Vrahovia Džamala Chášukdžího nútili novinára, aby napísal svojmu synovi správu, ktorá im mala zabezpečiť alibi

Vražda saudskoarabského novinára Džamala Chášukdžího ešte stale nie je úplne objasnená. Obvinenia smerujú na suadskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána.

Nemecko kvôli vražde novinára Džamala Chášukdžího vydalo pre 18 saudských štátnych úradníkov zákaz cestovať v Schengenskej zóne. Úradníci sú podozrivý z vraždy novinára.

„Tak ako predtým, aj v tomto prípade je viac otázok ako odpovedí, ktoré sú spojené so samotným zločinom a tým, kto stojí za ním,“ pre The Guardian uviedol minister zahraničných vecí Nemecka.

Nemecký minister nezverejnil mená štátnych úradníkov, ktorých sa týka uvedený zákaz kvôli ochrane súkromia, ktorá platí v Nemecku.

Zákaz cestovať v rámci 26-člennej Schengenskej zóny bol vydaný v úzkej spolupráci s Francúzskom aj Veľkou Britániou, ktorá má obmedzené členstvo v Schengenskom priestore.

USA uvalila sankcie iba na 17 členov štátnych úradníkov. Korunného princa Mohammed bin Salman, ktorý je podozrivý z nariadenia vraždy novinára sa sankcie netýkajú.

Hoci CIA dospela k záveru, že princ je za vraždu zodpovedný, prezident Donald Trump tieto zistenia nepodporuje.

Turecký denník Hürriyet zverejnil informáciu, že CIA má k dispozícii dve zvukové nahrávky, ktoré potvrdzujú, že vraždu novinára si objednal korunný princ.

Denník uvádza aj to, že vrahovia sa pokúsili novinára donútiť, aby napísal svojmu synovi správu, čo by im zabezpečilo alibi. Novinár odmietol a potom bol zavraždený. Informácie o spôsobe vraždy sú rôzne, denník Hürriyet uvádza, že novinár bol udusený vrecom alebo uškrtený povrazom.

Vražda novinára Džamala Chášukdžího bola podľa informácií viacerých zahraničných médií vykonaná brutálnym spôsobom. Jeho telo sa doteraz nenašlo.

Podľa generálneho prokurátora Saudskej Arábie Saúd Mudžíba korunný princ Mohammed bin Salman nie je zapojený do vraždy novinára.

Za vraždou stojí bývalý poradca kráľovského dvora Saúd Kahtání. Novinár zomrel po podaní smrteľnej injekcie a následne bolo jeho telo rozštvrtené, aby sa dalo ľahšie vyniesť z budovy. Jedna z osôb zapojených do vraždy si obliekla oblečenie novinára, aby tak nafingovali novinárov odchod budovy.

Generálny prokurátor Saudskej Arábie uviedol pre portál Aljazeera, že momentálne je vo väzbe 21 ľudí zapojených do vraždy, pričom 11 z nich už je obvinených a pre 5 štátnych úradníkov sa požaduje trest smrti.

Podľa informácií The Telegraph, 15-členný saudský tím, ktorý pricestoval do Turecka v deň novinárovej vraždy si so sebou priniesol náradie potrebné k vražde.

Röntgenové snímky z letiska údajne potvrdzujú, že v ich batožine sa nachádzali veci ako nožnice, injekcie, defibrilátory, rádiostanice, zošívačky, nožnice, rušičky a mobilné telefóny.

Batožina bola privezená v dvoch súkromných lietadlách, no polícia ich nemohla otvoriť a skontrolovať kvôli diplomatickej imunite.

Novinár Džamala Chášukdží bol popredným kritikom režimu v Saudskej Arábii. V roku 2017 odišiel žiť do USA, pretože sa obával o svoj život. Počas svojej novinárskej kariéry písal pre saudskoarabské denníky Arab News a Al-Watan, spolupracoval aj s denníkom The Washington Post.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu