zdroj: VŠVU

Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave víta začiatok ďalšieho semestra v novom šate. Po dlhšom období mení nielen svoju vizuálnu identitu, ale predstavuje aj vlastné písmo a vynovenú webovú stránku. O tieto zmeny sa, okrem iných, postarala dvojica dizajnérov Andrej & Andrej (Andrej Barčák a Andrej Čanecký).

“Umeleckým školám prináleží, aby aktualizovali svoju vizuálnu identitu v istých časových intervaloch. Nie sme komerčná značka, ale sme otvorená a dynamická škola, ktorá by mala svoju situáciu komunikovať vo vzťahu k meniacej sa dobe. Sme škola, ktorá by mala ísť proti prúdu,” povedala rektorka VŠVU Bohunka Koklesová.

Po niekoľkých rokoch sa na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave rozhodli zmeniť vizuálnu identitu. V rámci výskumu jej histórie sa však nepodarilo vystopovať patričnú vývojovú líniu loga, či iného dizajnu školy (okrem niekoľkých nedávnych). V post-pravidovom období, kde svetom prúdi nespočetné množstvo hoaxov, teda metódou špekulatívneho dizajnu vytvorili alternatívnu históriu loga VŠVU.

zdroj: VŠVU

Andrej & Andrej sa inšpirovali erbom rodu Pálffyovcov, ktoré figuruje na jednej z budov školy na Hviezdoslavovom námestí, ktorú rodina venovala na umelecké účely. Erb s motívom jeleňa tak v rukách dizajnérov mení svoje podoby naprieč históriou, odzrkadľujúc nielen politické zmeny, ale aj umelecké štýly.

Jeleň vysokej školy však nepredstavuje len vyprázdnený symbol alebo pekný obrázok, v budúcnosti bude zastávať vlastný názor a pozície v rámci spoločenských udalostí.

“Logo našej školy je postavené tak, že si môžeme do neho pozvať logo hnutia, ku ktorému sa chceme ako škola prihlásiť. A toto je pre mňa jedna z najkrajších vecí, ktoré sa nám podarili. Jeleň tak bude stáť po boku poľského červeného blesku, alebo pôjde do partnerstva s environmentálnym hnutím Vlk, alebo sa zastane konkrétnej komunity v núdzi, občas sa zafarbí dúhovými farbami, inokedy smútkom za obete terorizmu vo Viedni,” povedala rektorka Bohunka Koklesová.

„Náš jeleň toho bude mať veľa na starosti a myslím si, že to celkom dobre zvládne, pretože na rozdiel od iných jeleňov je genderovo korektný, svoje ego koriguje v prospech iných a nemá problém brať sám seba s humorom. A to aj v momente, keď mu jeden z parohov odpadol,” dodáva Bohunka Koklesová.

Dizajnérske duo pri tejto príležitosti vytvorilo pre VŠVU tiež úplne nové písmo, ktoré bude použité na oficiálnych dokumentoch, propagačných materiáloch a na vynovenom webe.

Ten je oproti predošlému prehľadnejší, responzívnejší a návštevníci ľahko nájdu všetky informácie, projekty a výstavy, ktoré sa dejú u nás i za múrmi našej školy.

Nový dizajn dostane aj galéria vysokej školy Medium, ktorej logo a plagáty budú využívať školské písmo, identitu však získa vlastnú.

Na príprave a realizácii spolupracovali:

Vizuálna identita, Písmo, Animácia: Andrej & Andrej (Andrej Barčák, Andrej Čanecký)
Web dizajn: Martin Kahan, Andrej & Andrej (Andrej Barčák, Andrej Čanecký)
Konzultant projektu: Palo Bálik
Web Development: Juraj Kapsz
Štruktúra webu: Jana Gavalda
Konzultanti písma: Michal Tornyai, Ondrej Jób, Matej Vojtuš
Sound Design: Martin Zaujec
Design support: Kristína Uličná, Matej Mihályi
Spolupráca v prvej fáze prípravy identity: David Kalata

Všetky informácie o novom dizajne, ako aj rozhovor o novinkách nájdete na web stránke vysokej školy.

(ts)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu