Všetci fanúšikovia jazzu, folklóru a world music sa stretnú na podujatí WORLD MUSIC FROM SLOVAKIA #2-Pacora Trio
Pacora Trio (zdroj: Amity o.z.)

Fanúšikovia jazzu, folklóru a world music budú mať jedinečnú príležitosť vidieť na jednom pódiu hneď tri projekty, ktoré nemožno zaradiť do presne vymedzených žánrových škatuliek.

Mimoriadne všestranní hudobníci a skladatelia, ktorí za týmito projektami stoja, sú odchovaní na folklóre aj vážnej hudbe, čerpajú z jazzu a experimentujú s posúvaním hraníc v hudbe často nečakaným spôsobom.

Spoločne sa predstavia v utorok 26. mája v rámci festivalu WORLD MUSIC FROM SLOVAKIA #2, ktorý sa bude konať v Ateliéri Babylon v Bratislave.

Týmito skvostnými hudobníkmi sú Stano Palúch, Marek Pastírik, Marcel Comendant, a ďalší, ktorí sa stretli pri projekte Ornamenty. Toto jedinečné dielo, ktoré  ponúka nový pohľad na folklór Slovenska, spojilo ľudovú hudbu SĽUKu s kreatívnym autorským prístupom tria Pacora a multiinštrumentalistu Mareka Pastírika.

Vzniklo tak moderné, hudobne i vizuálne príťažlivé dielo, ktoré si už stihlo získať mnoho priaznivcov a aj nomináciu na ocenenie Rádiohlavy/Radiohead Awards v roku 2014. Hudobno-vizuálne scénické stvárnenie podčiarkuje VJing Jána Šicka.

 

Pacora Trio je výnimočné zoskupenie hudobníkov Stana Palúcha, Marcela Comendanta a Róberta Ragana. Táto skupina má mnoho priaznivcov na Slovensku aj v Čechách, sú známi svojou všestrannosťou a muzikalitou. O ich odvahe posúvať hranice v hudbe svedčí aj ich diskografia.

Prvý album skupiny Pacora Trio (2005) krátko po vydaní vzbudil zaslúžený záujem aj v prestížnom BBC Music Magazine, ktorý mu udelil vysoké hodnotenie. Čoskoro skupina koncertovala po celej Európe ako etno-jazzové trio. Po ponuke na spoluprácu od Brnenského filharmonického orchestra predstavili svoje skladby v novom projekte spolu s filharmonickými orchestrami.

 

V roku 2008 rozbehli projekt „renesančného jazzu“ s českým speváckym kvartetom Societas Incognitorum, ktoré takisto vzbudilo pozornosť práve jedinečným spracovaním renesančných skladieb. Pozitívne recenzie albumu Heroes v Čechách potvrdzujú, že aj v tejto oblasti Pacora Trio uspelo.

Mimoriadne úspešná bola spolupráca so speváčkou a huslistkou Jitkou Šuranskou. Na spoločnom albume Nezachoď slunéčko sa na úpravách moravských piesní autorsky podieľal Stanislav Palúch a ako hosť účinkovala skupina Pacora Trio. Jitka Šuranská za tento album získala prestížnu českú cenu Anděl 2013 v kategórii Folk & World music.

Svoj ostatný, dlho očakávaný album Pacora Trio vydalo v roku 2012 pod názvom Fugit Hora. Kým prvý album sa niesol skôr v jazzovom duchu pod vplyvom slovenského a moldavského folklóru, druhý má bližšie k folklóru s výborným jazzovým espritom.

 

Ornamenty je aktuálny projekt skupiny, kde sa stretli s Marekom Pastírikom, talentovaným hudobníkom, skladateľom a zakladateľom skupiny Balkansambel.

Pod záštitou a s podporou SĽUKu vzniklo pozoruhodné dielo, ktoré ponúka netradičný prístup k slovenskému folklóru a etnickej hudbe karpatského regiónu. Prepletený jazzovými prvkami a obohatený invenčnými vkladmi autorov (Pacora Trio, Marek Pastírik) ponúka súčasnému poslucháčovi vizuálne aj hudobne atraktívny koncertný zážitok.

Festival World Music from Slovakia uvádza po prvýkrát na jednom pódiu výnimočné postavy slovenskej hudobnej scény:

Pacora Trio, SĽUK, Mareka Pastírika a skupinu Balkansambel. Predskokanom bude nová formácia Folk&Bass Orchestra. V Ateliéri Babylon sa predstavia už 26. mája v programe WORLD MUSIC FROM SLOVAKIA #2.

Všetci fanúšikovia jazzu, folklóru a world music sa stretnú na podujatí WORLD MUSIC FROM SLOVAKIA #2-BALKANSAMBEL2
Balkansambel (zdroj: Amity o.z.)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu