Ilustračná foto: pixabay.com

Švajčiarsky súd po prvý raz v histórii nedávno potrestal človeka aj za podporu hanlivých komentárov na Facebooku. Za „lajknutie“ postu dostal obžalovaný pokutu takmer 4-tisíc eur.

Zdá sa, že boj s nevhodným obsahom a jeho podporou na sociálnych sieťach sa začína už aj na legislatívnej úrovni a to nielen voči majiteľom mediálnych či technologických platforiem, ale už aj voči samotným užívateľom. Nebezpečné, ale nie je len písanie problematických komentárov, do problémov môže horlivých aktérov dostať aj „lajkovanie“.

Mužovi, ktorého identita nebola zverejnená, uložil švajčiarsky súd, finančnú pokutu vo výške 4-tisíc švajčiarskych frankov, čo je v prepočte približne 3 700 eur za to, že „lajkol“ príspevok na sociálnej sieti Facebook, ktorý popisoval aktivistu za práva zvierat Erwina Kesslera ako antisemitu a rasistu. Informáciu zverejnil portál businessinsider.com.

Erwin Kessler podal na dotyčného 45-ročného pána žalobu a výsledok je finančná sankcia pre obžalovaného.

Celá kauza sa datuje do roku 2015, kedy na sociálnej sieti prebiehala vášnivá diskusia o tom, aké zvieratá sa môžu zúčastniť veľkého pouličného vegetariánskeho festivalu Veganmania Schweiz.

Erwin Kessler v tejto kauze žaloval viac ako tucet ľudí, mnohí už boli za svoje nevhodné príspevky aj odsúdení, no neznámy muž je prvý, ktorý bol potrestaný aj za „lajkovanie“.

Vo vyhlásení súdu, ktoré vo svojom článku zverejnil businessinsider.com, sa uvádza, že kliknutím na tlačítko „Like“, obžalovaný zreteľne podporil nevhodný obsah.

Pravdou je, že v roku 1998 bol Erwin Kessler odsúdený za rasovú diskrimináciu v súvislosti s tým, že porovnal židovské rituálne zabíjanie zvieraťa s nacistickými praktikami.

Toto neprimerané prirovnanie Kessler použil, keď sa snažil zabrániť tomu, aby zákaz zabíjania zvierat podľa židovského náboženstva (zviera sa zavesí na hák) bol zrušený.

Obžalovaný, ale na súde nepreukázal pravdivosť a opodstatnenosť svojho konania na sociálnej sieti a súd uznal jeho „lajknutie“ za nevhodný spôsob, ktorým dopomohol, aby sa táto informácia (čiže komentár) šírila medzi ďalších ľudí. Jeho skutok bol posúdený ako urážka na cti voči Kesslerovi.

Právnik Amr Abdelaziz, ktorý zastupoval jedného z obžalovaných v tomto prípade, poukazuje na skutočnosť, že bude potrebné, aby súdy urýchlene objasnili, či klikanie na tlačidlo „Like“ má rovnakú váhu ako ostatné formy prejavu hanobenia či ohovárania osôb.

Okrem toho sa Abdelaziz podľa portálu Business Insider vyjadril, že ak súdy chcú trestať ľudí aj za „lajkovanie“, štát bude musieť strojnásobiť počet sudcov v krajine a takéto konanie by sa mohlo dokonca považovať za útok na slobodu prejavu.

Nuž, zdá sa, že pravidlá a celé fungovanie virtuálneho sveta, ktorý dáva ľuďom odvahu a moc sa bude musieť v najbližšej dobe zmeniť. Už nejde len o nevinné „ťukanie“, vyhľadávanie a spoznávanie internetu, dnes už ide o najsofistikovanejšiu pomôcku ako vedome alebo nevedome rozvíjať a podporovať kriminalitu či už pod vlastnou alebo neznámou identitou.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu