana Mauréry, Jean Baptiste Bassand – Jiří Vyorálek, Mikuláš Esterházy – Adorjáni Bálint, Filip Josef Kinský – Alexander Bárta, Bedřich Harrach – Jiří Dvořák, Karolína Fuchsová – Lenka Vlasáková, Gottfried Philipp Spannagel – Cornelius Obonya, Leopold – Milan Ondrík, Grófka Lorenzová – Rebeka Poláková, Gróf Lorenz – Martin Myšička, Karol Alexander Lotrinský – Bořek Joura, Páter Johannes – Johannes Krisch Tarouca – Peter Kočiš, Kapitán Hádik – Roman Poláčik, Sofia – Jenovéfa Boková, Barón Trenck – Philipp Hochmair

RTVS odvysiela aj prvé dve časti historickej drámy – v dvoch častiach za sebou 22. decembra.

PREMIÉROVÉ VIANOČNÉ ROZPRÁVKY

Princezná a pol kráľovstva
Jednotka, 25. december o 20:30

Humorne ladená rozprávka o tom, čo sa stane ak draka neporazí udatný princ, ale obyčajný Janko. Radosť zo záchrany princeznej netrvá dlho, ženíchom sa má stať miestny dedinský chlapec, ktorému okrem záplat chýba aj slušné správanie. Princezná utečie za skutočným princom Egonom, zisťuje však, že nie kráľovský titul, ale dobré srdce, je to, na čom záleží.
Réžia: Karel Janák
Hrajú: Matouš Ruml, Eva Josefíková, Marek Eben, Jakub Prachař, Maroš Kramár, Veronika Freimanová a ďalší

Čertovské pero
Jednotka, 26. december o 20:30

Príbeh rozprávky nás zavedie do malého pokojného mestečka Švindľov, kde miestni žijú bežným životom remeselníkov a sedliakov a možno ani netušia, že všetky ich priestupky a hriechy sú starostlivo monitorované miestnou pekelnou pobočkou Šupvidly. Hriechy v pekle zapisuje kúzelné pero z kohúta samotného Lucifera. Každý hriešnik má v pekle založenú vlastnú zložku a vždy, keď sa zložka zaplní, čertovské komando si nasadí kúzelné rohy a chvost a vyrazí na povrch, aby hriešnika priviedlo do pekla. Jedného dňa však čertovské pero prestane fungovať a Lucifer sa rozhodne poveriť doručením nového čertovského pera na pobočku neskúseného čerta Bonifáca. Žiaľ, prvá Bonifácova skúsenosť v mestečku je, že mu miestny podvodník kúzelné pero ukradne. Spustí sa rad udalostí, kedy mestečko ovládnu miestni špekulanti, lenivci a podvodníci, ktorým sa podarí uväzniť aj samotného vládcu pekiel. Ostáva už len na Bonifácovi, aby v sebe našiel odvahu a lásku, oslobodil mestečko i Lucifera a získal si ruku krásnej Grétky.

PREMIÉRY PRÉMIOVÝCH ZAHRANIČNÝCH FILMOV

Noc plná zázrakov 3 / Listy do M. 3
Jednotka, 25. december o 22:05

Tretie pokračovanie úspešnej poľskej vianočnej komédie.
Opäť nastáva sviatočný čas a päť žien a päť mužov zistí, že pred láskou nie je možné ujsť. Mel, zbožňovaný publikom, sa bude snažiť nájsť svojho strateného syna, krásna rozhlasová moderátorka nájde prekvapujúcu lásku svojho života a Wojciech sa pokúsi začať znovu žiť po smrti milovanej ženy.

Láska v Laponsku / Love in Lapland
Jednotka, 26. decembra o 22:05

Francúzska vianočná romantická komédia.
Charlotte Marton je mladá ambiciózna špecialistka na bankroty. Už je december, keď ju jej parížska firma vyšle na služobnú cestu do Švédska, aby vyriešila problém francúzskej spoločnosti na výrobu drevených hračiek, ktorá je už roky v červených číslach. Nemalo by ísť o zložitú úlohu a Charlotte očakáva, že do Vianoc sa vráti domov. Vo Švédsku však spoznáva riaditeľa spoločnosti Martiala, sympatického idealistu, ktorý sa snaží skĺbiť vedenie firmy s výchovou detí svojej mŕtvej sestry…

Anna zo Zeleného domu /Anne with an E I
Jednotka, od 21. decembra denne dopoludnia

Nové spracovanie klasického dievčenského románu kanadskej spisovateľky Lucy Maud Montgomeryovej v réžii Paula Foxa, Helen Shaverovej a Amandy Tappingovej.
Matthew a Marilla sú osamelí súrodenci, ktorí nikdy nemali svoje rodiny. Bývajú v Zelenom dome, vo svojom rodinnom sídle na Ostrove princa Eduarda, v mestečku Avonlea. Vzhľadom na to, že je farma veľká a zišla by sa im občas nejaká pomoc, rozhodnú sa, že si zo sirotinca zoberú chlapčeka. Keď sa Matthew vyberie vyzdvihnúť chlapca na železničnú stanicu, namiesto neho nájde rozkošné, utárané dievčatko s nezvyčajným zmyslom nadchnúť sa pre všetko. Aj napriek tomu, že Anna Shirleyová prišla do Zeleného domu omylom, okúzli svojou nekonečnou energiou a entuziazmom Marillu a Matthewa natoľko, že sa rozhodnú prijať ju za svoju.

Aenne Burdová – vzory sily / Aenne Burda – Patterns of strenght
Jednotka, 29. december o 20:30

Dramatický životný príbeh zakladateľky legendárneho módneho časopisu Burda.
Nemecko je po 2. svetovej vojne v ruinách, ale Aenne Burdová sníva o tom, že ženám opäť prinesie stratenú eleganciu a ženskosť, ktorá však bude prispôsobená novým pomerom. Jej sen má podobu časopisu, ktorý by prinášal vzory, strihy a tipy na to, aby si každá žena mohla doma ušiť praktické a vkusné oblečenie. Aennin manžel, úspešný vydavateľ Franz Burda však o jej nápade nechce nič počuť. Aenne sa však nevzdáva a je rozhodnutá nenechať sa v ceste za svojim cieľom zastaviť…

PREMIÉROVÉ HUDOBNÉ PROGRAMY

The Duchon´s
Jednotka, 31. december o 19:30

Pocta legendárnemu slovenskému spevákovi.
Hudobno-tanečná divadelná show, kde zaznejú nesmrteľné hity interpretované Karolom Duchoňom v novom šate v podaní špičkových mladých slovenských umelcov na čele s Patrikom Vyskočilom v aranžmánoch Antona Popoviča. V réžii a choreografii Jána Ďurovčíka.

Nie sme zlí – Filan 70
Jednotka, 31. december o 00:05

Narodeninový koncert – defilé textov piesní Borisa Filana a poprední hudobníci slovenskej populárnej hudby.

Boris Filan je slovenský spisovateľ, textár, dramaturg, scenárista, moderátor a vášnivý cestovateľ. Vyštudovaný dramaturg pôsobil v Československej televízii, ako moderátor pripravoval televíznu talkshow Gala Borisa Filana, Ligapasáž a Cesta okolo seba. Patrí medzi špičku textárov slovenskej populárnej hudby. Texty písal pre skupinu Prúdy a Pavla Hammela, no najmä pre Elán, ale aj pre Roba Grigorova a Janka Lehotského. Je autorom scenára hudobného filmu Rabaka so skupinou Elán v titulnej úlohe. V súčasnosti uvádza v Slovenskom rozhlase Pálenicu, zábavný program pre každého, omu to páli.

SILVESTEROVSKÉ ŠPECIÁLY

Milujem Slovensko
Jednotka, 31. december o 20:45

Neskoro večer
Jednotka, 31. december o 22:45

FILMOVÁ KLASIKA

S tebou mně baví svět
Jednotka, 23. december o 20:30

Pyšná princezná
Jednotka, 24. december o 21:05

Marečku podejte mi pero
Jednotka, 28. december o 17:25

Dívka na koštěti
Jednotka, 23. december o 17:40

Majster Kat
Jednotka, 25. december o 17:15

Sváko Ragan
Jednotka, 1., 2., 3. január o 20:30

DUCHOVNÉ HODNOTY A TRADÍCIE

Polnočná omša
Jednotka, 24. december o 0:00

Urbi et orbi
Jednotka, 25. december o 11:55

Novoročná sv. omša
Jednotka, 1. január 2020

(ts)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu