Sociálne médiá v USA výrazne zmenili aktivitu gangov. Vyplýva to z novej štúdie organizácie Chicago Nonprofit Organization. Obzvlášť znepokojujúce je to, aký vplyv majú sociálne médiá na rozširovanie a urýchlenie cyklu agresie a násilia. Informáciu zverejnil The Washington Post.

Označovanie sprejovaním na múry a steny už nie je dominantnou činnosťou medzi súperiacimi gangmi. Niektorí členovia zo súperiacich gangov namiesto toho nahrávajú videá, v ktorých spievajú urážlivé texty na súperov.

A to dokonca na ich vlastnom území. Posmechy a zápasy, ktoré kedysi dominovali na ulici sa v týchto dňoch presunuli na sociálne siete Twitter a Instagram.

On-line agresia môže rýchlo prepuknúť do intenzívnejšieho násilia, čo znamená, že tínedžeri sa navzájom zabíjajú cez emoji a cez virtuálne znamenia gangov.

„Nemusíte už nikomu volať. Nemusíte ani odosielať textovú správu. Všetko je to na Facebooku Live. Sociálne médiá sa stali rýchlym prostriedkom násilia, ktorý má skutočné dôsledky, kvôli tomuto sa berú životy,“ pre The Washington Post uviedol Andrew Henning, generálny právny poradca Komisie pre kriminalitu v Chicagu.

Správa s názvom „The Gang Book“, ktorú zverejnila Chicago Nonprofit Organization zaznamenáva nové trendy medzi gangmi.

Údaje boli zhromaždené z viac ako 100 prímestských policajných oddelení v Chicagu a tiež z rozhovorov s tajnými spravodajskými jednotkami v gangoch.

„To, že sa mladí ľudia vzájomne vysmievajú jeden druhému nie je nič nové. Sociálne médiá jednoducho zosilňujú veci, ktoré sa v komunite už dejú,“ pre The Washington Post povedal Desmond Patton, vedúci expert, ktorý je priekopníkom štúdie na túto tému.

Pretože oblasť výskumu je relatívne nová a existuje málo údajov opierajúcich sa o skúsenosti, väčšina doterajších záverov je do značnej miery založená na pozorovaní.

Sociálne média robia vojnu medzi gangmi oveľa viditeľnejšiu, určité interakcie sa stanú virálne a potom si držia svoje miesto. Tieto príspevky nezmiznú, stále sú viditeľné hoci boli na sieť pridané pred dvoma mesiacmi, dokonca pred rokom a stále spôsobujú vojny medzi gangmi.

Členovia súperiacich gangov sa často nasledujú a dokonca sa navzájom spájajú na sociálnych médiách, aby si vymieňali urážky. Na tých, ktorí boli usmrtení, sú na sieti zverejňované spomienky, pričom ich smrť sa stáva predmetom vzplanutia pre zdĺhavé on-line súboje.

Niektoré gangy dokonca používajú súkromné skupiny a nastavenia ochrany osobných údajov na platformách ako je Facebook, kde predávajú drogy a strelné zbrane.

Súčasne podoby používania sociálnych médií gangmi predstavuje dilemy pre presadzovateľov práva a komunitných obhajcov. Mnohé sociálne siete už na svoje platformy zabudovali monitorovanie obsahu a príspevkov, ktoré podporujú rivalitu. Takéto príspevky sú odstránené.

Riešenie tohto problému, ale nie je také jednoduché. Používanie sociálnych médií gangmi nie je len o násilí a negatívach, ale aj o veľkej zraniteľnosti tínedžerov a o otvorení sa v on-line prostredí spôsobom, ktorý v reálnom živote neexistuje.

Desmond Patton, vedúci expert v danej téme pre The Washington Post povedal, že sociálne médiá by mali byť použité k tomu, aby zodpovední ľudia pochopili ako prebieha život týchto tínedžerov.

Desmond Patton spoločne so svojim tímom momentálne pracuje na vývoji programu, ktorý bude využívať údaje zo sociálnych médií v reálnom čase na interpretáciu a zasielanie upozornení na príznaky hroziaceho násilia. Program by mal pomôcť znížiť riziko vypuknutia násilia.

Ilustračná fotografia, zdroj: pixabay.com 

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu