Rudo Vasky a Lívia Garčalová (zdroj foto: Konzerva)

Squid Game je nový seriál na Netflixe z kórejskej produkcie, zobrazuje vražedný boj o finančnú výhru.

Kontroverzný youtuber Rudo Vasky účinkuje s roxorovou tyčou v jeho satirickej paródii nazvanej Movir Game, ktorú nakrútilo zoskupenie Konzerva v ktorom pôsobí neslávne známa Lívia Garčalová, aktívna v mládežníckej organizácie Kotlebovej ĽSNS a v Kulturblogu. Za 24 hodín video na YouTube sledovalo už 15 tisíc divákov.

Paradoxom je, že Vasky vo videu, po tom čo si odmietne nasadiť rúško, hovorí „Ja si nenasadím nič vy skurvené fašistické svine vyjebané“. Jeho priaznivci ho ale už niekoľko rokov zdravia fašistickým pozdravom „Heil Vasky“.

Pozrite si video:

Rudovi Vaskemu súd vo svojom rozhodnutí opakovane zakázal zverejňovať videá, keďže v nich porušoval zákon, čo ale niekoľko krát nedodržal a skončil vo väzení. I napriek zákazu súdu Vasky nakrúca videá i naďalej, adresuje verbálne prejavy verejnosti a zákaz súdu obchádza tak, že si založil profil na YouTube s „neverejnými videami“ určený len konkrétnej skupine používateľov, ktorí sa pridali do jeho skupiny. > Čítaj viac

Aktuálne bol Vasky právoplatne odsúdený „z prečinu násilia proti skupine obyvateľov a prečinu podnecovania pre svoje výroky o roxorovej revolúcii a útokoch tyčami. Youtuber sa ešte v roku 2015 verejne vyjadril, že v rámci roxorovej revolúcie bude vytvorený zoznam ľudí, ktorí budú ubití na smrť roxorovými tyčami. Zároveň bol koncom roka 2019 obvinený v inom prípade spolu s Martinom Daňom pre opakujúci sa pokračovací prečin výtržníctva spáchaný formou spolupáchateľstva a závažnejším spôsobom konania na viacerých osobách. Okresný súd Bratislava I ich v tejto súvislosti v decembri 2019 vzal do väzby,“ uvádza denník SME. Je preto priam zarážajúce, že v aktuálne uverejnenom videu účinkuje s roxorovou tyčou a provokuje.

Kto je Lívia Garčalová, ktorá účinkuje s Vaskym v satirickom videu?

Na sociálnej sieti rezonoval v roku 2018 vyhrotený konflikt medzi Líviou Garčalovou z Ľudovej mládeže – mládežníckej organizácie Kotlebovej ĽSNS, ktorá pôsobí aj v portáli Kulturblog, ktorá sa zviditeľnila vďaka videu, v ktorom kritizuje multikulturalizmus.

Na video potom reagoval vo svojom blogu Marek Mach z občianskeho združenia Mladí proti fašizmu a Rádio Expres umožnilo stretnutie, kde spolu, ešte ako obaja 18-roční, diskutovali a vyjasnili si postoje.

Mareka Macha ocenila „sorošova“ Nadácia Otvorenej spoločnosti a za svoj blog “Prečo mladá Slovenka nemá pravdu o multikulturalizme”, ktorým reagoval na Líviine názory, Novinárskou cenou za rok 2018, ktorú získal v kategórii Občianska žurnalistika za Najlepší príspevok uverejnený na blogu.

Lívia Garčalová pôsobí v Kulturblogu, v ktorom pôsobil aj bývalý kontroverzný novinár z konšpiračného magazínu Zem&Vek a portálu Infovojna.sk Ľubomír Huďo.

Konšpiračný web Infovojna.sk vznikol v roku 2015 a prevádzkuje ho jeden zo zakladateľov konšpiračného internetového rádia Slobodný vysielač Norbert Lichtner.

Zo Slobodného vysielača odišiel vtedy s Norbertom Lichtnerom do Infovojny i Ľubomír Huďo, ktorý bol zároveň i redaktorom konšpiračného časopisu Zem&Vek.

Na portáli InfoVojna.sk bol stálym hosťom v relácii Svetové udalosti bez politickej korektnosti. Zároveň mal i reláciu Po stopách pravdy na webe Kulturblog.sk a tá bola neskôr dôvodom pre ukončenie ich spolupráce v InfoVojne v roku 2020. 

V minulosti pôsobil Huďo ako novinár v Slovenskom rozhlase, v denníkoch Ľud, Roľnícke noviny, bol redaktorom denníka Práca, Smena, písal pre Výber a Expres, pôsobil i v denníku Slovenská Republika a v Slovenskej televízii.

S portálom Kulturblog.sk je spájaná strana Naše Slovensko. „Občianske združenie Mladí proti fašizmu našlo na stránke Ministerstva vnútra v sekcii evidencie občianskych združení informáciu, že členmi prípravného výboru občianskeho združenia Kulturblog sú Ján Pastuszek, Milan Mazurek a Dávid Pavlík,“ ako uviedol bloger, držiteľ ocenenia Biela vrana a v súčasnosti poslanec strany Za ľudí  Ján Benčík.

Zdroj foto: blog/J. Benčík

„Ženskou hviezdou Kulturblogu je gymnazistka Lívia Garčalová, aktívna členka Ľudovej mládeže, mládežníckej organizácie Kotlebovej ĽSNS. Znak Ľudovej mládeže je okrem názvu prakticky identický so znakom ĽSNS a funkcionármi Ľudovej mládeže sú funkcionári a členovia ĽSNS,“ doplnil na svojom blogu Ján Benčík.

Sympatizantom strany Naše Slovensko je i zakladateľ Infovojny Norbert Lichtner, ktorý za stranu pôvodne kandidoval do volieb v Európskom parlamente v roku 2019. Neskôr z kandidátky odstúpil. 

Rádio Slobodný vysielač, magazín Zem&Vek, alebo Infovojna.sk sú označované, ako konšpiračné médiá a rovnaké znaky vykazuje i web Kulturblog.sk, ktorý má negatívne hodnotenie 8,8 na stránke projektu Konšpirátori.sk, Infovojna.sk má rovnaké hodnotenie 8,8, slobodnyvysielac.sk 9,2 a magazín zemavek.sk má hodnotenie 9,5.

Na čiernom zozname sú podľa iniciatívy Konšpirátori.sk weby s klamlivými, či propagandistickými informáciami.

Za projektom stojí spoločnosť NetSuccess, ktorú vlastní spoločnosť Petit Press, ktorá vydáva denník SME. (Denník SME vydáva spoločnosť Petit Press, ktorej 39,5 % akcií v roku 2020 od finančnej skupiny Penta odkúpil „sorošov“ investičný fond Media Development Investment Fund) > Čítaj viac 

Zaradené weby hodnotí odborná komisia, v ktorej sú napríklad Juraj Smatana, stredoškolský učiteľ, v súčasnosti poslanec strany OĽANO, alebo CEO spoločnosti Zoznam Martin Mác, či Dávid Tvrdoň a Alexej Fulmek zo SME.

Úlohou projektu je upozorniť zadávateľov reklamy, aby na takýchto konšpiračných weboch svoju reklamu nezobrazovali, napríklad v reklamnom systéme Google Display Network je možné na základe zoznamu takéto weby vyňať zo zobrazovania reklám.

Na zozname sa nachádzajú aj weby, ako hlavnespravy.sk, dolezite.sk, parlamentnelisty.sk, badatel.net a ďalšie.

Neuvádzanie zdrojov, publikovanie zavádzajúcich informácií, kradnutie fotiek či dokonca celého obsahu je naozaj závažná vec, ktorá veľmi poškodzuje prácu, nasadenie a iniciatívu novinárov. Takéto správanie zo strany týchto médií je nekorektné a narúša celkový obraz a integritu slovenského mediálneho prostredia.

Verejnoprávna televízia ešte v roku 2020 spustila kampaň, v ktorej divákov vyzýva k tomu, aby poctivo a zodpovedne nosili rúška, boli zodpovední a pri vyhodnocovaní informácií dotýkajúcich sa ochorenia COVID-19 siahali po overených zdrojoch a nereagovali na hoaxy a poplašné správy a k tomuto odkazu sa pripájame i my v redakcii Mediahub.sk.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu