Články z blogov z českého portálu iDnes.cz sa zobrazujú vo výbere medzi článkami na blogu SME.sk. Zisťovali sme podrobnosti tejto spolupráce medzi Mafrou a Petit Pressom. (správu sme aktualizovali o vyjadrenie vydavateľstva Mafra).

Matúš Paculík, projektový manažér vydavateľstva Petit Press sa pre Masmediálne.info vyjadril, že výber blogov z portálu blog.iDnes.cz, ktoré sa zobrazujú na blog.Sme.sk robí sama Mafra, SME len kontroluje či príspevky spĺňajú etický kódex blogerov.

Cieľom spolupráce medzi vydavateľstvami je získanie nových čitateľov.  Blogy zo SME.sk sa zobrazujú aj v rámci blogov na iDnes.cz.

„Okrem toho spolupracujeme s vydavateľstvom Mafra aj na prevádzke redakčného systému pre ich blogy. Bližšie detaily však nie som oprávnený poskytnúť, nakoľko by sa jednalo o porušenie zmluvy, ktorú máme s Mafrou uzatvorenú,“ doplnil Martin Čorej, riaditeľ oddelenia online služieb a TV SME vydavateľstva Petit Press, a. s.

Vďaka spolupráci so SME sa na blogoch na webe iDnes.cz zobrazuje napr. aj „karma článku“ – hodnotenie kvality článku, ktoré čitatelia už poznajú z blogov na SME.sk.

Blogy na Sme.sk patria na Slovensku medzi najstaršiu blogosféru a zároveň najrozšírenejšiu komunitu blogerov (v roku 2013 mala 24 tisíc blogerov).

Prvý text zverejnil na blogu Sme.sk už 19. októbra 2004 Tomáš Bella, ktorý vtedy sekciu blogov viedol.

Vďaka blogom a občianskej žurnalistike majú čitatelia informácie „in medias res“, online a priamo od zdroja (> ukážka), a preto má blog napr. na Slovensku aj svoje ocenenie v kategórii Najlepší príspevok publikovaný na blogu v súťaži Novinárska cena.

Blogy a diskusie sú zároveň i často cieľom internetových trolov a sú zneužívané na šírenie politickej agitácie a propagandy, prevažne v predvolebnom období. > pozri

Aktualizované:

Zisťovali sme podrobnosti spolupráce medzi vydavateľstvami a na naše otázky odpovedali Patrik Banga a Pavel Kočička z vydavateľstva Mafra:

Ako selektujete blogy z iDnes.cz pre SME.sk?

Na oboch stranách sa vyberajú články špeciálne pre druhú stranu, podmienkou je, aby nešlo o články o politike. Následne článok podlieha schváleniu, či sa môže na príslušnej titulnej strane blogu zobraziť. Pokiaľ vieme, tak dnes už žiadne problémy so schvaľovaním nie sú. Denne sa objavuje niekoľko článkov slovenských blogerov, českí píšu na SME, napr. vetvicka.blog.sme.sk

Čo je cieľom spolupráce?

Určite oživenie obsahu článkami z iného prostredia. Mnohí užívatelia si radi prečítajú blogy v slovenčine, pretože na slovenské portály napr. bežne nechodia. Veríme, že opačne to funguje rovnako.

Funguje systém obdobne aj na blogoch iDnes.cz? Budú sa zaujímavé texty z blogov SME.sk zobrazovať aj tam?

Áno, už sa zobrazujú. Niekedy býva problém, že väčšina článkov je o politike, tak to vyzerá, že sa nič nezdieľa.

V akej oblasti ešte spolupracujete? Vytvoril Petit Press novú blogovaciu platformu pre iDnes.cz?

Je to klon ich blogovacieho systému s niekoľkými do-programovanými funkciami špecifickými pre iDNES.cz. Väčšina zmien funguje tak, že sa súčasne prejavia v oboch systémoch. Petit Press robil pre MAFRU blogovací systém už predtým, prvou verziou bol Big Blogger na Lidovkách, nasledovali blogy na iDNES.cz, ktoré minulý rok prešli na novú verziu, aby zodpovedali systému na slovenskej strane.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu