Autorské čítanie bolo módnym spoločenským podujatím už pred vyše dvadsiatimi dvoma storočiami. Stanica Žilina-Záriečie v tomto módnom trende pokračuje a v spolupráci s literárnou cenou Anasoft litera pripravila na stredu 19. augusta o 20:00 hod. literárny večer s Pavlom Vilikovským a Petrom Juščákom, ktorý bude moderovať Zuzana Grochalová.

Pavel Vilikovský je prvý slovenský spisovateľ, ktorý dostal ocenenie Anasoft litera dvakrát. Prvý raz ho získal za zbierku poviedok Čarovný papagáj a iné gýče (2005), naposledy za zbierku noviel Prvá a posledná láska (2013).

Tentoraz príde do Žiliny, aby predstavil svoju knihu Letmý sneh (2014), s ktorou je opäť nominovaný na literárnu cenu. „Na písaní je najuspokojujúcejšie a najzábavnejšie, že človek poslúchne, čo mu text diktuje.“ povedal v rozhovore pre denník SME. V ďalšom rozhovore zas definoval knihu ako „možnosť dostať sa do iného alebo do svojho sveta.“

Do sveta Ireny Kalaschovej nás vovedie Peter Juščák, ktorý vo svojom románe … a nezabudni na labute! vykresľuje príbeh žien z táborov v oblasti Kolymy na ďalekom východe v povojnovom období. Je to príbeh o beznádeji, ale aj o priateľstve a láske, príbeh, ktorý sa naozaj stal, no celé desaťročia sa o ňom muselo mlčať.

„Sovietsky zväz nám bol predstavovaný ako krajina zajtrajšia, no v skutočnosti to bolo civilizačné prepadlisko.“ povedal počas literárneho festivalu Anasoft litera fest. Na autorskom čítaní zaznie nielen ukážka z románu, ale dozviete sa aj fakty z udalostí, o akých sa donedávna len šuškalo.

Večer zavŕši koncert Ľuba Burgra a Pjoni, ktorí zahrajú piesne legendárnej kapely Ali Ibn Rachid. Prešovskú formáciu Ali Ibn Rachid založil v roku 1985 Ľubo Burgr spoločne s Martinom Martičákom, ktorého neskôr vystriedali traja spoluhráči Dano Hurtuk, Jano Višnovský a Vlado Šipoš.

Svojou tvorbou ovplyvnili mnoho ďalších hudobníkov. V stredu večer 19. augusta zaznejú skladby zo všetkých troch albumov, no tentoraz v trochu komornejšej atmosfére. Pripravte sa na menej gitár či dychových nástrojov, zato viac elektroniky.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu