Výbor na ochranu novinárov (VON) vyzval vo štvrtok iránsku vládu, aby okamžite prepustila na slobodu štyroch zadržiavaných novinárov. Traja z nich majú iránske i americké občianstvo. Informovala o tom agentúra Reuters.

Vo väzbe sa ocitol teheránsky spravodajca denníka Washington Post Jason Rezaian a jeho manželka Yeganeh Salehiová, ktorá je korešpondentkou denníka vydávaného v Spojených arabských emirátoch. Obaja majú dvojité občianstvo, ktoré však Irán neuznáva. Podľa dostupných informácií ich zadržali v utorok v ich dome v Teheráne.

Mená ďalších dvoch novinárov VON neuverejnil, ale boli identifikovaní ako „fotografi na voľnej nohe“.

Podľa údajov VON v Iráne je väznených 35 novinárov, ako aj takmer 900 politických väzňov, vrátane osôb prenasledovaných za ich náboženské aktivity.

Irán odmieta podozrenia Západu, že sa snaží zlikvidovať disent zatýkaním elity národa, vrátane umiernených politikov, študentských aktivistov, právnikov či novinárov. Iránska vláda naopak tvrdí, že víta konštruktívnu kritiku a hlási sa k slobode slova.

Zvolenie pragmatika Hasana Rúháního za prezidenta vyvolalo nádeje, že by mohol pomôcť nastoliť v Iráne slobodnejší režim, ale podľa analytikov a ľudskoprávnych aktivistov svoje sľuby z predvolebnej kampane týkajúce sa politických slobôd zatiaľ nesplnil.

Zdroj: TASR, Autor ilustračnej titulkovej fotokoláže: Marián Luha, masmediálne.info

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu