Analýza výskumného centra Tow Center For Digital Journalism, ktoré patrí pod Columbia Journalism Review poukázala na to, že až polovica pôvodných vydavateľov prestala používať službu zverejňovania „instant articles“ na Facebooku.

Spoločnosť Facebook v máji a októbri 2015 identifikovala 72 vydavateľov ako svojich pôvodných partnerov, ktorí zdieľali svoje príspevky v službe „instant articles“.

Tow Center For Digital Journalism zrealizoval dňa 17. januára 2018 analýzu 2 308 odkazov od týchto vydavateľov, ktoré zverejnili na svojich profiloch v sociálnej sieti Facebook a zistil, že až 38 vydavateľov z tejto vzorky neposkytlo v danom období jediný „instant article“ pre rýchle čítanie.

Instantné články sa tešili rýchlej expanzii v roku 2017, čo ale navodzuje otázku, ktorý vydavatelia spôsobujú tento nárast, keď tí pôvodní o formát „instant articles“ strácajú záujem. Štúdiu zverejnil Columbia Journalism Review.

„Instant Articles dávajú vydavateľom kontrolu nad vlastnými príspevkami, značkou a príležitosťami na speňaženie. Vlastníci môžu vo svojich článkoch predávať reklamy a ponechať si výnosy alebo sa môžu rozhodnúť použiť sieť publika spoločnosti Facebook na speňaženie nepredaného inventára. Vydavatelia budú mať tiež možnosť sledovať údaje a návštevnosť pomocou nástroja comScore a ďalších nástrojov na analýzu,“ povedal v minulosti pre Columbia Journalism Review, Michael Reckhow, produktový manažér pre „instant articles“.

Keď pred viac ako dvoma rokmi Facebook spustil tento formát, niektorí vydavatelia ho začali okamžite využívať.

Napríklad The Washington Post v septembri 2015 začal s veľkými „fanfárami“ používať tento formát a dokonca sa vyjadril, že posiela 100% svojich príspevkov na Facebook.

Znamená to, že všetok obsah The Washington Post sa dal formátovať ako „instant articles“, čím sa čitateľom poskytla možnosť rýchlo ho čítať, zdieľať a komentovať v rámci aplikácie Facebook iOS.

Podľa výsledkov štúdie, ktorú zverejnil Columbia Journalism Review, pre The Washington Post, ale aj pre mnoho iných vydavateľov, už tento formát nie je taký zaujímavý ako na začiatku.

Z analýzy vyplynulo, že zo 72 vydavateľov až 38, čo je 54% celej skúmanej vzorky, nezverejnilo počas sledovaného obdobia jediný „instant article“.

Inými slovami, viac ako polovica partnerov spoločnosti Facebook aplikáciu „instant articles“ nepoužívala. Ďalších šesť vydavateľov naformulovalo len menej ako štvrtinu svojich odkazov ako „instant articles“.

Medzi 38 vydavateľov, ktorí neposlali v sledovanom období jediný „instant article“ na Facebook patrí Billboard, Brit + Co, CBS News, CBS Sports, Cosmopolitan, Country Living, Curbed, E! News, Eater, Entertainment Weekly, Fox Sports, Good Housekeeping, The Guardian, Harper’s Bazaar, Hollywood Life, The Hollywood Reporter, Marie Claire, moviepilot.com, National Geographic, NBA.com, NBC News, The New York Times, The Onion, People, Polygon, Racked, Recode, Refinery29, Rolling Stone, SB Nation, Seventeen, UPROXX, Us Weekly, Variety, The Verge, Vox, The Washington Post, and The Weather Channel.

Pri skenovaní v zozname je dôležité zdôrazniť, že nielen pôvodní vydavatelia, ktorí začali zverejňovať články vo formáte „instant articles“ na platforme Facebook ako napríklad The New York Times, ale tiež novší digitálni vydavatelia nezverejňujú články vo formáte „instant articles“.

„Rozhodnutie vyhýbať sa „instant articles“ znamená, že značne viac odkazov smeruje návštevnosť späť na webové stránky vydavateľov, než zostáva na Facebooku. Z 2 308 analyzovaných odkazov až 1 491, čo je približne dve tretiny, sa dostalo na domovskú stránku vydavateľa a 817 zostalo ako instant articles,“ uvádza Columbia Journalism Review.

Instant articles boli kritizované za zdĺhavé speňaženie, obmedzené údaje o používateľoch a nedostatočné možnosti pre vydavateľov, ktorí fungujú na systéme predplatného.

Autori štúdie, ale upozorňujú, že na základe týchto získaných údajov je ťažké tvrdiť, že „instant articles“ sú chybný produkt, pretože Facebook môže stále smerovať k rastu a veľkým počtom.

Spoločnosť Facebook sa podľa Columbia Journalism Review v júni 2017 pochválila, že má 10-tisíc vydavateľov na celom svete, ktorí zverejňujú svoje príspevky cez službu „instant articles“, čo predstavuje nárast za posledných šesť mesiacov o 25%.

Tento nárast vo formáte „instant articles“ by mohol byť spôsobený napríklad tým, že ho vo veľkej miere využívajú miestni vydavatelia.

Od apríla 2016 The Tow Center sledovalo využitie formátu „instant articles“ u 14 vydavateľov. Počas prvého roka tejto analýzy bolo používanie tohto formátu nasledovné: BuzzFeed, BuzzFeed News, HuffPost a Vox, The Washington Post a Fox News využívali „instant articles“ stabilne, The New York Times a CNN využívali „instant articles“ kolísavo, The New York Daily News a Wall Street Journal uverejnili cez „instant articles“ len veľmi málo zo svojho obsahu a tituly založené na predplatnom ako Chicago Tribune a Los Angeles Times úplne vylúčili zverejňovanie svojho obsahu cez „instant articles“.

Počas ďalších 12-tich mesiacov došlo v skúmanej vzorke k niekoľkým pozoruhodným posunom. Stabilne využívali „instant articles“ iba BuzzFeed, BuzzFeed News a HuffPost. O prekvapenie sa postaral New York Daily News, ktorý zvýšil svoje publikovanie príspevkov cez „instant articles“ v máji 2017.

Celkový podiel zverejňovania príspevkov vo formáte „instant articles“ sa od augusta 2016 do novembra 2017 príliš nezmenil a predstavuje v priemerne 40%.

Od mája 2017 do novembra 2017 kleslo využívanie formátu „instant articles“, ktorý vlastní sociálna sieť Facebook, o 11%. Toto číslo poukazuje na to, že tento model podpory pre vydavateľov, aby zverejňovali svoj obsah cez sociálnu sieť, stráca na atraktivite.
Vydavatelia sa začínajú uberať smerom, ktorý presunie interakcie čitateľov výhradne na ich vlastné stránky.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu